У МОН розповіли, як надаватимуться гранти студентам, які навчатимуться за контрактом
У МОН розповіли, як надаватимуться гранти студентам, які навчатимуться за контрактом
У 2024 році Міністерство освіти і науки України започаткувало грантову підтримку для абітурієнтів, які вступають на контрактну форму навчання. Ця ініціатива спрямована на вступників, які отримали високі результати національного мультипредметного тесту, однак не потрапили на бюджетні місця. Про те, як впроваджуватиметься проєкт і на яку підтримку можуть розраховувати майбутні студенти, розповів в інтерв'ю Укрінформу заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
«Це працює так. Місця державного замовлення залишаються. Абітурієнт може вступити як на бюджет, так і на контракт. І тепер у кабінетах вступників є опція — або тільки на контракт, або на контракт і на бюджет, — розповів Михайло Винницький. — Це означає, що вступнику, який потрапив на бюджетне місце, держава оплачує навчання стовідсотково. Якщо абітурієнт не потрапляє на бюджетне місце, тоді у нього є можливість отримати додаткову державну фінансову підтримку, але вона не буде покривати на 100% вартість навчання. Грантова система базується на принципі співфінансування: навчання частково оплачує студент чи його батьки, це також може бути стипендія від юридичної особи, а частково оплачує держава».
За його словами, гранти будуть доступні на двох рівнях.
Перший рівень передбачає грант у 15 тисяч гривень для тих, хто набрав від 150 балів за два предмети НМТ.
Другий рівень — 25 тисяч гривень для тих, хто отримав від 170 балів за два предмети.
Ці суми можуть бути збільшені залежно від обраної спеціальності. Наприклад, для пріоритетних для держави спеціальностей, таких як IT, природничі науки, інженерія, педагогіка та медицина, запроваджені спеціальні коефіцієнти. Для певних спеціальностей коефіцієнт становить 1,3, а для деяких — 1,5. Тому розмір гранту може зрости і до 37,5 тисяч.
Михайло Винницький уточнив, що коефіцієнт 1,3 встановлений для мистецьких спеціальностей, на які контракти є дорожчими. Крім того, йдеться про навчання на філології з української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики. Також — інформаційні технології, компʼютерні науки, кібербезпека, ветеринарія та охорона здоровʼя.
Коефіцієнт 1,5 встановлений для дуже важливих і дорогих спеціальностей: освіта й педагогіка, природничі науки – фізика, біологія, хімія, математика, статистика, механічна інженерія, електрична інженерія, хімічна інженерія, електроніка, виробництво і технології, архітектура та будівництво, аграрні науки, терапія і реабілітація.
Коефіцієнт 1 застосовуватимуть до інших, менш пріоритетних для держави спеціальностей.
Для спеціальностей, якими ринок праці перенасичений, діятиме обмеження — абітурієнти, які отримали понад 170 балів на НМТ з двох предметів можуть претендувати на гранти другого рівня, щоб вивчати право, менеджмент, журналістику, деякі інші спеціальності.
Гранти надаватимуться на весь період навчання. Якщо студент вирішить змінити університет, грант залишиться з ним за умови, що він продовжує навчання за тією самою спеціальністю.
Ця ініціатива є частиною ширшої реформи фінансування вищої освіти в Україні. За підсумками пілотного проєкту Міністерство планує розглянути можливість запровадження грантової системи для студентів магістратури та аспірантури.
Нагадаємо, уряд ухвалив постанову про реалізацію експериментального проєкту із запровадження грантової підтримки студентів 18 липня.
Фото: інфографіка МОН України