Як фотографу працювати з музикантами?

Як фотографу працювати з музикантами?

14:09,
3 Березня 2016
5680

Як фотографу працювати з музикантами?

14:09,
3 Березня 2016
5680
Як фотографу працювати з музикантами?
Як фотографу працювати з музикантами?
Про музичну фотографію, специфіку роботи на концертах та проблеми з оплатою праці розповідають фотографи Кріс Кулаковська, Аліна Кучма та Євгенія Люлько.

29 лютого у столичній книгарні «Є» відбулася дискусія-презентація на тему «Роль фотографа у житті музиканта і музичного гурту». Учасниці дискусії: Кріс Кулаковська — авторка і фотожурналістка проекту «Помешанные», робила зйомку для брендів Haze, Firm, онлайн-медіа «Платформа» і Nightripping; Аліна Кучма — концертний фотограф, знімала для open.ua, зараз фотографує для Comma і працює як незалежний фотограф; Євгенія Люлько — концертний фотограф, фотограф гурту «O.Torvald», також знімає для LiRoom, Comma, «Платформи». Модерував захід Олексій Михайленко.

Як розповів модератор, зустріч вирішили організувати в першу чергу для фотографів — як досвідчених, так і для тих, хто має бажання знімати концерти й інші заходи музичної сфери. В рамках заходу Кріс Кулаковська також презентувала етнічний документально-художній проект арт-журналу theNorDar про людей із багатонаціональним корінням «Помешанные», у якому виступила фотографом і співавторкою.

Чому саме музична фотографія?

Робота фотографа кожному зрозуміла в цілому, але, як і в будь-якій професії, вона має свої різновиди, які визначаються самим фотографом, залежно від його особистих міркувань, умінь, уподобань чи можливостей.

«Мені здається, що бажання знімати музикантів, як і взагалі в будь-якого іншого фотографа знімати будь-який інший об’єкт, — чи то стільці, чи то равликів у макрозйомці, — виникає просто від особистої любові до цього предмету, тому, напевно, любов до музики привела мене саме в цей жанр», — поділилася зі слухачами Аліна Кучма.

Кріс Кулаковська, Євгенія Люлько, Аліна Кучма

А от Євгенія Люлько зізналася, що сама захоплюється музикою, але зрозуміла, що стати музикантом у неї б не вийшло. Інша справа — фотографія, й оскільки любов до творчої сфери не зникла, вона обрала для себе такий напрям.

Кріс Кулаковська, яка займається портретною зйомкою (не лише музикантів), зазначила, що фотографія для неї — це інструмент, за допомогою якою можні знайомитися з людьми, це посередник між фотографом та людиною, яку знімають, її внутрішнім світом.

Конкуренція й попит

Аліна Кучма, нещодавно запрошена до посольства Німеччини на зйомку виступу гурту Scorpions, розповіла, що тепер замовлення надходять через уже наявні знайомства: «Коли ти потрапляєш у певну сферу, знайомишся з музикантами, журналістами, піарниками — з часом це все десь відгукується». Важливу роль відіграє й власна ініціатива — наприклад, якщо вам сподобався музикант або гурт — можете сміливо йти знімати до них на концерт, а потім запропонувати свої роботи. «Треба просто працювати на себе, як працюєш на заліковку в університеті», — вважає Аліна Кучма.

Євгенія Люлько зазначила, що крім концертної фотографії, вона також робить фотозйомки для інтерв’ю з музикантами, де має змогу зарекомендувати себе певним чином. Євгенія розповіла і про свою співпрацю з Євгеном Галичем — солістом гурту «О.Torvald», із яким вона працювала на «Просто радіо», після чого фронтмен запросив її стати фотографом гурту для фотосету в одне з українських видань. Євгенія поділилася основним секретом для новачків, який колись їй відкрили інші фотографи: багато фотографувати й розглядати багато робіт професіоналів.

Кріс Кулаковська впевнена, що перш ніж стати фотографом будь-якого жанру, потрібно створити бекґраунд для своєї роботи. Перш за все необхідне портфоліо. Також вона застерегла: кожен, хто хоче стати фотографом, має спочатку бути готовий працювати безкоштовно, особливо з медіа. Кулаковська розповіла про свій проект «Помешанные», від якого не отримала жодної гривні. Оскільки видання не мали змоги фінансувати, проект було створено за власною ініціативою Кріс на, так би мовити, ідейних засадах. Тим не менш, він допоміг їй згодом отримати різні комерційні замовлення.

Ідеальний кадр

Для Євгенії Люлько ідеальна фотографія та, що відображає атмосферу концерту, характер і суть гурту, який ви знімаєте. Словом, фотографія, на яку ви дивитеся й розумієте: «Це вона». Фотограф переконує: слід дивитися не лише на технічний бік фотографії, а шукати художню складову в кадрі, щоби світлина надихала. Погодилася з думкою колеги Аліна Кучма: «Існує багато таких конкретних факторів, як-от поза музиканта, освітлення, якась емоція на його обличчі, можливо, певна геометрія в кадрі».

