Захист прав жестомовних людей є одним із завдань закону про державну мову, — Тарас Кремінь
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Захист прав жестомовних людей є одним із завдань закону про державну мову, — Тарас Кремінь
У понеділок, 23 вересня, відзначається Міжнародний день жестових мов. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що захист прав жестомовних людей є одним із завдань закону про державну мову. Про це омбудсман написав у фейсбуці.
«Захищаючи мовні права жестомовних осіб, утверджуємо статус української жестової мови», — написав Тарас Кремінь.
За його словами, до ключових пріоритетів у гуманітарній сфері входить питання безбар'єрності, інклюзивності і дотримання прав жестомовних людей на отримання інформації та послуг українською жестовою мовою, доступне мовне середовище для осіб з порушеннями слуху в навчальному процесі.
Суспільство без бар’єрів — це не тільки про обов’язок поважати гідність людини та створювати рівні можливості, в першу чергу це про культуру, філософію самого суспільства без нашарувань упередженості, байдужості та дискримінації. Застосування жестової мови у сфері публічних послуг має стати нормою державної політики. Кожен та кожна мають бути почутими, повідомило інтернет-представництво мовного омбудсмана.
Нагадаємо, Міжнародний день жестових мов був проголошений резолюцією Генасамблеї ООН у грудні 2017 року. Ця резолюція підтверджує, що ранній доступ до мови жестів і послуг мовою жестів, включаючи якісну освіту, має життєво важливе значення для зростання і розвитку людини з порушеннями слуху. Крім того, цей документ визнає важливість збереження жестових мов як елемента мовного та культурного розмаїття.
Жестова мова — це самостійна мова, яка складається з комбінації жестів руками в поєднанні з мімікою та артикуляцією губ.
Українська жестова мова використовується жестомовними мешканцями України, зокрема людьми з порушеннями слуху або мовного апарату. Походить від французької жестової мови.
Українська мова жестів стала відома у світі в 2014 році, після виходу українського фільму «Плем'я», де актори спілкувалися українською мовою жестів без розмовного діалогу.
Фото: ілюстративне / інтернет-представництво мовного омбудсмана