Як працює російська пропаганда у Грузії

Як працює російська пропаганда у Грузії

08:58,
23 Червня 2016
2895

Як працює російська пропаганда у Грузії

08:58,
23 Червня 2016
2895
Як працює російська пропаганда у Грузії
Як працює російська пропаганда у Грузії
Російська пропаганда у Грузії часто змінює свої меседжі, а основні канали її поширення – це ЗМІ, засновниками яких є проросійські громадські організації.

Наскільки великий вплив має російська пропаганда в Грузії і в який спосіб їй протидіють – про це розповідала виконавча директорка Хартії журналістської етики Грузії Ната Джелішвілі під час щорічної зустрічі регіональної мережі органів саморегуляції медіа, що відбувалася 16–17 червня 2016 року в Грузії.  

Вона представила результати соціологічного дослідження, здійсненогоу Грузії організацією National Democratic Institute (NDI) у 2015 році. Згідно з ним, 20% громадян дивляться новини про міжнародні події на іноземних каналах, з них 38% дивиться Перший російський канал, 30% –  RTR, 18% – «Россия 1», 16% – RENTV, CNN та  Euro News – 15% і 14% відповідно.

44% осіб, що назвали RTR джерелом, із якого вони дізнаються про поточні події, підтримують приєднання Грузії до Євразійського Союзу.

Російська пропаганда здійснюється непрямим шляхом через використання антизахідних настроїв, які поширюють деякі грузинські ЗМІ (зокрема,  http://reportiori.ge/ http://www.geworld.ge/NEW/)

Як розповіла пані Джелішвілі, засновником сайту geworld.ge є організація Historical Heritage («Историческое наследие»), членом ради правління організації був політолог Олександр Чачія. У 2008-му йому указом президента РФ було присвоєно орден за «великий внесок у сферу дружби та співпраці з Російською Федерацією» (Орден Дружби).

Це класична схема поширення російської пропаганди, яка діє через ЗМІ, засновниками яких є НГО, що ведуть активну проросійську політику. 

Посили російської пропаганди в Грузії весь час трансформуються залежно від подій у світі. За словами Нати Джелішвілі, раніше основний посил російських пропагандистів був: «Росія – найближчий друг Грузії», тепер їх кілька:

  • Захід не може захистити нас від загроз;
  • події в Україні інспіровані Сполученими Штатами;
  • Захід нав'язує гомосексуалізм, інцест, педофілію і розбещений спосіб життя;
  • НАТО тотожне загрозі втрати територіальної цілісності;
  • США – злочинець.

«У нас є Перший канал, який мовить грузинською мовою, і власником ліцензії є грузин. Але цей канал поширює абсолютно проросійські посили про події в Україні, про західні країни, про сексуальні меншини, НАТО тощо. Молодь уже не знає російської мови, здебільшого користується грузинською та англійською. Тому пропагандисти все прорахували і використовують для розповсюдження своїх меседжів грузинську», – сказала вона.

Учасники щорічної зустрічі з балканських країн поцікавилися в доповідачки, чи існує в Грузії прозахідна пропаганда. «У Грузії є також і прозахідна пропаганда, але вона завжди базується на правдивих фактах, а не на вигаданих, як проросійська. Проросійська ж завжди веде до міжнаціональної, міждержавної, міжконфесійної ворожнечі», – зауважила Ната Джелішвілі.

Раніше на конференції в Києві редактор газети Rezonansi Лаша Тугуші зазначав, що методом пропаганди з боку Росії триває гібридна війна проти Грузії. Після 2008 року грузинська влада неформально заборонила в кабельній мережі  російські телеканали, але після виборів 2012 року вони знову стали там доступні (кабельне телебачення дивиться приблизно третина населення). Зважаючи на те, що Грузія є країною, де проживають люди різних конфесій та національностей, російська пропаганда це вміло використовує.  Так, на півдні Грузії компактно проживають вірмени та азербайджанці, які не знають грузинської мови. «Ми намагаємося їх більше адаптувати у грузинську реальність, але я думаю, що ми спізнилися. Великий відсоток із них дивиться російське телебачення. У Грузії є різні інформаційні простори, російська пропаганда дуже сильно працює, щоб розчленити Грузію як єдиний простір, це серйозний внутрішній конфлікт. Іноді здається, що сидимо на пороховій діжці», – зазначив Тугуші.

В Грузії є сайти, які відстежують фейкові новини й розповідають про це читачам. Один із них – сайт eurocommunicator.ge, основне завдання якого – спростовувати міфи, що поширює російська пропаганда, та інформувати громадськість про євроінтеграцію (слоган сайту – Myth Detector). Приклад спростування меседжу – матеріал «Твердження, що Грузія вступить до НАТО за рахунок своєї територіальної цілісності, є хибним». «Заява одного з лідерів правлячої коаліції в парламенті Грузії Тамаза Мечіаурі, відповідно до якої Грузія повинна буде відмовитися від своєї територіальної цілісності в обмін на членство в НАТО, є безпідставною. Схожі твердження були виголошені в різний час деякими проросійськими політичними силами та медіаплатформами», – йдеться в статті.

Візуалізація спроствування в повному розмірі тут

Представники рад преси Молдови, Білорусі, Вірменії, Азербайджану та Україні також поділилися фактами російської пропаганди, яка поширюється в їхніх країнах. За їхніми словами, саме російська пропаганда винна в розпалюванні збройних конфліктів у цих країнах.

Захід відбувся за підтримки Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Промоція професійної та відповідальної журналістики шляхом підтримки регіональної мережі органів саморегуляціі медіа». 

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду