Проект «Цензура»: топ-10 тем, замовчаних американськими ЗМІ у 2010-му
Проект «Цензура»: топ-10 тем, замовчаних американськими ЗМІ у 2010-му
Протягом 35 років студенти та викладачі університету Сонома, що в американському штаті Каліфорнія, уважно стежать за американськими медіа, відзначаючи найважливіші теми, що не були висвітлені належним чином. Щороку вони розглядають сотні тем та новин, із яких журі добирає 25 найбільш кричущих випадків замовчування. На сайті проекту публікується стислий виклад прихованої від суспільства новини із корисними посиланнями.
Слово «цензура» зазвичай уживається на позначення контролю влади над новинами та іншою суспільно важливою інформацією. Одначе в «Проекті ”Цензура”» його застосовують у ширшому значенні: «цілеспрямоване не-оприлюднення новини або факту, спричинене будь-якими мотивами, що суперечать бажанню донести до аудиторії правдиву інформацію».
«Така маніпуляція може мати форму політичного тиску (з боку влади або впливових людей), економічного тиску (з боку рекламодавців та засновників) та судового тиску (загроза позовів із боку осіб, корпорацій чи установ)», - ідеться в роз’ясненні творців проекту.
Ось перелік десяти найважливіших тем, які медіа намагались замовчувати протягом 2010 року:
1. Плани щодо позбавлення долара США ролі світової валюти;
2. Американський оборонний департамент – найбільший забруднювач довкілля на Землі;
3. Недоторканність особистої інформації в інтернеті під загрозою;
4. Іміграційна поліція США таємно утримує під вартою та судить людей;
5. «Таємна війна» США в Пакистані;
6. Обмеження системи охорони здоров'я позбавили життя тисячі американців;
7. Зовнішній капітал спустошує Африку;
8. Винищення індіанців у Перуанській Амазонії;
9. У Палестині порушують права людини
10. США фінансує та підтримує Талібан.
Серед інших тем, що ввійшли до топ-25 – «Пандемія грипу H1N1: маніпуляція даними задля збагачення фармацевтичних компаній».
«Проектові ”Цензура”» закидають лівацтво та схильність до конспірологічних теорій. Зокрема, на знак протесту проти включення до переліку цензурованих тем конспірологічного тлумачення терактів 11 вересня 2001 року двоє членів журі відмовились від подальшої участі в проекті.
Із часу свого заснування в 1976 році моніторинг «Проекту ”Цензура”» поширився на кабельне телебачення, інтернет, блогосферу та інші нові медіа. Директор проекту Мікі Гафф вважає, що їхня праця залишається потрібною: «Корпоративні медіа дедалі більше демонструють свою неспроможність до якісної інформаційної журналістики, тим часом як «новинна жуйка» (Junk Food News) – “сємкі” для мозку - заповнює ефір». За таких умов «Проект ”Цензура”» залишається подразником, здатним нагадати медіа про їхню справжню місію.
«Медіаграмотність» за матеріалами The Christian Science Monitor