У сфері портретної фотографії ідеальний кадр для Кріс Кулаковської — той, у якому людина виглядає природно, щиро і по-справжньому, коли виникає враження, що людина на портреті прямо зараз дивиться вам в очі. Вона зазначила, що музикант нічим не відрізняється від звичайної людини. Ясна річ, що ви аналізуєте його особистість, тому бажано познайомитися, поспілкуватися одне з одним ще до зйомки, послухати людину й намагатися її зрозуміти. «Коли ти слухаєш людину — вона відкривається й довіряє тобі, коли ти уважний до неї. Потрібно ще бути психологом», — зазначила вона. Кріс також згадала досвід своєї роботи зі співачкою Джамалою, який став для неї дуже непростим через власний страх і невпевненість. Тепер вона може сказати, що навіть дуже відомий музикант — це в першу чергу людина, якій, навпаки, подобається, коли ви ставитеся до неї як до рівної. Тож страх у такому випадку порадник дуже поганий.

Особливі умови роботи музичного фотографа

Євгенія Люлько та Аліна Кучма розповіли слухачам, що умови роботи на зйомках концертів можуть бути різними. Зазвичай такі фотографи працюють у фотопітах — місцях перед сценою, спеціально відведених для акредитованих фотокореспондентів. Та нерідко на концертних майданчиках таких зручностей немає. Багато залежить від організаторів, від групи, з якою ти працюєш.

Поширеним є «правило трьох пісень»: щоб зробити кадри, фотографам надається час лише протягом перших пісень. Часто буває, що саме в цей час музиканти лише розігріваються, а найцікавіше лишається на іншу частину їхнього виступу, тому доводиться виходити з ситуації різними шляхами: або знімати з фан-зони, або ж задовольнятися тим, що маєш.

Випуск «Помешанные»

Інша річ, коли фотограф окремо співпрацює з гуртом і може перебувати на бекстейджі — це дозволяє зробити багато вдалих кадрів, обрати цікаві моменти й ракурси, але в жодному разі не можна заважати артистам. Аліна Кучма наголосила: «Якщо говорити про зйомку на сцені, то треба пам’ятати, що головне на сцені — гурт».

Не варто забувати і про своїх колег — інших фотографів. «Не потрібно стояти довго на одному місці, тому що — особливо якщо фотографів багато — є великі шанси, що хтось захоче зняти з твого ракурсу; не одягати рюкзак у фотопіт, тому що це займає місце, потрібне для інших фотографів», — попередила Аліна.

Фотографи застерегли любителів яскравих образів від використання кольорового і світлого одягу під час роботи на зйомках концерту. Найкраще — темні тони і, звісно ж, ідеальний та універсальний чорний. Причина проста: яскраві кольори відволікають і заважають. У такій професії головне — залишатися непоміченим. Спікерки згадали і про те, що не варто використовувати спалах на концерті та робити селфі з артистами на задньому плані.

Про кумирів і плани на майбутнє

Учасниці дискусії розповіли про кумирів і метрів фотографії, якими вони захоплюються та на яких рівняються в професійному плані.

Кріс Кулаковська в першу чергу розповіла про свого вчителя Сергія Сараханова, в якого мала змогу навчатися у «Київ арт коледжі». Також назвала Романа Пашковського, Антона Корбейна й Арнольда Ньюмана.

А от Женя Люлько захоплюється роботами Астрід Кірхер, яка була фотографом легендарних The Beatles. До речі, саме їй ліверпульці можуть завдячити своїм зовнішнім стилем. Розповіла Євгенія і про Джима Маршалла та його рок-н-рол на фотографіях.

«Але не скажу, що я використовуючи фішки фотографів, якими мене надихають. Я, напевно, просто фотографую те, що мені подобається, а потім знаходжу це в роботах інших фотографів», — сказала Євгенія. Аліну Кучму більше надихають роботи сучасних фотографів, а не класиків. Серед них — бельгійський фотограф Седрік Ледж (Cedric Letsch) та німецький фотограф Пауль Ріпке.

Редактор видання Comma Сергій Кейн 

Учасниці презентації зазначили, що їм бракує музичної преси, яка би допомогла фотографам розвиватися в професійному й фінансовому плані. Також спікерки поскаржилися на часте нерозуміння того, що фотограф — це теж професія, якою людина заробляє собі на життя. Трапляється, що деякі люди сприймають його роботу як роботу волонтера. Звісно, на початку кар’єри кожен має бути до цього готовий, але з часом будь-яка праця набуває своєї ціни. Тож у планах на майбутнє — не працювати безкоштовно, як зазначила Кріс Кулаковська. «Всі звикли до того, що в нас дуже багато безкоштовних фотографів. Це псує ринок», — каже вона. Кріс розповіла, що планує створити фотопроект про жителів Києва.

А Євгенія Люлько та Аліна Кучма планують і надалі розвиватися як професійні фотографи в сфері музичної індустрії.

Святослав Вакарчук, фото з туру «20 років разом» (фотоАліни Кучми)

 Концерт Pianoбой (фото Аліни Кучми)

Концерт гурту «O.Torvald» (фото Євгенії Люлько)

Фотосет «O.Torvald» (фото Євгенії Люлько)

Фотоколлаж з проекту «Помешанные»

З фотосету для гурту «П'ятий вимір»

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото Діани Додатко
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду