«Геноцид» та «скасування» Конституції: як політики та ЗМІ маніпулюють щодо медреформи

«Геноцид» та «скасування» Конституції: як політики та ЗМІ маніпулюють щодо медреформи

13:41,
29 Серпня 2019
7364

«Геноцид» та «скасування» Конституції: як політики та ЗМІ маніпулюють щодо медреформи

13:41,
29 Серпня 2019
7364
«Геноцид» та «скасування» Конституції: як політики та ЗМІ маніпулюють щодо медреформи
«Геноцид» та «скасування» Конституції: як політики та ЗМІ маніпулюють щодо медреформи
Які маніпуляції поширювалися про медичну реформу впродовж останніх трьох років, дослідив «Детектор медіа».

У липні виповнилося три роки відтоді, як Уляна Супрун обійняла посаду виконувачки обов'язків міністра охорони здоров'я. Шостий президент України Володимир Зеленський і під час передвиборної кампанії, і згодом висловлювався критично про Супрун та медичну реформу, яку вона проводить. І в новому уряді, найімовірніше, місця для Уляни Супрун не буде.

Неприйняттю й нерозумінню медичної реформи частиною суспільства та політикуму посприяв, зокрема, викривлений інфопростір. «Детектор медіа» вирішив проаналізувати фейки та маніпуляції про медичну реформу, поширені в останні роки.

Спекуляцій і неправди навколо цієї теми виявилося так багато, що ми вирішили випустити не один, а два матеріали. У першому розберемо, які маніпуляції поширюють політики та ЗМІ, а у другому — які фейки про це придумували на маловідомих сайтах-клікбейтах і як брехали про ці зміни профільні експерти з медицини.

«Медичний жах» і «побічний ефект Супрун»

Які ЗМІ найчастіше маніпулювали на темі медичної реформи? Серед них немало загальноукраїнських видань. Наприклад, «Страна.ua». Раніше «Детектор медіа» писав, як там поширювали маніпулятивну новину про те, що Супрун нібито «покинула країну».

Тепер за пошуком «медреформа» на сайті видання — здебільшого критика Уляни Супрун і змін, які впроваджує її команда. Рідше пишуть про зміни, оприлюднені на офіційному сайті МОЗу, натомість частіше звертають увагу на те, як «усе погано». У заголовках нерідко вживають такі слова як «катастрофічно».

Серед лідерів по розміщенню подібних текстів — український підрозділ російської агенції «РИА Новости Украина». Там створили цілий розділ «Медицина или медицинский геноцид?». Сайт перестав наповнюватися навесні 2018-го, коли СБУ затримала керівника «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського, проте й зараз можна переконатися, як багато там розміщено маніпулятивного контенту, а заголовки рясніють фразами на кшталт «почнеться медичний жах»:

Скриншот: Читаючи такий заголовок, можна поставити собі просте питання: яке відношення має Супрун до трагічного випадку, що стався в Тернополі? До того ж достеменно невідомо, чи померла дівчинка саме від щеплення.

За пошуком слова «медреформа» на сайті «Голос.ua» — теж озвучування недостовірних фактівта відсутність коментарів представників міністерства на противагу суб’єктивним думкам експертів:

Зокрема, там ствердно пишуть, кому саме «відмовлять у медичній допомозі». Насправді ж не мають відмовляти нікому, наголошує Уляна Супрун. А якщо лікар не бажає приймати пацієнта або каже йому, що «всі послуги стали платними», це є порушенням, про яке треба повідомляти міністерство. І навіть ті пацієнти, які не обрали свого лікаря або перебувають в іншому місті чи селі, можуть отримати невідкладну допомогу безоплатно, нагадує міністерка, закликаючи не поширювати фейки.

У подібному ключі пишуть про медреформу й на сайті «Кореспондент»:

Там багато переважно безпідставної критики. До прикладу, у статті «Медреформа Гройсмана: очередной эксперимент над украинцами?» пишуть: «Медицинской реформой в Украине официально ввели платное лечение в государственных медучреждениях. Это противоречит Конституции Украины». Це неправда. При прийнятті закону, що стосувався медреформи, навпаки, прибрали пункт про співоплату, адже це суперечить статті Конституції про доступ до безкоштовної медицини. Та й у саму Конституцію «під медреформу» змін не вносили.

Також в Україні не вводили офіційно платні послуги. Навпаки, поступово встановлюють ті послуги та списки препаратів, які мають бути безкоштовними, щоби з пацієнтів у лікарнях за них гарантовано не брали коштів. Приміром, був затверджений Нацперелік — список препаратів, за яких при лікуванні у стаціонарах по всій Україні пацієнтам не треба платити жодної копійки.

«Геноцид» і діагностика за 65 тисяч гривень

Критикувати медреформу почали ще до її запуску. Після голосування у 2017 році за законопроекти, які передбачали старт трансформації охорони здоров’я, маніпулятивних матеріалів на тему цих змін ставало все більше.

19 жовтня 2017 року 240 народних депутатів Верховної Ради проголосували за законопроект про державні фінансові гарантії, надання медичних послуг та лікарських засобів № 6327, який передбачає запровадження медичної реформи.

Того ж дня тодішня народна депутатка й голова комітету ВРУ з охорони здоров’я Ольга Богомолець назвала медичну реформу «початком геноциду», а день голосування — «чорним днем в історії українського народу». Тезу про «геноцид» вона регулярно й послідовно просувала й пізніше під час своїх численних виступів на телебаченні та в коментарях друкованим і онлайн-ЗМІ. Приміром: «Урядова медреформа спрямована проти людей — Богомолець» («Апостроф»), «Богомолець цитує німецького фахівця: Медреформа в Україні провалилася» (Uazmi.org), «Безкоштовна медицина? Українцям нахабно брешуть про медреформу», — Богомолець зробила гучку заяву» (Антикор).

Маніпулятивна теза стійко вкорінилася в окремих ЗМІ (переважно маловідомих і клікбейтних), її стали часто вживати й деякі політики: «Богомолец обещает бороться против «геноцида»-медреформы» («2000.ua»), «Медреформа Супрун ведет к геноциду украинцев — Бойко» (podrobnosti.ua), «Новации медреформы: “хуже не будет” или “геноцид” для украинцев» (Glarved.info), «Медицинская реформа на Украине загонит в могилу 10 миллионов человек» (inosmi.ru).

Тоді ж, у жовтні 2017-го, Ольга Богомолець розповсюдила ще одну маніпуляцію, яка серед усіх матеріалів про медичну реформу стала однією з найскандальніших. У своєму блозі на «Українській правді» пані Богомолець оприлюднила «ціни» на медичні послуги, не сказавши, що це за ціни й де саме вона їх узяла. Зазначила лише, що це розрахунки «з різних медичних закладів». Вона навела таблиці, згідно з якими діагностика порушення ритму серця в дитини нібито буде коштувати 65 тис. грн, репротезування двох клапанів серця — майже 190 тис., а шунтування аорти — 130 тис. грн.

Ці таблиці почали поширювати в тому числі й російські ЗМІ: «Новая медреформа: бесплатно на Украине теперь можно только умереть» (mk.ru). А на сайті «Страна.ua» вийшов матеріал на основі цих таблиць під назвою «Шунтирование — 130 тысяч, диагностика сердца — 65 тысяч. Сколько заплатят украинцы за медуслуги после реформы». Це при тому, що вартість послуг навіть станом на 2019 рік ще не затверджена, а тоді це питання тільки починали обговорювати в міністерстві. Та не заважало «Стране» писати в заголовку ствердно «заплатят», наче це вже доконаний факт.

Журналісти Stopfake.org звернулися по коментар щодо цін на послуги до заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка. Він пояснив, що цей список буде оприлюднений лише восени 2019 року, а у 2020 році почне діяти. А скани документів, опубліковані Ольгою Богомолець, не є офіційними документами від міністерства.

Експерт із eHealth Євген Прилипко в коментарі «Детектору медіа» підтвердив, що ці цифри — результат розрахунків деяких установ: «По інститутах НАН України був спільний проект із USAID, згідно з яким ставили завдання прорахувати собівартість економістам і статистам (не лікарям. — Ред.). Ось вони й порахували з урахуванням їхніх адмінвитрат, штату, площ приміщень тощо». Тим, хто цікавиться собівартістю послуг та їхнім розрахунком детальніше, він порадив почитати розлогий допис про це директорки департаменту комунікацій НСЗУ.

«Експерименти над українцями» і «країна Супрунія»

Крім Ольги Богомолець, маніпуляції на тему медреформи озвучувало ще чимало політиків. Згадаємо лише деяких із них. Чи не найчастіше маніпулювали Олег Ляшко, Вадим Рабінович, Юлія Тимошенко. Журналісти видання VoxCheck підготували відеоматеріал, у якому спробували розібратися, хто з політиків маніпулює на темі медичної реформи. Ось кілька цитат та розвінчання їхніх маніпуляцій.

Олег Ляшко, голова «Радикальної партії»: «І ми бачимо вже наслідки цієї (медичної) реформи. Захворюваність, коли на кір у людей вакцини немає. Як сніг випадково зимою випадає, так от само приходять різні епідемії й українців немає чим лікувати».

VoxCheck пояснює, чому це неправда: «Збільшення захворюваності на кір не є наслідком проведення медреформи або відсутності вакцин. Основними причинами такої кількості захворювань є низький рівень вакцинації та небажання проводити цю вакцинацію до спалаху хвороби».

Юлія Тимошенко, лідерка ВО «Батьківщина»: «Зараз в Україну надходять ліки для клінічних випробувань. Чому українці про це не знають? І чому над нами без нашого відома хтось ставить якісь клінічні експерименти?».

Неправда. Бо клінічні випробування, нагадують у VoxCheck, дозволені в Україні з 1996 року та регулюються законом. Згідно з ним, пацієнт має дати письмову згоду на участь у дослідженнях.

Вадим Рабінович, голова партії «Опозиційна платформа — За життя»: «Якщо найвищий орган країни, парламент, не може звільнити Супрун, значить країною керує Супрун. Значить, ми окуповані владою Супрун. Тому що законів вона не дотримується. Вона скасовує Конституцію, вона незаконно обіймає свою посаду, вона чхала на рішення Верховної Ради. А значить ми будуємо з вами велику і величну Супрунію».

Це маніпуляція, пояснює видання. Пан Рабінович каже, що саме парламент ухвалив рішення про звільнення Уляни Супрун, проте насправді це зробив Комітет охорони здоров’я ВРУ. Це рішення не є обов’язковим для виконання.

До речі, саме ці політики потрапили до рейтингу популістів та брехунів в українській політиці, який також підготували фахівці VoxCheck.

«Знищення половини населення»

Один із найактивніших критиків медичної реформи — співголова партії «Опозиційної платформи — За життя!» Вадим Рабінович. У деяких ЗМІ протягом кількох років регулярно з'являлися матеріали з ознаками замовності, де цитували політика. У таких публікаціях Рабінович різко критикує зміни в медичній галузі та вдається до маніпуляцій. Ось лише декілька прикладів:

«Рабінович: Супрун знищує Україну, утворюючи з неї полігон для експериментів» («Гордон»), «Рабинович: Новый закон о ЖКХ — такое же убийство украинцев, как и “медреформа”» (Mignews.com.ua), «Рабинович: Первым делом после победы мы отменим преступную медреформу» (Голос.ua), «Рабинович: Власть придумала инструмент для уничтожения половины населения — это “реформа” Супрун!» (kp.ua).

Якщо перераховані вище цитати політика не базувалися на конкретних прикладає і є популістськими, то в деяких заявах він казав відверту неправду і спотворював факти. Наприклад: «Рабінович: Гройсман і Супрун зробили медичні послуги платними, порушивши Конституцію» (Politeka).

«Супрун і її товариші замість реформування бюрократичної надбудови вирішили не лікувати хворих на туберкульоз, дітей, скасували швидкі допомоги, не закуповують вакцину проти кору», — казав політик в ефірі телеканалу «NewsOne» у квітні 2018-го.

Різко критикує й називає «геноцидом» медреформу й Тетяна Бахтєєва, ексрегіоналка, голова Комітету з питань охорони здоров'я (липень 2006 — листопад 2014 років), членкиня «Опозиційного блоку»:

Журналіст Денис Казанський нагадав, що після перемоги на президентських виборах Януковича саме у Партії регіонів, а не в нинішній команді МОЗ придумали скорочувати кількість лікарень в Україні. «Вони почали в Україні свою “медреформу”, суть якої зводилася до того, щоб скоротити кількість лікарень. І Донбас, наш багатостраждальний Донбас, як раз першим потрапив під цей каток, як пілотний регіон. Уявляєте — лікарні закривали по всьому Донбасу, а Тетяна Бахтеєва чомусь нічого не говорила про геноцид», — зауважив журналіст.

Екссоратник Олега Ляшка та народний депутат Верховної Ради 8-го скликання Ігор Мосійчук — іще один активний критик медичної реформи та особисто Уляни Супрун. Він не тільки широко критикував її у ЗМІ та соцмережах, але й узимку 2019 року позивався до суду, щоб міністерці заборонили виконувати свої безпосередні обов’язки. Окружний адміністративний суд Києва спершу ухвалив рішення на користь позивача, а потім сам скасував свою ж ухвалу.

Згодом у Центрі протидії корупції виявили, що проект постанови Ігоря Мосійчука щодо «привласнення Уляною Супрун повноважень міністра» готували на комп’ютері екснародного депутата від «Опоблоку» Олександра Долженкова, наближеного до Ріната Ахметова. Крім того, з паном Ахметовим пов’язують також саму Радикальну партію.

Тим часом фейсбук-сторінка пана Мосійчука й далі рясніє популістськими заявами на адресу Уляни Супрун, після чого ЗМІ роблять такі новини з його цитатами: «Подальше перебування Супрун на посаді загрожує стратегічним партнерським стосункам між Україною та США» («Інформатор»), «Супрун кредит Мирового банка вместо оплаты препаратов для онкобольных потратила на тренинги по пропаганде медреформы» (infocenter-odessa.com), «Мосийчук: Супрун не имеет права проводить медицинскую реформу» (replyua.net) тощо.

Через кілька місяців після того, як Мосійчук у травні 2019-го вийшов із Радикальної партії, журналістка Мар’яна П’єцух навела скриншот із коментарів на фейсбуку, де екссоратник Мосійчука Андрій Лозовий писав, що Мосійчук «за Супрун теж брав [гроші], як виявилось».

«Знищення сільської медицини»

Є і спікери, які позиціонують себе профільними медичними експертами та регулярно коментують у ЗМІ тему медреформи, вдаючись до маніпуляцій. Один із них — Олег Панасенко, голова вільної профспілки медичних працівників України. Чи не найчастіше його цитує сайт «Голос.ua». Там він озвучує думки, які ґрунтуються на його особистій думці, але не підтверджені жодними конкретними даними. Наприклад, він критикує реформу сільської медицини, не наводячи прикладів її неуспішності. Оперує загальними фразами на кшталт «люди не задоволені» і «гроші розікрали».

Так, Закон України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», ухвалений у листопаді 2017 року, передбачає поступовий розвиток сільської медицини й не містить жодного слова про закриття, ліквідацію чи реорганізацію лікарень. Але, на думку пана Панасенка, в Україні, навпаки, почали «знищувати сільську медицину», «завозять неякісні вакцини», а самі українці майже «не вірять сімейним лікарям»:

«Гроші, виділені на розвиток сільської медицини в Україні, розкрадені. Сільські жителі незадоволені медреформою», — розповідає в коментарі кореспонденту «Голосу.ua» Олег Панасенко, знову не наводячи конкретних прикладів.«Звичайно ж, селяни незадоволені, тому що змін так і не відбулося. З 500 запланованих побудувати на ті гроші, які були виділені для розвитку сільської медицини, в загальному, була побудована тільки одна амбулаторія, а інші — ні», — зауважує він. Але ці дані по будівництву сільських амбулаторіях неправдиві.

«Вже збудовано 98 сучасних медамбулаторій. Загалом на першому етапі реформи cільської медицини планується побудувати 582 медамбулаторії. Закуплено 467 автомобілів для нових амбулаторій та затверджено придбання 444 авто для існуючих амбулаторій», — наводив останні дані Лев Парцхаладзе, заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

З одного боку, амбулаторії будують не такими швидкими темпами, як обіцяли і планували (у грудні 2018-го Петро Порошенко заявив, що активно будуються 273 таких амбулаторії, проте повністю завершених проектів станом на літо 2019 року — значно менше). З іншого — заяви про «провал» розвитку сільської медицини і «розкрадені гроші» — відверті маніпуляції.

Проте новини з клікбейт-заголовками на кшталт «сільська медицина вмирає» зазвичай збирають більше переглядів, ніж про те, що добудували новий ФАП або закупили 29 нових кросоверів для сільських амбулаторій Одещини та 25 — для амбулаторій Херсонщини.

Скриншот: Тут закликають пані Супрун переконатися в поганому стані амбулаторій Київщини. Але сама виконувачка обов'язків міністра не раз наголошувала на цій проблемі. До того ж Супрун регулярно навідується в медичні заклади в різних регіонах України без попередження.

До слова, якщо зараз такі проекти почалися, то раніше подібних комплексних кроків у бік розвитку сільської медицини не було взагалі. За даними Мінрегіону, більшість сільських амбулаторій і ФАПів (фельдшерсько-акушерських пунктів. — Ред.) не мали навіть мінімальних санітарних умов. 72 % не були забезпечені водою, а 82 % не мали туалетів.

Які ще медичні експерти вдавалися до маніпуляцій, коментуючи у ЗМІ медреформу, «Детектор медіа» детальніше розповість у другій частині матеріалу.

Нагадаємо, раніше ми писали про українських медичних блогерів, на яких варто підписатися у фейсбуку.

Також у мережі почався флешмоб на підтримку Уляни Супрун.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: Василь Артюшенко, DT.UA
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду