Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Держдума РФ ввела заборону на мат у ЗМІ
Закон передбачає штрафи: для громадян – від 2 тис. до 3 тис. російських рублів з конфіскацією предмета правопорушення, для посадових осіб –від 5 тис. до 20 тис. рублів з конфіскацією, для юридичних осіб – від 20 тис. до 200 тис. рублів з конфіскацією, повідомляє РІА «Новости».
Один з авторів законопроекту, віце-спікер Держдуми Сергій Желєзняк («Единая Россия»), розраховує, що Рада Федерації розгляне законопроект 27 березня. За словами Желєзняка, зараз встановлено відповідальність за мат в громадських місцях, а за мат в ЗМІ, які по суті теж є публічним простором, такої відповідальності немає. Відповідальність за нецензурну лайку зараз передбачається двома статтями КоАП – «образа» (штраф для громадян від 1 тис. до 3 тис. російських рублів, для юросіб – від 50 тис. до 100 тис. рублів, за публічну образу штраф для громадян від 3 тис. до 5 тис. рублів, юросіб – від 100 тис. до 500 тис. рублів) і «дрібне хуліганство» (штраф від 500 до 1 тис. рублів або арешт до 15 діб).
Відмовилися підтримати закон думська опозиція у складі «КПРФ», «ЛДПР» і «Справедливой России». «Оскільки шановні автори перелік нецензурної лайки не надали, ми не будемо голосувати за цей законопроект», – заявляв тиждень тому представник фракції «ЛДПР» Сервій Іванов.
Заступник голови конституційного комітету та представник Держдуми в Конституційному суді Дмитро Вяткін пояснив, що в законі не може бути наведено перелік нецензурних слів, вживання яких обмежує нова норма, оскільки такого закритого списку ніколи не було. Визначати, що вважається матом, будуть експерти-філологи. Для них це не буде проблемою, відзначив Вяткін, оскільки є відповідні словники і дослідження.
Він також нагадав, що вживання нецензурної лексики каралося і до революції, і в радянський час. Найчастіше, за словами Вяткіна, мат зараз трапляється у теле- і радіопрограмах, як правило, у прямому ефірі, при цьому на федеральних каналах такі випадки – рідкісні. Крім цього, Вяткін підкреслив, що на інтернет-ЗМІ законопроект теж поширюється.
При цьому заміна нецензурного слова крапками або звуковим сигналом у російських ЗМІ, як і раніше, дозволяється.
«Якщо «запікано» повністю – підстав притягати до відповідальності немає, вгадати слово, яке не прозвучало, неможливо Якщо ж «запікано» частину нецензурного висловлювання, то це вже експерти будуть визначати», – цитує Сергія Желєзняка «Интерфакс».
За його словами, експерти визначать, чи допомогло «запікування» приховати нецензурну лайку. «Якщо у слові з трьох літер приберете центральну літеру і зміните її на зірочку, це не означає, що ніхто не зрозуміє, що у вас написано», – додав віце-спікер.
Желєзняк запевнив, що «абсурдних» штрафів, коле нецензурну лайку визначити неможливо, очікувати не варто. «Тоді треба штрафувати і зоряне небо – воно все складається і зірочок. Мова йде про прямий, не закритий зірочками, мат», – додав він.
Він також підкреслив, що ЗМІ, які будуть неодноразово порушувати закон, після декількох попереджень Роскомнагляду можуть бути позбавлені ліцензії.
Щодо інтернтет-видань Желєзняк пояснив: «Якщо протизаконний коментар видалено протягом доби після повідомлення Роскомнагляду, то відповідальність не настає, якщо після повідомлення ЗМІ не видалило коментар або свідомо залишило, тоді настає відповідальність».
Він також зауважив, що в Держдумі поки не обговорюють регулювання нецензурних висловлювань у соцмережах. «Якщо у вас є пропозиції, як припинити лайку в соцмережах, я із задоволенням вислухаю, але мені здається, потрібно або відмовлятися від цих співрозмовників, або не звертати уваги», – сказав Желєзняк у відповідь на запитання журналіста.
На художні твори закон розповсюджуватися не буде, пояснив депутат «Единой России» Дмитро Вяткін.