Феміністичний ютуб-проєкт «Жіночі студії»: про історію України з жіночої перспективи
Феміністичний ютуб-проєкт «Жіночі студії»: про історію України з жіночої перспективи
В Україні стартував новий ютуб-проєкт «Жіночі студії», присвячений українській жіночій історії. Головними героїнями випусків проєкту є українські дослідниці: історикині, етнографині та інші експертки, які досліджують історію з жіночої перспективи. Про це «Детектор медіа» повідомили авторки.
«Жіночі студії» створили засновниці феміністичної спільноти Women UA Ірина Мусій та Міла Мороз у межах грантової програми «Сама собі ціль» від Projector Foundation.
Авторки запевняють, що це не просто відеолекції про минуле, а можливість розглядати історію з нового кута зору. «Якщо ми не знаємо історію половини людства — жінок, то чи можемо стверджувати, що знаємо свою історію взагалі?» — питання, що стає центральним у проєкті.
Ірина Мусій зазначила, що проєкт має на меті підсилити видимість українок, які відіграють важливу роль у нашій історії у процесі переосмислення минулого, що відбувається як реакція на загрозу нищення нашої культури російськими обстрілами.
Експерткою першого випуску «Жіночих студій» стала докторка історичних наук, голова Асоціації досліджень жіночої історії Оксана Кісь. У ньому обговорюється роль жінок у музейних колекціях, теорія матріархату та його відображення в українському фольклорі. Також порушуються питання значення терміна «берегиня» та досліджується роль Ольги Хоружинської, дружини Івана Франка, у феміністичному русі.
Зйомки першого сезону проходили у Львові, Ужгороді та Харкові, щоб сприяти популяризації музеїв та історичних пам’яток, які відображають жіночий досвід.
У Харкові авторки відвідали Музей жіночої та гендерної історії, створений Тетяною Ісаєвою у 2008 році. В Ужгороді команда записала лекцію з Тетяною Літераті, яка поділилася історіями жінок міста. У Львові зйомки відбулися в Музеї етнографії та художнього промислу, одному з найбільших музеїв України за кількістю експонатів.
«Для просування проєкту ми зняли короткі відео у вигляді діалогів феміністки минулого з феміністкою сьогодення. У цих відео Мотря з XIX століття розповідає про своє життя та дивується тому, що змінилось і не змінилось у XXI столітті», — додала Міла Мороз.
Проєкт доступний для перегляду в ютубі, інстаграмі й тіктоку.
Фото: докторка історичних наук Оксана Кісь у проєкті «Жіночі студії»