Meta викрила близько 20 операцій прихованого впливу за рік: головним джерелом активності залишається Росія
Meta викрила близько 20 операцій прихованого впливу за рік: головним джерелом активності залишається Росія
Компанія Meta, що володіє соцмережами «Фейсбук», «Інстаграм» та месенджером «Вотсап», упродовж 2024 року викрила та ліквідувала близько 20 нових прихованих операцій впливу в різних регіонах світу, зокрема на Близькому Сході, в Азії, Європі та США. Росія залишається найбільшим джерелом агресивної онлайн-активності. Про це заявив президент із глобальних зв’язків компанії Нік Клегг, представляючи звіт на брифінгу, повідомляє The Guardian.
«Росія залишається джерелом № 1 таємних операцій впливу, які ми зламали на сьогоднішній день — із 39 мережами, які були зламані в цілому з 2017 року», — сказав він. Наступними за частотою джерелами іноземного втручання, які виявила Meta, є Іран із 31 мережею і Китай з 11 мережами.
Серед виявлених випадків була російська мережа, яка використовувала десятки акаунтів у фейсбуці та фейкові новинні сайти для впливу на аудиторію у Грузії, Вірменії та Азербайджані. Інша операція створювала фейкові новинні сайти, що імітували бренди Fox News і The Telegraph, для ослаблення підтримки України на Заході, а також поширювала пропаганду про роль Росії в Африці через франкомовні ресурси.
За оцінкою фахівців Meta, операції впливу часто охоплювали низку платформ, серед них: «Ютуб», «ТікТок», «Телеграм», «Реддіт» «Пінтерест» та інші. Деякі з них перемістили активність на майданчики з менш суворими заходами безпеки. Наприклад, підроблені відео про вибори в США, пов’язані з російськими операціями, публікувалися в соцмережах «Ікс» і «Телеграм».
Велика частина мереж використовує власні вебсайти, щоб уникнути блокувань на платформах. Наймасштабнішою операцією такого типу є Doppelganger, яка створила мережу з понад 6 тисяч фейкових доменів, імітуючи справжні новинні та урядові ресурси. Для боротьби з Doppelganger створено найбільше публічне сховище сигналів загроз, яке допомагає дослідникам та слідчим діям. Однак мережа продовжує активно відновлювати діяльність, зокрема в іксі й телеграмі.
Перед виборами у США Doppelganger здебільшого зазнала невдач на платформах Meta: більшість її спроб у жовтні та листопаді було заблоковано до того, як користувачі могли їх побачити, відтак активність із поширення посилань зменшилася.
- Читайте також: Meta: Росія збільшила виробництво антиукраїнської дезінформації та пропаганди з використанням ШІ
Даючи оцінку ефекту використання штучного інтелекту для дезінформаційних кампаній та дипфейків, Ніл Клег повідомив, що їх вплив був дуже скромним і загрози матеріалізувалися незначним чином.
Він застеріг від самозаспокоєння та сказав, що «очевидно, що ці інструменти ставатимуть все більш поширеними, і ми побачимо все більше синтетичного та гібридного контенту в інтернеті».
Фото: умовне / Bleeping Computer