Пітер Померанцев: Перемога в інформаційній війні можлива лише у свідомості
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Пітер Померанцев: Перемога в інформаційній війні можлива лише у свідомості
Такі думки висловив британський публіцист Пітер Померанцев, виступаючи на відкритті ІІ Міжнародного студентського медіасимпозіуму «Переосмислення медій як протидія пропаганді» в Українському католицькому університеті у Львові.
За словами доповідача, в інформаційній війні журналістика відіграє не головну роль; ключовою є військова дисципліна.
«Нині існує низка теорій інформаційної війни, - розповів Померанцев. – Російська теорія апелює до інформаційної та психологічної війни, сутність якої полягає в тому, щоб підкорити іншу країну, навіть не торкаючись її».
Доповідач згадує, що такий погляд РФ веде свій початок з 1999 року, коли тодішній міністр оборони Ігор Сергєєв визнав: Росія ніколи не зможе побороти Захід військовим озброєнням. З цієї причини - використовуватиме асиметричні дії задля утвердження своїх імперських амбіцій. Як приклад російських операцій, доповідач навів діяльність Росії в Естонії 2007 року, коли штучно ініціювався розкол у суспільстві, відбувалися кібератаки, втручання у банківську систему. Завдання полягало не в тому, щоб захопити країну, а погіршити її репутацію, змусити виглядати вразливою.
За словами Пітера Померанцева, ядром інформаційної війни є людська свідомість, психологічна сфера. «В інформаційній боротьбі йдеться не лише про пропаганду, медіа дебати, переконання, - зазначає він. – Це військова доктрина, що включає кіберагресію, економічні, медійні засоби та інші засоби».
Такий вид війни існував завжди, однак набув більшої інтенсивності у зв’язку з появою нових інформаційних технологій, зазначає Померанцев. «Перемога у цій війні – винятково у свідомості. Немає вторгнення, немає прапора, піднятого над чужою територією, немає моменту, коли буде сказано “все, ми перемогли”», - розповідає публіцист і додає, що на Донбасі також йдеться не про класичну мілітарну операцію.
Говорячи про можливі способи протидії інформаційній війні, автор виокремлює три напрямки, у яких слід працювати.
По-перше, за словами Померанцева, необхідно захищати інформаційний простір. Адже раціональна дискусія є неможливою, коли агресор намагається залякати, поширити чутки, завалити інформацією. Він також висловлює думку, що у ХХІ столітті необхідною є нова професія – «постжурналіст». Вже зараз це розпочинається появою ініціатив на кшталт StopFake і повинно поширюватися по всьому світу, вважає автор.
По-друге, зазначає доповідач, слід розробляти ефективну соціальну політику.
По-третє, слід проводити власні інформаційні операції, перед цим детально вивчивши потреби місцевої аудиторії.
ІІ Міжнародний Студентський Медіасимпозіум’2015: «Переосмислення медій як протидія пропаганді» триватиме у Львові 26–27 березня 2015 року.