Стенфордський університет опублікував 50 терабайтів архів Нюрнберзького процесу: готують онлайн-експозицію
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Стенфордський університет опублікував 50 терабайтів архів Нюрнберзького процесу: готують онлайн-експозицію
Вчені Стенфордського університету оцифрували й виклали в мережу інтернеті документи й стенограми виступів Нюрнберзького процесу, який відбувся 75 років назад. Про це пише DW.
Професор Стенфорда й керівник кафедри прав людини і міжнародного правосуддя Девід Коен вважає, що ці документи мають бути в публічному доступі, щоб охопити якнайбільше аудиторії. В 1998 році в нього та німецького професора юриспруденції Дітера Зімона з’явилась ідея відкритий віртуальний архів документів Нюрнберзького процесу.
Обсяг архіву перевищує 50 терабайтів інформації. До нього увійшли 5215 протоколів Нюрнберзького процесу, що включають близько 270 тисяч оцифрованих сторінок паперових документів.
Серед них – стенограми слухань англійською, французькою, німецькою та російською мовами, надані обвинуваченням і захистом речові докази та вирок. За всіма документами працює пошуковик запитів. Близько 64% усіх документів – німецькою мовою. Найближчими місяцями його команда планує систематизувати документи й оформити їх у вигляді онлайн-експозицій з поясненнями.
Влітку 2022 року до архіву додадуть понад 1000 годин аудіозаписів судових засідань. Крім того, Коен має намір спільно з Університетом Ерланґена-Нюрнберга створити аналогічні онлайн-архіви з дванадцяти інших процесів Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі.
75 років назад
Нюрнберзький процес став першим міжнародним кримінальним процесом в історії. Суд над високопоставленими представниками нацистського режиму розпочався 20 листопада 1945 року і завершився після 218 днів слухань – 1 жовтня 1946 року. Судді з США, Великобританії, Франції і Радянського Союзу винесли дванадцять смертних вироків (один з них заочно), три вироки про довічне і чотири – тривалі терміни позбавлення волі. Трьох обвинувачених виправдали.
Офіційні архіви Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі перейшли Міжнародному суду ООН (МВТ) в Гаазі у 1950 році.
Нагадаємо, що Національне управління архівів США (NARA) збирається викласти у вільний доступ в мережі усі твіти колишнього президента США Дональда Трампа, оскільки в самій соцмережі його акаунти досі заблоковані.
Фото: з вільних джерел