Психолог радить зважено обговорювати із дітьми санкції щодо російських соцмереж
Психолог радить зважено обговорювати із дітьми санкції щодо російських соцмереж
«Звертаюся до всіх освітян бути дуже виваженими. Можна сказати, що сьогодні ми маємо здати своєрідний іспит медіаграмотності по відношенню до висвітлення медійниками подій у сфері кібербезпеки», - йдеться у Facebook-дописі Любові Найдьонової, заступниці директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, завідувачки лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти.
У дописі вона коментує Указ Президента Петра Порошенка про введення санкцій відносно низки російських інформаційних продуктів, зокрема соцмережі «ВКонтакте» і «Однокласники» (указ набув чинності сьогодні).
З огляду на те, що чимало дітей користуються «Вконтакте», ця тема є резонансною у шкільному середовищі, тож, зазначає пані Найдьонова, освітяни відіграють велику роль в тому, аби «допомогти дітям правильно зрозуміти ситуацію і запобігти можливим загостренням, характерних для молодих і гарячих, надати культурних форм діалогу».
Психолог радить звертатись до першоджерела – Указу і користуватися не лексикою коментарів – «заборона соцмереж», а словами з документів, а також рекомендувати дітям подивитись додатки до Указу, «зрозуміти загальну мету документів у контексті дій РФ, подивитися, які саме санкції уводяться (блокування активів і виводу капіталу, заборона передачі власності і розробок, заборона торгівельних операцій на території і т.д.). Це дасть змогу дітям поглибити уявлення про документ і дії влади».
Після такого аналізу можна запропонувати дітям подумати, які саме їх інтереси та права порушує чи обмежує цей Указ, та в чому це проявляється, чи можливо ці інтереси вдовольнити в інший спосіб.
«Після такого критичного фільтру, якщо залишається впевненість, що інтереси порушено, допоможіть дітям підготувати колективний лист звернення з викладенням своєї позиції і аргументів, запропонуйте разом пошукати способів розв'язання проблеми як об'єктивної суперечності, додайте знайдені результати і запропонуйте опублікувати в доступних медіа (шкільна газета в розділі дитячого самоуправління, відіслати в місцеву газету, на інтернет-портали і т.д.). Така схема дій відповідає демократичним процедурам. І це - запобіжник можливим самоорганізаційним тенденціям, які можуть нашкодити дітям», - пише пані Найдьонова.
15 травня Президент України Петро Порошенко своїм указом ввів у дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», які передбачають блокування mail.ru, «Яндекса», соцмереж «ВКонтакте» та «Однокласники». Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Нагадаємо, до санкційного списку потрапили російські соцмережі «ВКонтакте» та «Однокласники», інтернет-портал «Яндекс» (та його українська «дочка») і поштовий сервіс Mail.ru. Крім того, суттєво розширено коло російських телерадіокомпаній, IT-компаній і виробників програмного забезпечення, які потрапили під обмеження. Зокрема, крім розробників популярних антивірусів «Лаборатория Касперского» і «Доктор Веб» до санкційного списку включено розробника бухгалтерського програмного забезпечення 1С. Усім їм встановлено санкційний термін у три роки.