Неологізм «бусифікація» став словом 2024 року в Україні
Словник сучасної української мови та сленгу «Мислово» обрав слово «бусифікація» словом 2024 року. Неологізм, який позначає примусову мобілізацію за прискореною процедурою, перебував у центрі суспільної уваги року, що минув, повідомили на сайті проєкту.
Термін вказує на проблеми з мобілізацією, коли кількісні показники переважають над якісними, а права людини відходять на другий план.
Слово утворене від кореня «бус» у значенні «мікроавтобус» та суфіксоїда «-іфікація», який вказує на дію, перетворення (від лат. facio — роблю) за тим же принципом, що й «русифікація» або «верифікація», зазначили укладачі словника.
Серед інших претендентів на звання слова року, майже всі з яких пов’язані з російською війною проти України, були такі:
- СЗЧ (самовільне залишення частини) — через неефективну організацію і управління військами, зокрема і бусифікацію, СЗЧ набуло в минулому році масового та загрозливого характеру;
- «курська операція» — як найуспішніша українська військова операція минулого року, яка сколихнула світовий інфопростір та підтвердила суб’єктність України;
- «втома» — як закономірний результат війни на виснаження, яку веде проти України Росія;
- «переговори» — бажання переговорів з метою досягнення перемир’я чи заморожування як наслідок виснаження від війни;
- МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) — скандал з МСЕК та прокурорами як показник інституціоналізованої корупції в Україні;
- «популізм» — у зв’язку з програмами «національний кешбек» і «тисяча від президента Зеленського» та початком розмов про вибори;
- «маґура — морський дрон, як символ розвитку безпілотних систем, який змінив баланс сил у Чорному морі;
- «лалохезія» (використання лайки для зняття болю або стресу) — слово стало одним з найвідвідуваніших у словнику, що ілюструє ситуацію нормалізації використання ненормативної лексики під час війни;
- «квадробери» (представники дитячої субкультури, які копіюють тварин) — ця течія стала в Україні найбільш помітним культурним трендом року, що минув.
До слова, у Центрі стратегічних комунікацій України повідомляли, що слово «бусифікація» часто використовується у пропагандистських наративах для підсилення антимобілізаційної риторики та дискредитації ТЦК як інституції.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець критикував порушення прав людини під час мобілізації. Водночас він зауважив, що таких прикладів стало менше.
«Усе менше і менше ми бачимо випадки саме фізичної «бусифікації». Ми це так називаємо. Десь уже зрозуміли, що такий підхід не працює. Але окремі факти порушення прав громадян України під час мобілізації залишаються», — написав уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
- Читайте також: Вибори в Америці, фейсбучні чвари та російська пропаганда. Двадцять найпопулярніших новин і статей MediaSapiens за 2024 рік
Зазначимо, словник «Мислово» створений у 2012 році для фіксації неологізмів, сленгу та інших проявів сучасної української мови. Слова та визначення до них надсилають користувачі.
«Мислово» обирав слово року вдванадцяте. Основними критеріями при виборі слова року є його популярність та соціальна значущість. Слова року за минулі роки: 2013 — «євромайдан»; 2014 — «кіборги»; 2015 — «блокада»; 2016 — «корупція»; 2017 — «безвіз»; 2018 — «томос»; 2019 — «диджиталізація»; 2020 — «коронавірус»; 2021 — «вакцина»; 2022 — «русский военный корабль, иди на х@й»; 2023 — «мобілізація».
Фото: Львівський обласний ТЦК та СП