Сміттєві матеріали: «1+1» залякує розстрілами та атакою Новоросії

Сміттєві матеріали: «1+1» залякує розстрілами та атакою Новоросії

16:39,
29 Листопада 2018
5547

Сміттєві матеріали: «1+1» залякує розстрілами та атакою Новоросії

16:39,
29 Листопада 2018
5547
Сміттєві матеріали: «1+1» залякує розстрілами та атакою Новоросії
Сміттєві матеріали: «1+1» залякує розстрілами та атакою Новоросії
Військові суди, примусове копання окопів і «злиті» кадри переміщення українських військових. «Секретні матеріали» лишають без роботи російських пропагандистів.

Якщо за останні два дні ви їздили в громадському транспорті чи святкували щось із далекими родичами, то заочно знайомі як і з тезами програми «Секретні матеріали» про воєнний стан, так і з місцевим рівнем аргументації. Єдина різниця в тому, що для вашого дядечка-«політичного експерта» розганяти паніку й теорії змови природно, а от журналісти мали би, навпаки, оперувати поясненнями та чіткою інформацією.

Натомість, практично все, що можна було провалити у програмі про воєнний стан, «Секретні матеріали» провалили. На четвертому році війни та після окремого нагадування від влади, «1+1» показує пересування техніки й озвучує, для чого потрібна така зброя. На другий день після уточнень президента та пояснень медіа, «Секретні матеріали» лякають, що конституційні права громадян обмежуватимуть і не згадують, що станеться це лише в разі наступу російських військ. На 16-му році існування кодексу етики українського журналіста телеканал Ігоря Коломойського бере у свій матеріал лише одного коментатора-політика – Тараса Батенка, голову політичної партії «Укроп», до якої входить сам Коломойський. Урешті, на шосте десятиріччя існування Інтернету «1+1» заявляє, що в областях, де ввели воєнний стан, «на останніх виборах у Порошенка було найменше голосів». По-перше, хто завгодно може легко спростувати це узагальнення, по-друге, просто нагадаємо, що до переліку «воєнних» увійшла Вінницька область. Якимось чином цей сюжет виявився навіть гіршим, ніж попередній, коли журналісти намагалися вгадати, що чекає на Україну після запровадження воєнного стану й заявили, що Верховна Рада взяла перерву на 48 годин (насправді, оголошували 10 хвилин, вийшло кілька годин).

Починається випуск 27 листопада з обіцянки відповісти, що зміниться в роботі, статках й особистому житті (навіть так) глядачів. Далі нам показують заставку програми та... ще один вступ. Серйозність шоу одразу дає оцінити іронічне висловлювання ведучого «цей воєнний стан». Євген Плінський, втім, обіцяє нам думки експертів і всі версії. У результаті показують лише одного нетитрованого експерта й одну версію.

Але спочатку – драматичний вступ. На кадри з Верховної Ради накладений фільтр, за кадром лунає драматична музика. Журналісти акцентують увагу на штовханині, сміхові та нелогічних фразах у стінах ВР. «Цинічна атмосфера парламенту перейшла й до Президента, ви тільки подивіться, як щиро він посміхається та усім тисне руку. Питання лише, а чому радіти, війні?», – продовжують «Секретні матеріали». Що характерно, на фоні цих слів обличчя Петра Порошенка більшість часу максимально серйозне. А наскільки автори матеріалу можуть оцінювати цинічність, лишаємо вирішувати вам.

Після цього під тривожну музику нам перераховують області, де запровадили воєнний стан. «Можна припустити, що Петро Олексійович просто підсилює контроль над територіями, на які може зазіхнути Новоросія», – заявляють «Матеріали». Відкинемо поки що теорії змови про мотиви Президента й звернемо увагу на те, кого «1+1» змальовує ворогом. «Новоросія» – це проект 2014 року, автори якого три року тому самі визнали «заморозку» ідеї. Коротше кажучи, ні на що Олег Царьов і компанія зазіхнути не можуть, а Вінницька, Сумська та Чернігівська області до планів «Новоросії» все-одно не входили. Воєнний стан запровадили через агресію Росії.

Закінчивши з власними одкровеннями, «1+1» подає коментарі нетитрованого «експерта». Власне, ми розуміємо, чому його імені не згадали. Це Олег Жданов, полковник запасу, який у червні заявляв, що на Азові «Провокаций не будет, потому что Россия контролирует Азов полностью[...] К открытой агрессии или вторжению Россия не прибегнет из-за того, что им нужно будет легализоваться». За півдня до введення воєнного стану цей же експерт казав, що його не введуть. У «Матеріалах» перші слова Жданова стосуються «воєнних» областей: «Там зараз будуть введенні військово-цивільні адміністрації...» Ні, не будуть. Оскільки це єдиний експерт на весь матеріал і подальші висновки авторів ґрунтуються на його словах, «Секретні матеріали» з третьої хвилини можна більше не дивитися. Себто, експерт каже, що там, де вводяться військово-цивільні адміністрації (нагадуємо, ніде) вводиться «пряме президентське правління». «Тож зовсім очевидно, що воєнний стан запроваджений там, де у Петра Олексійовича можуть бути найнижчі рейтинги», – робить висновок журналістка. При цьому нам показують людей із прапорами Росії та сміх Петра Порощенка. Наступний висновок із хибного посилу експерта: «Це наштовхує на думку, що завдяки воєнному стану Порошенко планує тримати в міцному кулаку незгодні з його політикою регіони». Знову ж, Вінницьку область? Хоча, можливо, «1+1» просто наслухався «Хронології дня» із В’ячеславом Піховшеком на NewsOne чи Володимира Путіна, у них якраз підозріло схожа риторика.

Наступний гість у кадрі знову нетитрований і знову зрозуміло чому. Це Тарас Батенко, голова партії «Укроп» Ігоря Коломойського. Він розповідає, що воєнний стан логічно було вводити раніше, а зараз Президент це робить лише заради відтермінування виборів. На момент виходу програми дату виборів президента було вже добу як затверджено.

«Експерти кажуть: головна мета введення воєнного стану по всій країні – залякування людей і бажання Порошенка тримати під особистим контролем кожну область, а отже – кожного виборця», – продовжує програма. А глядачі спостерігають найшвидший зафіксований випадок амнезії: ще півтори хвилини тому ця сама журналістка розповідала про воєнний стан лише в частині областей.

Оскільки журналістам так добре вдається подавати факти, далі вони вирішили проаналізувати Указ президента: «Жодної конкретики щодо умов запровадження військового (правильно – «воєнного», – авт.) стану в Указі прописано не було. Лише фрази «подати пропозиції», «уточнити план»,«передбачити заходи», а який план, які пропозиції – невідомо й досі». Що ж, прямо на екрані в Указі червоним кольором виділено: «пропозиції щодо введення в дію документів із питань застосовування ЗСУ», «уточнити план мобілізації ЗСУ», «передбачити заходи часткової мобілізації». Чи журналісти очікували, що в документі на сайті Президента оприлюднять державні таємниці? До речі, фінальний текст указу з’явився лише наступного дня після сюжету.

Тут програма переходить до своєї другої частини – прямого залякування населення. Напис «Як жити при воєнному стані?» знаходиться на фоні заплаканої бабусі, солі, гречки, сірників і доларів. Спочатку показують Суми – у місті стане більше поліціянтів та військових. «Чого від них чекати годі додуматись», – заявляють в національному телеефірі про власну армію та правоохоронців журналісти й таки додумуються: «В Указі президента абсолютно немає жодної конкретики, то ж слід готуватися до найгіршого». Ми не жартуємо, це – пряма цитата. Хоча вже два дні найвищі державні службовці й сам президент пояснювали: обмеження прав будуть задіяні лише в разі наземної операції сил РФ. Хоча в Указі, який обговорювали у Верховній Раді, наводили чіткий перелік статей Конституції, що можуть бути обмежені. Цей перелік за день до виходу «Матеріалів» подавали ЗМІ, але програма на «1+1» все-одно розганяє паніку та закликає готуватися до невідомого та найгіршого.

Олег Жданов, якого тепер чомусь протитрували, розповідає про 25 пунктів введення обмежень. Експерт іде на особистий рекорд помилок – насправді, принаймні статей Конституції, потенційно обмежили удвічі менше: 12. А тепер сядьте. «Повинні бути створені суди військового трибуналу, які приймають рішення на місці щодо скоєння злочинів. Тобто, мародерство – розстріл. Дезертирство – розстріл», - заявляє експерт. «Никаким образом это не повлияет на работу судов. Все госорганизации работают в обычном режиме», - голова Державної судової адміністрації.

Ситуацію у Вінниці оцінює «працівниця супермаркету Валентина», яка нічого особливого в місті не помітила. Можливо, її керівник міг би розповісти про динаміку продажів окремих товарів у мережі закладів більше. Натомість із Одеси журналісти показали кадри з рухом колон військової техніки. Що тут скажеш, «спасибо».

«Секретні матеріали» вирішили поспекулювати також на ймовірностях реалізації воєнного стану для населення: «Можуть залучити до роботи в оборонній сфері. Тобто, при нагоді, змушувати вас копати окопи». По-перше, трудової повинності без сухопотної агресії не буде. По-друге, вона оплачується. «Військові можуть відчужувати на потреби армії ваше майно та бізнес». Цього не буде. І, раптом що, вартість майна відшкодовується. «Якщо вам це не сподобається, вийти зі пікетом буде неможливо...»Можна буде піти в суд.

На цьому «Секретні матеріали» нарешті добігають кінця. Експерт каже, що юридично в нас немає обґрунтування для воєнного стану. Якщо полковник не жартує, то в Указі, який цитував «1+1», зазначені порушені Росією пункти Резолюції ООН, наприклад. А підсумок усього сюжету озвучує ведучий: «Сподіваємося, президент, який цей стан, по-суті, й увів, не буде використовувати його задля вирішення своїх особистих цілей». А нічого, що воєнний стан підтримало також 276 нардепів та РНБО? І що окремі фракції вимагали його введення уже чотири роки? Воєнний стан не зводиться до самого лише Петра Порошенка (хоча він, звісно, грає роль), існує ще, наприклад, агресія Росії на морі, яку в цьому сюжеті, здається, жодного разу не згадали.

Звісно, «Секретні матеріали» – це не справжня програма розслідувань і від її «журналістів» не варто очікувати професійних стандартів. Але можна на четвертому році війни хоча би не показувати переміщення військових і не залякувати українців?

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду