Вийшов друком посібник для вчителів «Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Вийшов друком посібник для вчителів «Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін»
Видання презентували 19 березня під час Четвертої міжнародної науково-методичної конференції «Практична медіаграмотність: міжнародний досвід та українські перспективи», повідомляє Академія української преси (АУП).
Академія спільно з Центром вільної преси (ЦВП) створила й видала посібник за підтримки програми МАТРА Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Авторами посібника стало семеро експертів: Тамара Бакка, Оксана Волошенюк, Людмила Гуменюк, Раїса Євтушенко, Тетяна Мелещенко, Олександр Мокрогуз та Валентина Потапова.
Творці видання зазначають, що це перша спроба інтеграції медіаграмотності у викладання суспільних дисциплін. Посібник «Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін» вже рекомендовано Міністерством освіти і науки України.
Видання містить 11 розділів. У перших трьох пояснюється, що таке медіа, медіаосвіта, медіаграмотність та новинна грамотність, а також окреслено базові методики критичного мислення. У решті автори запропонували плани-конспекти уроків для курсів «Історія України», «Всесвітня історія», а також «Людина і світ» з таких дискусійних тем, як: боротьба України за незалежність в 1917-1920 роках, українізація, Голодомор, світові війни, нацизм, пропаганда, субкультури тощо.
Практичні завдання з посібника можуть бути використані під час вивчення курсів за вибором, факультативних курсів, виховних годин, занять гуртків з історії, журналістики тощо.
«Сьогодні ми досить часто стикаємося я з ситуацією, коли намагаються упереджено подати історичні події. І хоча новітня історія лише прокладає шлях, в нашому посібнику педагоги матимуть змогу дізнатися, як навчити учнів знаходити потрібну інформацію і переконуватися в її достовірності, як відокремлювати пропаганду від фактів, фільтрувати інформацію в ситуаціях конфлікту та багато іншого», – зазначає співавтор і науковий редактор посібника Оксана Волошенюк, яка також є менеджером медіаосвітніх програм Академії української преси.
Кандидат історичних наук, доцент кафедри методики навчання суспільних дисциплін і гендерної освіти факультету історичної освіти НПУ імені М. П. Драгоманова й співавтор посібника Тетяна Мелещенко розповіла, що автори запропонували практичні вправи, що можуть бути використані вчителем на уроках
«Вправи є інтерактивними, спрямовані на формування критичного мислення і включають роботу з різними видами та джерелами мас-медіа. Матеріал підібрано з врахуванням вікових особливостей учнів та з метою розвитку їх пізнавального інтересу до медіаосвіти», – каже пані Мелещенко.
З електронним варіантом книги можна ознайомитись тут. Посібник вийшов в рамках Бібліотеки масової комунікації та медіаграмотності АУП.
У конференції «Практична медіаграмотність: міжнародний досвід та українські перспективи» АУП взяли участь педагоги, співробітники бібліотек, експерти із медіаосвіти, дослідники медіа, громадські активісти. Секції були присвячені різним аспектам медіаосвіти: впровадженню її у початковій, середній та вищій школі, підготовці педагогів у закладах післядипломної освіти, медіапсихології, а також медіаграмотності як громадянській компетенції. Учасники погодилися, що саме медіаграмотність є найефективнішим способом боротьби із неякісними чи пропагандистськими ЗМІ.
Нагадаємо, наприкінці минулого року в Бібліотеці масової комунікації та медіаграмотності Академія української преси (АУП) також вийшов друком посібник «Абетка медіа» професора Берлінського технічного університету Норберта Больца.