Медіа масово поширили фейк про втечу Яценюка з країни
Першоджерелом фейку став сумнівний сайт Elise Journal. 2 червня сайт написав, з посиланням на неназвані власні джерела, про те, що діти Арсенія Яценюка отримали громадянство США, а він з дружиною — громадянство Вануату. Крім того, цей ресурс написав про плани пана Яценюка виїхати з України. Зараз у матеріалу більше 350 тис. переглядів.
Наступного дня цю інформацію масово поширили російські медіа, написавши, що Арсеній Яценюк вже «втік з України». Це один із методів поширення дезінформації: публікувати її на ресурсі з сумнівною репутацією (або взагалі без неї), а потім розповсюджувати її в інших медіа.
Неправдиву інформацію про Арсенія Яценюка поширили: пропагандистський ресурс «Украина.ру», «Газета.ru», «Известия», «LifeDon», «News.ru», «Российская газета», «Topnews.ru», «Life.ru», «Комсомольская правда», «ТВЦ», «Вести», «ВВССNN», «Российский диалог».
Крім того, використали цю дезінформацію і на ресурсі «Haqqin.az», «Sonxeber.az» (Азербайджан), і на «Zakon.kz» (Казахстан).
Серед українських видань передрукували дезінформацію, зокрема, «Znaj.ua».
Офіційний друкований орган уряду РФ «Российская газета» навіть використав твіт російського сенатора Олексія Пушкова, який прокоментував таким чином фейкову «втечу» пана Яценюка.
Прес-секретарка Арсенія Яценюка Ольга Лаппо заявила у Facebook, що політик «живе і працює в Києві».
«Черговий зашквар кремлівських політтехнологів. Сьогодні різні російські сайтики, зокрема, «Ізвєстія», та зливні бачки написали, що Арсеній Яценюк виїхав в США, Аргентину і Вануату. Взагалі, ми щоранку дізнаємося, що разом із Арсенієм Яценюком кудись вилетіли. Щоправда, в Вануату ми ще не були», — написала вона.
Також спростував фейк фотограф Андрій Кравченко, який свого часу робив світлину з паном Яценюком з літака, якою ілюстрував свій текст ресурс Elise Journal.
«Не вірте фейкам! Вірте фактам і моїй камері!!! Інтернетом гуляє моя фотографія, яка ілюструє фейкову новину, начебто Арсеній Яценюк десь у Вануату чи в Аргентині. Повідомляю, Арсеній Яценюк живе і працює в Києві, а це фото було зроблене мною 14 березня 2014 року у рамках робочого відрядження Прем'єр-міністра України А. П. Яценюка», — написав він.
Нагадаємо, 15 травня прес-служба «Народного фронту» звернулася до адміністрації Facebook з проханням вилучити і вжити заходів для припинення поширення чергового фейку в цій соціальній мережі.
Раніше «Радіо Свобода» викрило Facebook-ботів «Народного фронту».