Україна звільнилася від реклами сигарет

00:00,
17 Вересня 2012
549

Україна звільнилася від реклами сигарет

00:00,
17 Вересня 2012
549
Україна звільнилася від реклами сигарет
17 вересня у прес-центрі Українського дому відбулася тематична конференція, а також акція «Реклама сигарет, давай прощавай!» за участю антитютюнових активістів. 

У неділю, 16 вересня, набрав чинності закон №3778-ІV щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів. Першочергові положення цього закону посприяли тому, що вже тепер тютюнова реклама зникла з білякасових зон усіх торговельних закладів та з вітрин кіосків. Крім того, згодом поменшає реклами і в мережі Інтернет – зникнуть банери і відповідні ролики. Згідно норм закону, тютюновій індустрії також забороняється бути спонсором молодіжних вечірок та концертів.

У прес-конференції взяли участь відомі антитютюнові активісти: Сергій Орєхов (голова Державної інспекції України з питань прав захисту споживачів), Микола Поліщук (голова Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну»), Юрій Павленко (уповноважений Президента України з прав дитини), Костянтин Красовський (завідувач відділу контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України), Марічка Падалко (телеведуча), Денис Силантьєв (срібний призер олімпіади в Сіднеї), Григорій Чапкіс (хореограф), Андрій Скіпальський (голова правління ГО «Життя»), Тарас Шевченко (директор Інституту Медіа Права), Віталій Черняховський (головний координатор громадянської кампанії «Форум порятунку Києва»).

Спікери наголошували на тому, що зі вступом закону в дію боротьба з курінням в Україні тільки починається. Законопроект був підписаний президентом у березні цього року, але за дотримання його положень будуть відповідати усі громадяни. Відповідно, він є лише частиною комплексних дій, до яких вже сьогодні, а також в майбутньому потрібно бути готовими.

Сергій Орєхов: «Найважливіші майбутні досягнення цього закону – це покращення здоров’я населення, молоді та підняття вікового бар’єру так званої «першої спроби куріння». В цьому контексті важливим нововведенням є заборона пропонування тютюнових продуктів або надання бонусів та премій у зв’язку з їхнім придбанням. Крім того, будуть вважатися незаконними і всі конкурси, події, що прямо чи опосередковано пов’язані з курінням. Тобто вся масова реклама тютюнових виробів, яка ще донедавна могла потрапити на очі підліткам, повинна зникнути». 

Сергій Орєхов

Юрій Павленко: «Усі ми розуміємо, що реклама – це бізнес. Але ціна цього бізнесу наразі – це конкретні життя дітей та здоров’я майбутнього покоління. Як колишній рекламіст я можу стверджувати, що усі тютюнові рекламні кампанії спрямовані на перший тест, тобто на залучення нового курця. Адже саме перша проба часто визначає уподобання тієї чи іншої людини.

У законі, що вступив у дію, чітко прописані всі міри боротьби з рекламою тютюнових виробів. Серед них: підвищення ціни (збільшення акцизів), обмеження місць продажу сигарет, збільшення відстані торгової точки від дитячих закладів, заборона дітям перебувати в таких закладах, посилення відповідальності за продаж дітям сигарет. Залишається головне – чітко проконтролювати їхнє виконання. До того ж, потрібно здійснювати активну пропаганду здорового способу життя шляхом соціальної реклами та розвитку спортивної інфраструктури в нашій країн.

Юрій Павленко та Віталій Черняховський

Віталій Черняховський: «На мою думку, найбільшу проблему зараз створюють маленькі магазинчики (малі архітектурні форми) біля станцій метро та на вулицях міста. Вони навряд чи будуть дотримуватися норм закону, адже вся їхня торговельна діяльність, що переважно складається з продажів алкоголю та тютюну, і так знаходиться поза законом. В києві зараз діє понад 25 тис. І їх покликаний контролювати законопроект №7457 (автор – Андрій Пінчук), але він не розглядається владою, адже деякі представники політичних сил просто його блокують».

 

Микола Поліщук: «Свого часу, у 2008 році, саме прийняття антитютюнового закону було визнано однією з 10 найважливіших подій за всю історію незалежності України. Відтоді ми продовжили свою боротьбу. І сьогодні, перше з 2007 року, помітно, що загальна кількість смертей в нашій країні зменшилася на 14%. Також актуальною є тенденція до зменшення кількості жертв хвороб, пов’язаних з курінням. Варто зазначити і те, що Україна – майже єдина країна у світі, де заборонено куріння на пляжах. Але всього цього не трапилося б без масштабної підтримки громадськості та активного висвітлення цієї проблеми медіа».  

Костянтин Красовський: «Цей закон є дуже важливим. Про це свідчить і те, що навіть коли законопроект вже поступив на підпис президентові, тютюнові компанії пішли на екстремальний крок, щоб якось йому завадити. Так, вони надіслали прем’єр-міністрові лист, в якому було вказано, що положення законопроекту можуть призвести до припинення діяльності легальних торговців тютюновими виробами.

Але закон підписали, і тепер він діє. Відповідно, зараз ми будемо і надалі сприяти тому, щоб тютюнові компанії втрачали свої прибутки. Адже ми вже маємо значні результати: кількість курців в Україні все-таки зменшилася на 15%. І з року в рік все менше людей помирає від хвороб, пов’язаних з курінням».

Микола Поліщук, Марічка Падалко та Сергій Орєхов

Марічка Падалко: «Як сильно куріння впливає на дітей, я знаю зі свого досвіду. Реклама сама по собі дуже впливає на молоде покоління: воно розмовляє її салоганами, мов губка поглинає усе, що вона пропонує. І це не зважаючи на те, що я намагаюся ізолювати свою дитину від реклами. Тому я не розумію людей, які виправдовують того самого вовка з «Ну, погоди!» тим, що він нібито негативний персонаж, і його не стануть наслідувати. Річ у тім, що завдяки своїй природі людина схильна запам’ятовувати сам образ, незалежно від того поганий він чи ні. Тому будь-яку згадку про тютюнові вироби та куріння потрібно прибрати з очей населення.

Часто нас запитують про те, як реалізувати весь цей контроль, дотримання норм закону, про те, чи вистачить міліції на всіх порушників. На це запитання є доволі проста відповідь. Адже закони пишуться для нас, громадян, для того, щоб саме ми ними користувалися. Як правило, люди адекватно сприймають, коли ми звертаємося до них з проханням не курити там, де це заборонено законом. Тому потрібно самим робити зауваження, взявши на озброєння законодавчі норми.  

Григорій Чапкіс: «Сьогодні ми перемогли. І я відчуваю задоволення від виконання свого обов’язку. Але всі ми розуміємо, що це лише старт. До фінішу ще далеко, але свій шлях ми розпочали. Ще 2002 року ми започаткували «юридичну» боротьбу з цією проблемою. І від учора реклама тютюнових виробів все-таки була заборонена.

Але що нам робити з кінострічками, герої яких курять? Саме кіноіндустрія є одним з найбільших популяризаторів сигарет. Однак, судячи з коментарів акторів, більшість фільмів не постраждають, якщо в них просто не буде сцен куріння. У свою чергу, медіа повинні популяризувати здоровий спосіб життя та активно виступати проти куріння. Тобто всі сили повинні бути направлені на те, щоб зробити куріння немодним.

Крім того, я виступаю за введення штрафних санкцій, які були б значними за своїм розміром. І якщо з нового року (вступає в дію закон про заборону куріння в ресторанах, кафе та барах) в котромусь із закладів відвідувачі куритимуть, його власник повинен заплатити стільки, скільки потрібно для того, щоб у майбутньому він цього не допускав».

Григорій Чапкіс та Андрій Скіпальський

Денис Сілантьєв: «Приклад для наслідування – дуже важлива річ у становленні молодого покоління. І зараз, коли у зв’язку із забороною реклами тютюну на цьому ринку з’явилося вільне місце, потрібно якомога швидше його зайняти. А саме – використати для розміщення соціальної реклами, популяризації здорового способу життя. Разом ми доб’ємося того, щоб в нас було модно займатися спортом, вести здоровий спосіб життя, а куріння вважалося б пройденим етапом.

Тарас Шевченко: «З юридичної точки зору, ми вважаємо цей закон дуже позитивним. Зважаючи на те, що він регулює одразу багато аспектів боротьби з куріння, його виконання легше проконтролювати. Відповідно до закону, вводяться значні штрафи для власників закладів, де розміщуватиметься реклама тютюну. Але слід зрозуміти, що ми не хочемо, щоб їх штрафували, ми лише прагнемо, щоб вони дотримувалися законодавства. Для цього ми завчасно розіслали значну кількість попереджувальних листів власникам таких об’єктів. І бачимо, що переважну кількість реклами зі вчорашнього дня було усунено.

Однак досі доволі розповсюдженими залишаються такі порушення:

1)      Розміщення цінника на сигаретній пачці якраз на місці графічного попередження про шкоду куріння. Натомість він має розміщуватися в кутку;

2)      Розміщення спеціальної рамки у вітрині для виділення певної марки сигарет. Це теж засіб стимулювання продажу і, відповідно, є він є забороненим.

І це, на жаль, не повний перелік.

Надалі ми будемо обов’язково моніторити виконання цього закону і інформувати відповідні органи про недотримання його положень. Крім того, усі бажаючі можуть подавати скарги до Інспекції з питань захисту прав споживачів. (Завантажити форму скарги)

Після прес-конференції на сходах Українського дому відбулася акція «Реклама сигарет, давай прощавай!»: громадські активісти та відомі українці мітлами змели з мапи України мишоловки. Це символізувало звільнення країни від пасток реклами сигарет.

Акція «Реклама сигарет, давай прощавай!»

Всі фото: Регіональний центр громадянського представництва "Життя"

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: Центр "Життя"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду