У Європі викрили російську мережу дезінформації «Двійник», яка діє з весни 2022 року
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
У Європі викрили російську мережу дезінформації «Двійник», яка діє з весни 2022 року
Дослідники організацій Qurium та EU DisinfoLab викрили російську мережу дезінформації Doppelganger («Двійник»), яка діє щонайменше в десяти країнах Європи. Про це пише Record.
За даними дослідників, Doppelganger працює в Європі з травня 2022 року. Вона використовує мережу несправжніх акаунтів-ботів для поширення посилань на фейкові версії справжніх новинних сайтів, таких, як французький Le Monde, німецький Der Spiegel, британський The Guardian та інші.
Основою діяльності Doppelganger в Європі та Росії є компанія Aeza — хостинг-провайдер із Санкт-Петербурга. За словами дослідників, Aeza «дозволяє злочинцям працювати на власних серверах і зазвичай знаходить своїх клієнтів у сірій мережі». Наприклад, компанія, ймовірно, надає свої послуги операторам інфраструктур шкідливих програм, відомих як Lumma і Meduza.
Деякі з європейських хостингових компаній, визначених у звіті, є прямими або прихованими філіями Aeza.
Технічна інфраструктура Doppelganger, кажуть дослідники, включає понад 300 мережевих префіксів і 100 000 IP-адрес ринковою вартістю 5 мільйонів євро або вартістю лізингу приблизно 50 000 євро на місяць.
«Ці масштабні інвестиції в інфраструктуру можуть забезпечуватись лише серйозною фінансовою підтримкою зовнішніх гравців», — йдеться у звіті.
Німецька некомерційна журналістська група Correctiv, яка брала участь у розслідуванні, твердить, що звіт Qurium про Doppelganger ще навесні цього року був наданий державним установам принаймні двох європейських країн, включаючи Німеччину.
«Однак ця інформація, очевидно, не була використана для припинення кампанії. Це ставить питання про те, наскільки серйозно європейська влада бореться з дезінформацією», — заявили у Correctiv.
Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що Центр протидії дезінформації виявив мережу з 24 вебсайтів із загальною назвою «Pravda», які Росія створила для поширення своєї пропаганди в країнах Європи. Ресурси, що входять до цієї мережі, публікують дискредитаційні, маніпулятивні та фейкові матеріали щодо подій, які будь-яким чином стосуються України, зокрема російсько-української війни.
Фото: Picture Alliance / Klaus Ohlenschläger