Громадські організації домагаються заборони експорту технологій для стеження репресивним режимам

Громадські організації домагаються заборони експорту технологій для стеження репресивним режимам

17:45,
3 Грудня 2014
2146

Громадські організації домагаються заборони експорту технологій для стеження репресивним режимам

17:45,
3 Грудня 2014
2146
Громадські організації домагаються заборони експорту технологій для стеження репресивним режимам
Громадські організації домагаються заборони експорту технологій для стеження репресивним режимам
У переговорах щодо товарів і технологій подвійного призначення необхідно враховувати інтереси громадянського суспільства та права людини.

Таку вимогу містить відкритий лист «Коаліції проти експорту засобів незаконного стеження» (за англомовною абревіатурою – CAUSE), надісланий державам-членам Вассенаарських домовленостей (про контроль за експортом озброєнь та високих технологій у країни з нестабільними режимами).

Документ вимагає від представницького форуму вжити конкретних заходів проти загрозливого поширення технологій подвійного призначення, доступних у країнах з репресивними  режимами.

Ця торгівля призводить до здійснення незаконного стеження, йдеться у листі. Наслідком часто стають подальші порушення прав людини: вторгнення у приватне життя, свавільні затримання та арешти, тортури, жорстоке поводження й покарання, що принижують людську гідність, обмеження свободи слова, перешкоди в участі у політичному житті, репресії проти дисидентів.

«Технології стеження не просто завдають шкоди, - наголошується у листі. – Потрапивши не до тих рук, вони часто використовуються як знаряддя репресій. Чимало свідчень викривають масштаби непрозорої торгівлі, яка наражає багатьох людей на загрозу з боку урядів, що зловживають правами людини. Дедалі більше прикладів показують, як шкідливі й незаконні технології чинять згубний вплив на політичних активістів, захисників прав людини, біженців, дисидентів і журналістів».

Документ визнає неприйнятним те, що уряди, засуджені на міжнародному рівні за їхні дії у сфері прав людини -  такі, як Бахрейн, Ефіопія, Єгипет, Туркменістан, Лівія, Сирія та Іран, придбали технології стеження від приватних компаній і використовували їх для порушення прав людини.

Викриття у Франції, Німеччині, Великій Британії та США спонукали неурядові організації та членів CAUSE вимагати розслідувань.

Однак дивує, що, незважаючи на наявність доказів цих порушень, технологічні компанії відкрито продовжують комерціалізувати свою продукцію на «торгівельних салонах» у своїх країнах, Бразилії й Об'єднаних Арабських Еміратах.

Згідно із листом, 2013 року були зроблені деякі кроки стосовно значною мірою нерегульованого світового ринку.

До списку товарів і технологій подвійного призначення вже включене певне програмне забезпечення. Коаліція пояснює це усвідомленням впливу даних технології на права людини.

Проте уряди не повинні на цьому зупинятися, наголошує CAUSE. Коаліція вважає нагальною проблему модернізації застарілих систем експортного контролю. Крім того, вкрай важливо вивчити вплив на права людини таких технологій, як опто-волоконні підводні кабелі, центри моніторингу і масового голосового розпізнавання.

«Технології розвиваються швидкими темпами, - наголошує CAUSE, - тож уряди, які порушують права людини, користуються перевагою слабкого регулювання, що є наслідком нерозуміння цих технологій та їхніх можливостей».

Коаліція вважає неправомірним те, що чинна нині система позбавляє можливості брати учать у форумі Вассенаарських домовленостей  асоціації з прав людини і цифрових прав, а також незалежних зовнішніх експертів.

На думку коаліції, їхні знання і досвід могли б стати цінним внеском у дебати громадянського суспільства. Тому обговорення не слід продовжувати у форматі закритого форуму, наголошують автори звернення.

Наприкінці листа коаліція закликала уряди здійснювати жорстку політику щодо експортних обмежень і відмови у наданні ліцензій на експорт технологій моніторингу, призначених для користувачів у країнах, в яких порушуються права людини.

Документ, надісланий у зв’язку з пленарним засіданням форуму Вассенаарських домовленостей. Підписали:

  • Amnesty International
  • Digitale Gesellschaft
  • Fédération internationale des ligues des droits de l’Homme (FIDH)
  • Human Rights Watch
  • Open Technology Institute (at the New American Foundation)
  • Privacy International
  • Reporters sans frontières.

Домовленості, про які йдеться, - це угода, укладена у нідерландському місті Вассенаар, що мала на меті підвищити відповідальність за експорт звичайних озброєнь, товарів і технологій подвійного призначення, запобіганню їхнього впливу як дестабілізуючого фактору. Вона остаточно набула чинності 1996 року, замінивши після закінчення холодної війни КОКОМ - запроваджену західними державами систему контролю за постачанням зброї та військових технологій у соціалістичні країни.

Вассенаарські домовленості мають глобальний характер. Нині її учасниками є 41 держава, серед яких і Україна. Приєднання до угоди нових держав потребує одностайної згоди.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
asinvestigations.com.au
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду