Олів’є Ведрін: Є багато корисних ідіотів, які допомагають Росії

Олів’є Ведрін: Є багато корисних ідіотів, які допомагають Росії

11:39,
26 Травня 2015
5150

Олів’є Ведрін: Є багато корисних ідіотів, які допомагають Росії

11:39,
26 Травня 2015
5150
Олів’є Ведрін: Є багато корисних ідіотів, які допомагають Росії
Олів’є Ведрін: Є багато корисних ідіотів, які допомагають Росії
Чи готовий Євросоюз до інформаційної війни та які аргументи треба використовувати, аби протидіяти російський пропаганді у Європі - розповів речник Єврокомісії, французький політолог Олів’є Ведрін.

 «Російська пропаганда в ЄС дуже відрізняється від пропаганди в Росії чи Україні,» - говорить Олів’є Ведрін, речник Єврокомісії та політолог, який зараз очолює бізнес-школу «Континентальний університет» при НПУ ім. Драгоманова. Уже два роки він живе в Україні, де брав участь у Євромайдані та давав коментарі про тутешні події для європейських медіа та політиків. На конференції «Медіа та Ідентичність» в Українському католицькому університеті він розповів про ефективні засоби боротьби в інформаційній війні.

 «Ще на початку Євромайдану я багато інформував своїх колег із ЄС про тутешні події, адже вони нічого не розуміли, - розповідає Ведрін. – Тому треба було пояснити, що це була революція заради зміни системи, заради України, а не лише проти Росії чи за ЄС». У той час російська пропаганда намагалася переконати Захід, що Євромайдан – штучно створена подія, яка несе загрозу. «Мої колеги з Франції щодня дзвонили мені і запитували про стан речей в Києві, - продовжує Ведрін. – І я постійно наголошував на тому, що Україна  - це єдина країна Європи, де люди борються та гинуть за цінності ЄС».

За словами Ведріна, російська пропаганда використовує різних політиків та відомих осіб для фальшування фактів та поширення брехні. «Є багато корисних ідіотів, які допомагають Росії. Це, наприклад, крайні ліві та праві радикали, - говорить політолог.  – Зокрема, Марі Ле Пен отримала гроші з Росії і постійно повторює, що Путін – новий генерал Європи. Найцікавіше те, що багато з таких ідіотів справді вірять в пропаганду і брехню».

«Головна мета Росії – показати свою міць, однак вона не така сильна як здається, - наголошує Ведрін. – Вона слабша за СРСР, бо у неї нема такої потужної армії, а економіка нищиться через санкції, неефективну політику, корупцію, радянський менеджмент та війну». На думку політолога, саме цю інформацію треба використовувати аби боротися із пропагандою у ЄС. Поки що там думають, що Росія така ж сильна, як, скажімо, США. «Багато європейців бояться Росії, однак ніколи там не були, - говорить Ведрін. – Звідси – віра у силу та ідеї пропаганди. Тому треба боротися фактами». Як приклад, експерт радить порівняти ВВП Росії та європейських країн або ж наголошувати на боєздатності НАТО коли роздувають ідеї про російських військових. «Європейців лякають росіянами, які можуть окупувати Париж за умови різкішої реакції ЄС, але ми забуваємо, що маємо багато засобів для боротьби», - наголошує політолог.

«Російська пропаганда прагне розділити ЄС зсередини, - говорить Ведрін. – Ми втратили один рік, поки вирішували, що із цим робити, і аж тепер у Брюсселі розробили стратегію в інформаційній війні». Зволікання таки призвело до конфліктів всередині Європи, бо з’явилися висловлювання грецьких чи угорських політиків про підтримку Росії та вихід з ЄС. Утім, Ведрін не радить сприймати такі заяви серйозно -  так само як не радить копіювати політику Путіна. «Нам не варто боятися пропаганди, а просто говорити правду, - переконує експерт.  - Коли ти хочеш говорити з громадянами ЄС, то маєш бути раціональним». Зокрема, при спілкуванні з європейцями, які підтримують Путіна, Ведрін радить наводити фактичні приклади про стан справ у Росії. «Треба говорити про недорозвинуту економіку, відсутність доріг та інші проблеми, і тоді стає зрозуміло, якою є політика Путіна», - переконує політолог.

«Коли говорять, що понад 80% росіян підтримують Путіна, я відповідаю, що багато людей теж підтримували і Сталіна, і десталінізацію після його смерті»,  - продовжує Ведрін. За його словами, це підтверджує, що у Росії можливі зміни. «Важливо пояснити європейцям, що підтримка Путіна  - проти Росії та росіян,  - говорить Ведрін.  – Адже так, люди підтримують корупцію, слабку економіку та інші проблеми».

Політолог переконаний – російська пропаганда не дуже ефективна в ЄС, і якщо на початку вона мала більше впливу, то поступово втратила його. Раніше, наприклад, європейці сприймали повідомлення про «нацистів та хунту» в Україні, однак тепер це уже не діє. «Уже той факт, що Ле Пен підтримує Путіна, суперечить цій пропаганді. Адже якщо в Україні фашисти, тоді чому радикальна націоналістка підтримує Росію?»- пояснює Ведрін. І додає: «80% французів негативно ставляться до Путіна і сприймають його як загрозу для ЄС та Франції,  - говорить він. - Решта – крайні праві або ліві».

Утім, пропаганда таки має вплив, адже вона часто повторюється і запам’ятовується. «ЄС дуже наївний, бо слабко розуміє українські реалії, - говорить Ведрін.  – Зокрема, на початку війни, європарламентарі постійно говорили про міжнародне право, яке нічого не значить для Путіна». Експерт вважає, що ЄС не готовий до інформаційної війни, адже не має пропагандистів та медіа-фахівців, які є в Росії. Політолог радить застосовувати інші методи. «Потрібно збільшити економічні санкції, адже коли економіка країни розвалюється, то їй не до інформаційної війни», - говорить він. Ведрін впевнений, що це призведе до змін і всередині країни. «Не треба, аби всі росіяни протестували проти чинного режиму, адже достатньо, щоб збунтували найбагатші, - наголошує експерт. – Якщо через санкції вони припинять підтримувати Путіна, то за кілька років його можна буде позбутися».

Хоча російська пропаганда в ЄС дуже раціональна і наголошує на економічному та воєнному потенціалі, факти та санкції можуть її знищити. Ведрін радить активніше діяти українським медіа, які мають наголошувати на російських проблемах. У такий спосіб ця інформація пошириться рештою Європи та нівелюватиме фальшивки. «Українцям треба зрозуміти, що у країні війна, і медіа повинні працювати як на війні, - впевнений політолог. – Також треба мати чіткі повідомлення, які легко переконуватимуть аудиторію. І – заборонити усі російські телеканали в Україні».  Ведрін наголошує – теперішній Київ є столицею цінностей ЄС, і якщо він програє, те саме станеться і з Європою. Саме тому боротьба   - в тому числі в інформаційні війні – має бути синхронізована між ЄС та Україною.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду