Парад клікбейту в українських ЗМІ — «Порошенко подякував Путіну»

Низка українських сайтів зробила новину про те, що «Петро Порошенко подякував Путіну» у інтерв’ю CNN. Ба більше, навіть саме CNN вирішило винести цю саркастичну фразу у заголовок до відео. Це відома маніпуляція словами спікера заради більших заходів на матеріали — клікбейт.

Розмова у студії насправді виглядала так:

Енн Епплбаум, колумністка The Washington Post, каже: дивним ефектом кампанії Путіна проти України є те, що Україна об’єдналась і була вироблена нова українська ідентичність. Ви вважаєте, це правда? — запитав ведучий.

— Так, я можу лише підтвердити цю фразу. Я наведу лише декілька цифр. У 2013 році 16 % українців підтримували інтеграцію у НАТО. Зараз — більше 54 %. Хто зробив це? Путін. У 2013 році інтеграцію у ЄС підтримувало 33 % українців.  Зараз — 74 %. Хто зробив це? Путін. Тож, дякую, містере Путіне, за те, що зробили мою країну значно більш європейською та значно більш готовою до захисту європейських і трансатлантичних цінностей. Ми повністю впевнені, що не повернемося назад до Російської імперії, — відповів Порошенко.

Утім ЗМІ принципово не побачили сарказму в цих словах та в заголовки вирішили винести обрізану фразу «Порошенко подякував Путіну». Так подали тему такі видання: «ТСН», «Українська правда», «УНІАН», «Сегодня», «Gazeta.ua», «Обозреватель», «Громадський спротив», «Вголос», тощо. Сайт «Главком» вирішив ще більше загострити заголовок: «Стало відомо, за що Порошенко подякував Путіну». А «24 канал» навіть зробив тематичну картинку для Facebook.

Телеведучий Олександр Зінченко назвав такі маніпуляції у заголовках «днем неякісної журналістики» і «таблоїдизацією» — використання методів жовтої преси.

«Громадське радіо», «ZIK» та «Апостроф» одразу пояснили у заголовку, за що ж все-таки Порошенко дякував. Повністю без маніпуляцій обійшлося інформаційне агентство «Укрінформ»: «Порошенко: Нині до НАТО хочуть більше 54 % українців, до ЄС — 74 %». А видання Texty.org навіть підкреслило сарказм у цих словах: «Порошенко саркастично подякував Путіну: той своєю агресією об'єднав українців проти себе».

Нагадаємо, нещодавно у подібний спосіб російські та українські ЗМІ зманіпулювали словами спікера Верховної Ради Андрія Парубія. Він у прямому ефірі ICTV сам казав про маніпуляції з референдумами та іронічно додав, що Адольфа Гітлера можна назвати «найбільшим практиком прямої демократії».

comments powered by Disqus