Голова НАЗК відкидає можливість витоку даних з реєстру електронних декларацій
Голова НАЗК відкидає можливість витоку даних з реєстру електронних декларацій
Функція автозаповнення електронних декларацій буде поновлена після того, як запрацюють усі реєстри Міністерства юстиції. Витоку даних з реєстру е-декларацій унаслідок хакерської атаки не було. Про це в коментарі Укрінформу розповів голова Національного агентства з питань запобігання корупції Віктор Павлущик.
«Що стосується роботи за тими функціями і повноваженнями, які є в НАЗК, то вони, звичайно, залежать і від реєстрів Мін’юсту. Тому, для прикладу, автозаповнення декларації зараз працює, але на базі інформації, яка була отримана посадовцями раніше, тобто якщо декларанти сформували довідку “Дані для декларації” за попередні роки. Для отримання нової інформації, тобто для формування довідки за 2024 рік, зараз немає технічної можливості», — пояснив він.
За словами керівника НАЗК, поки що ця функція призупинена. В агентстві очікують максимально швидкого відновлення реєстрів Міністерства юстиції та повернення функції обміну даними між реєстрами. «Після цього наша функція “Дані для декларації” буде запущена і почне коректно працювати для всіх громадян. Відповідно, тоді буде доступним і часткове автозаповнення декларації за минулий рік», — сказав Павлущик.
Він також підкреслив, що реєстри, держателем яких є НАЗК, взаємодіють із реєстрами Міністерства юстиції, і витік даних із них неможливий.
«Витоку даних не могло бути. Тому що це зовсім інші реєстри. НАЗК є держателем Реєстру декларацій, Порталу викривачів, Реєстру порушників та інших. Реєстри, держателем яких є Мін'юст, для нас є ресурсами отримання інформації. Довідка для декларацій та інформація, яка використовується для автозаповнення декларацій, працюють у комплексі для отримання інформації. Тобто дані, які знаходяться в реєстрах, держателем яких є Національне агентство запобігання корупції, жодним чином не зазнали хакерської атаки», — наголосив глава НАЗК.
Як повідомляв «Детектор медіа», 10 грудня 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції відкрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Це відбулось після ухвалення Верховною Радою закону про відновлення електронного декларування чиновників із негайним відкриттям декларацій, який був закритий після початку повномасштабного вторгнення. Водночас в Агентстві попередили, що деякі декларації вилучено з публічного доступу до завершення чи скасування воєнного стану в Україні.
Нагадаємо, 19 грудня 2024 року відбулася наймасштабніша зовнішня кібератака на державні реєстри України за останній час. Унаслідок цього було тимчасово призупинено роботу єдиних та державних реєстрів, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції України.
Міністерка юстиції Ольга Стефанішина повідомила, що внаслідок кібератаки призупинили дію всіх реєстрів, які адмініструє Мін’юст, щоб уникнути подальшого розгортання загроз.
За даними СБУ, за кібератакою на реєстри стоять російські спецслужби, зокрема хакерське угруповання, пов'язане з Головним управлінням Генерального штабу ЗС РФ.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за кількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема за статтею 438 (порушення законів та звичаїв війни).
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що бекапи всіх реєстрів із даними є, тому відновлення інформації в реєстрах не є проблемою. Він повідомив, що створено штаб і відбувається відповідна робота СБУ та Держспецзв'язку.
10 січня 2025 року Міністерство юстиції повідомило про те, що всі основні сервіси порталу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відновили роботу.
Фото: nazk.gov.ua