У Латвії готують законопроект, який полегшить боротьбу з пропагандою РФ

У Латвії готують законопроект, який полегшить боротьбу з пропагандою РФ

10:59,
19 Червня 2018
4186

У Латвії готують законопроект, який полегшить боротьбу з пропагандою РФ

10:59,
19 Червня 2018
4186
У Латвії готують законопроект, який полегшить боротьбу з пропагандою РФ
У Латвії готують законопроект, який полегшить боротьбу з пропагандою РФ
Автори:
Депутатка латвійського парламенту Лоліта Чигане (Lolita Čigāne) повідомила, що до розгляду готується ще один законопроект, який допоможе країні боротися з російською пропагандою.

Про це вона розповіла в інтерв'ю «Європейській правді».

Пані Чигане в минулому працювала журналісткою, а зараз очолює комітет Сейму Латвії у європейських справах.

Вона визнала, що попри всі вжиті Латвією заходи, російська пропаганда досі має значний вплив на частину населення країни завдяки розважальному контенту.

«Російські канали мають практично необмежені фінансові ресурси і готують справді якісні розважальні програми, — зазначила вона. — У нашого суспільного телебачення немає шансів конкурувати з ними у цьому. А дякуючи цій популярності, вони впливають і на інформаційне поле.Причому наша боротьба із пропагандою ускладнена через те, що ми є членом ЄС.Якщо якийсь російський пропагандистський телеканал зареєстрований у іншій державі Євросоюзу, то припинити або обмежити його мовлення в Латвії – дуже складно. Аудіовізуальні директиви ЄС дуже обмежують нас у цьому. Ми ще кілька років тому пропонували їх переглянути, але наразі без результату».

Пані Чигане нагадала, що Russia Today, РТР і низка інших каналів російських каналів зареєстровані у Британії, Швеції та інших країнах, але мовлять у країнах Балтії. Щоби хоч частково вирішити цю проблему, латвійський парламент незабаром розгляне законопроект, який полегшить боротьбу з пропагандою Кремля.

Лоліта Чигане впевнена, що законопроект буде схвалено. Він пропонує наступне: якщо в ЄС є інша держава, яка пройшла цю процедуру і закрила російського мовника – Латвія зможе можемо зробити те саме, вже без цього доведення, якщо ця ж програма транслювалася на території Латвії.

«Це дозволить нам використати те, що Литва раніше за нас почала боротьбу із пропагандою і вже пройшла необхідні процедури», — пояснила депутатка.

Пані Чигане наголосила, що ЄС не буде створювати свою власну пропаганду. «Ніхто не конкуруватиме тут із Росією, — зазначина вона. — Головним інструментом боротьби з фейками для Брюсселя є якісна журналістика. Але країнам на передовій інформаційної війни – таким як Латвія – потрібні потужніші речі. Формально у нас і зараз є можливість заборонити мовлення таких каналів. Але потрібно юридично довести, що в ефірі були конкретні заклики до насилля. А це непросто і довго».

Лоліта Чигане розповіла, що депутати також пропонують надати латвійському медіарегулятору право закривати доступ до окремих сторінок – якщо там транслюються телеканали, позбавлені ліцензії.

«Щодо цієї норми ще точиться боротьба, але я вірю, що у нас будуть голоси за її ухвалення. Це не означає, що ми зможемо контролювати все. Навіть телепрограми заблокованих каналів можна закачати в youtube, і там видалити їх вкрай складно. Але, принаймні, ми будемо знати, що прямий ефір цих каналів, їхні найскандальніші програми не йдуть в ефір у нашій державі», — наголосила очільниця  комітету Сейму Латвії у європейських справах.

Пані Чигане також уважає, що «веб-сайти не є чимось недоторканим»: якщо там є мова ненависті, спрямована на когось, їх варто закривати.

«У нас вже є реально працюючий механізм, який дозволяє боротися з дитячою порнографією. Це – ініціатива Інтерполу, до якої Латвія доєдналася. Наші провайдери блокують такий контент для перегляду латвійськими користувачами. А отже, блокування сайтів технічно можливо. Цей принцип не поширюється на мову ненависті, яка підбурює до насильницьких конфліктів», — розповіла вона.

Лоліта Чигане переконана, що Україна має право закривати ті ЗМІ, а особливо – інтернет-медіа, які ставлять під сумнів цілісність держави (у запитанні журналіста йшлося про сайти сайтів «ДНР» – MS).

«Якщо у ще вас немає відповідних норм – їх варто схвалити. Я ще раз підкреслю: ні в кого не викликає сумніву, що дитячу порнографію треба блокувати. І те саме із сайтами, які ставлять під сумнів територіальну цілісність держави», — зазначила депутатка.

Нагадаємо, в травні Сейм Латвії передав на розгляд комісіям поправки до закону, які передбачають, що в основних пакетах послуг телебачення 90% змісту буде на мовах ЄС.

А в квітні в Національній раді з електронних ЗМІ Латвії (NEPLP) повідомили, що використання суспільними медіа країни контенту й зокрема фотографій російського державного агентства Sputnik є неприпустимим.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
lvportals.lv
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду