Збитий «Боїнг» Malaysia Airlines: що придумала російська пропаганда

00:00,
18 Липня 2014
3154

Збитий «Боїнг» Malaysia Airlines: що придумала російська пропаганда

00:00,
18 Липня 2014
3154
Збитий «Боїнг» Malaysia Airlines: що придумала російська пропаганда
Російська пропаганда висуває різні версії, як 17 липня був збитий пасажирський Boeing. У всіх цих версіях причетність Росії або бойовиків ДНР, всупереч фактам, категорично відкидають. 

17 липня, в перші хвилини після трагічної катастрофи пасажирського літака Malaysia Airlines MH17 із 298 особами на борту, російські ЗМІ не поспішали повідомляти про те, що пасажирський літак був збитий, називаючи це падінням. Українські журналісти одразу звернули увагу на те, що один із лідерів бойовиків Ігор Стрєлков-Гіркін хвалився нібито збитим практично в той самий час і в тому ж місці, що й пасажирський «Боїнг», українським Ан-26. Російські ЗМІ спершу активно поширювали інформацію про «збитий Ан-26». Однак лише до моменту, коли стало відомо про збитий лайнер Malaysia Airlines. 

Ще 29 червня пропагандисти Кремля повідомляли, що в бойовиків з’явилися комплекси протиповітряної оборони «Бук», «які мають охороняти небо над ДНР». Раніше, 17 липня, речник РНБО Андрій Лисенко заявив про те, що через російський кордон на територію України було перевезено важке озброєння, серед якого було зафіксовано комплекс «Бук». Такий комплекс здатен збивати літаки на великих висотах. Окрім цього, у «Твітері» було викладено фото комплексу «Бук», який учора перебував за 12 кілометрів до місця падіння збитого «Боїнга» – у м. Сніжне. Українська влада заявляла, що не застосовувала зенітно-ракетних комплексів за період проведення АТО.

Всі ці повідомлення наштовхують на логічне припущення: пасажирський «Боїнг» збили зі сторони бойовиків. Однак ключові російські канали та інформагентства цієї версії не озвучували. Натомість російські ЗМІ активно розвивають такі версії. 

1. «Пасажирський “Боїнг” збив український винищувач»

Уперше ця версія з'явилася на LifeNews коротким повідомленням у кінці новини. Працівникам LifeNews укотре вдалося знайти неназваних очевидців, які змогли помітити в небі винищувач слідом за пасажирським лайнером. Ба більше, очевидці впевнено розгледіли на висоті 10 км, що винищувач належав до українських ВПС.

Згодом російська газета «Комсомольская правда», РІА «Новости» та Vesti.ru опублікували твіт нібито іспанського диспетчера, який «вів пасажирський “Боїнг” із диспетчерського пункту в Борисполі». Твітер-користувач @Sapinbuca написав іспанською, що незадовго до зникнення лайнера з радарів поряд із ним було помічено два українських винищувачі. Диспетчером у Борисполі не може бути іспанець, оскільки, згідно з наказом Міністерства транспорту України, авіадиспетчером у будь-якому аеропорту України можуть бути виключно громадяни України. Разом із тим, засновник проекту Razvedka.in.ua Дмитро Золотухін повідомив, що активність твітер-акаунту @Spainbuca різко зросла саме 17 липня: «За учора кількість фоловерів потроїлась, а кількість відправлених твітів зближається до кількості твітів за останні три місяці», – написав Золотухін. 

Окрім цього, активність іспанського акаунта різко зростала 2 травня  – в день трагедії в Одесі (289 твітів). Пан Золотухін припускає, що твітер-акаунт «іспанського диспетчера», можливо, координує «Агентство дослідження інтернету», сумнозвісне своїми дезінформаційними кампаніями в соцмережах та інтернет-виданнях. Станом на 18 липня твітер-акаунту @Spainbuca більше не існує. 

Згодом РІА «Новости» з посиланням на анонімного московського диспетчера повідомило про те, що вслід за лайнером Malaysia Airlines йшов «другий борт, який успішно перетнув російський кордон».

Водночас розвідка США стверджує, що літак було збито не з повітря, а з землі  – ракетою класу «земля  – повітря», повідомляє The Wall Street Journal.

Версію про те, що літак збили українські війська, державні російські ЗМІ просувають і в Вікіпедії. Як виявив мікроблог «Госправки», статтю російської «Вікіпедії» про катастрофи цивільної авіації відредагували зі IP-адреси, яка належить російському державному холдингу ВДТРК. Фрагмент про те, що літак збили «терористи самопроголошеної Донецької народної республіки з ракетних установок “Бук”, які були отримані терористами з Російської Федерації» був замінений на формулювання “українські військові”».

Водночас на сторінці одного з лідерів бойовиків Ігоря Стрєлкова поширюють версію про те, що значна частина тіл, знайдених на місці катастрофи, нібито «несвіжа». За словами Стрєлкова, люди померли декілька діб тому. Цю версію поки що не поширювали російські ЗМІ. Тим часом з'явилося останнє відео зі збитого літака. На кадрах звичайні пасажири рухаються салоном авіалайнера. 

2. «У бойовиків немає озброєння, здатного знищувати цілі на такій висоті»

Хоча російські ЗМІ не озвучували версії про те, що «Боїнг» могли збити бойовики «ДНР», на РІА «Новости» та в інших медіа з’явився коментар одного з лідерів терористів Олександра Бородая, який запевняв, що в них немає озброєння, здатного збити літак на висоті 10 тисяч метрів. Також Бородай спершу переконував, що літак, який впав у Торезі, є значно меншим за «Боїнг».

«У нас на озброєнні тільки ПЗРК та зенітні установки, здатні збивати цілі на висоті до трьох кілометрів»,  – сказав Бородай у коментарі LifeNews. Ці заяви лідера бойовиків суперечать уже згаданим повідомленням російських ЗМІ від 29 червня про захоплення терористами українських установок «Бук». «Небо над ДНР захищатимуть зенітно-ракетні комплекси “Бук”»,  – написали Vesti.ru з посиланням на РІА «Новости». Російське інформагентство повідомило, що бойовики того дня захопили військову частину А-1402 в Донецьку, де на озброєнні були згадані установки. 

За три дні до цього, 14 липня, на Луганщині було збито український Ан-26. Літак із гуманітарним вантажем та 8 членами екіпажу було збито на висоті 6500 метрів.

Генеральний прокурор Віталій Ярема заявив, що бойовики не захоплювали бойової техніки протиповітряної оборони ЗСУ в Донецьку. Але факт наявності комплексу «Бук» підтвердили вранці 17 липня в РНБО. Фото цієї зенітно-ракетної установки в Торезі було опубліковано в «Твітері», повідомляє «Новое время». Комплекс «Бук» здатен вражати ціль на висоті до 18 тисяч метрів.

3. «Ціллю української ракети міг бути літак Путіна»

Версію про нібито замах на російського президента озвучив російський «Інтерфакс» із посиланням на анонімне джерело в «Росавіації». Згодом це повідомлення поширили Russia Today, «Звезда», LifeNews, «Комсомольская правда».

Джерело нібито повідомило, що літак Володимира Путіна та пасажирський Boeing 777 пролітали неподалік Варшави в одному й тому ж місці з різницею в 37 хвилин. Пасажирський Boeing MH17 нібито пролітав у цьому регіоні на висоті 10100 метрів о 15:44 за московським часом, а борт російського президента – о 16:21. «Контури літаків загалом подібні, лінійні розміри теж доволі подібні, а щодо кольорів, то на досить далекій відстані вонb практично ідентичні», ‒ цитують анонімне джерело російські ЗМІ. Тим, хто мав би цілитися в борт №1 Росії, потрібно було не помітити ще два двигуни, оскільки Іл-96 президента Російської Федерації має 4 двигуни, а Boeing 777 Malaysian Airlines – лише два. Також джерело не пояснює, яким чином перетин курсів цих літаків із майже 40-хвилинним інтервалом може мати стосунок до збитого за 1300 кілометрів від Варшави пасажирського лайнера. 

Та, мабуть, недаремно Володимир Путін минулого тижня цитував нацистського пропагандиста Йозефа Геббельса: «Чим неймовірніша брехня, тим швидше в неї повірять».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
AP
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду