Інформація про те, що високі чоловіки частіше хворіють на COVID-19, виявилась фейком
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Інформація про те, що високі чоловіки частіше хворіють на COVID-19, виявилась фейком
У британських виданнях поширилась новина про нібито дослідження вчених Манчестерського університету про те, що чоловіки зростом вище 6 футів заражаються на COVID-19 вдвічі частіше. На фейк звернули увагу журналісти проєкту «По той бік новин».
Новина блискавично поширилась виданнях Daily Mail, Express, Mirror, Metro, Telegraph. Серед українських ЗМІ її підхопили «Обозреватель», UAZMI, patrioty.org.ua. Також ця новина поширилась і в російських ЗМІ. Її передрукували gazeta.ru, «Комсомольская правда», UfaTime та інші.
В новинах цитують висновки щодо цього дослідження професорів з Манчестерського університету, Норвегії та такого собі Інституту праці майбутнього.
Проте жодне британське чи американське видання не надає посилання чи бодай назви самого дослідження. Натомість на сайті університету Манчестера йдеться про опитування 2000 респондентів з США та Великобританії. Аналіз опитування проводила команда науковців із Великобританії, Норвегії та США. Однак там немає жодної згадки про те, хто і коли проводив опитування. Також про це опитування не чув жодний науковий медичний журнал.
Як з’ясували журналісти «По той бік новин», дослідження проводив німецький Інститут праці майбутнього. Це науково-дослідний інститут, який фінансується Фондом Німецької Пошти. Він проводить дослідження в галузі економіки праці. Тобто, про медицину чи природничі науки не йдеться. Сам же документ має статус «для обговорення».
Для аналізу Інститут праці майбутнього включив набагато більше критеріїв - вік, етнічне походження, склад сім’ї, дохід, а не лише зріст. Коефіцієнти і моделювання не такі прямолінійні, як може здатися. Однак сенсацією став можливий зв’язок між зростом вірогідністю зараження.
При цьому автори документу вказують, що це попередня робота, яку рано навіть обговорювати, а висновок щодо взаємозв'язку зросту та зараження - лише припущення.
Нагадаємо, що у Facebook поширюють фото дітей із деформованими кінцівками, що нібито постраждали через випробування вакцини.
Фото: Unsplash