Дональд Трамп призначить Ілона Маска керівником департаменту ефективності уряду США
Дональд Трамп призначить Ілона Маска керівником департаменту ефективності уряду США
Новообраний президент США Дональд Трамп призначить підприємця і найбагатшу людину світу Ілона Маска співголовою нового департаменту з питань урядової ефективності (DOGE). Разом з ним керуватиме колишній кандидат у президенти від Республіканської партії, бізнесмен Вівек Рамасвамі. Про це Трамп повідомив у соцмережі Х.
Відповідно до заяви Трампа, Маск і Рамасвамі «прокладуть шлях для моєї адміністрації до демонтажу урядової бюрократії, скорочення надмірних правил, скорочення марнотратних витрат і реструктуризації федеральних агентств».
За його словами, новий департамент «надаватиме поради та вказівки ззовні уряду». Він співпрацюватиме з Білим домом і Бюджетно-управлінським управлінням, щоб «спрямувати широкомасштабну структурну реформу та створити підприємницький підхід» до уряду, якого раніше не було.
Трамп порівняв зусилля щодо підвищення ефективності уряду з «Мангеттенським проєктом», зусиллями США зі створення атомної бомби у часи Другої світової війни.
Проєкт планується втілити до 4 липня 2026 року — до 250-ї річниці підписання Акту проголошення незалежності.
Сам Маск заявив, що він має намір бути дуже відкритим і прозорим стосовно дій, які здійснюються в рамках департаменту.
«Усі дії Департаменту з питань ефективності уряду будуть опубліковані в інтернеті для максимальної прозорості», — написав Маск в X, запрошуючи громадськість надавати поради.
«У нас також буде таблиця лідерів для найбільш божевільно тупих витрат ваших податкових доларів. Це буде одночасно надзвичайно трагічно і надзвичайно цікаво», — написав Маск.
Очікується, що підприємець-мільярдер Маск отримає надзвичайний вплив, щоб допомогти своїм компаніям і забезпечити сприятливе ставлення уряду. Це може виявитися у зростанні ринкової вартості його компаній і привілейованих бізнесів, таких як штучний інтелект і криптовалюта, повідомило Reuters.
Роль Маска поза урядовим кабінетом, заявлена Трампом, не вимагатиме схвалення Сенату і сигналізує про те, що це дозволятиме йому залишатися керівником компанії з виробництва електромобілів Tesla, платформи соціальних мереж X і ракетобудівної компанії SpaceX.
«Очевидно, що Маск відіграватиме важливу роль у Білому домі Трампа, оскільки його охоплення явно зростатиме в багатьох федеральних агентствах», — ідеться в аналітичній записці аналітика фондового ринку Деніела Айвза з компанії Wedbush Securities.
«Ми вважаємо, що головні переваги для Маска та Tesla значно переважують будь-які негативи, оскільки це продовжує залишатися "покерним ходом на віки", коли Маск робить ставку на Трампа», — зазначив Айвз.
Намір визначити Ілона Маска керівником покращення ефективності уряду США, висловлений Дональдом Трампом, розкритикувала громадська організація Public Citizen.
«Маск не тільки нічого не знає про ефективність і регулювання уряду, його власний бізнес регулярно порушує ті самі правила, які він зможе атакувати на своїй новій посаді "царя". Це найвища корпоративна корупція», — заявила співпрезидентка Public Citizen Ліза Гілберт.
Дональд Трамп вступить на посаду як 47-й президент США 20 січня 2025 року.
Фото: Ілон Маск / Getty Images