Зареєстровано законопроект щодо підвищення судового збору у справах про захист честі і гідності
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Зареєстровано законопроект щодо підвищення судового збору у справах про захист честі і гідності
Відповідний законопроект № 3475 «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту незалежності засобів масової інформації та вдосконалення порядку захисту права на честь, гідність, ділову репутацію» був розроблений за участю юристів Інституту медіа права. Його зареєстрували 13 листопада народні депутати Вікторія Сюмар, Єгор Соболєв, Світлана Заліщук, Мустафа-Масі Найєм, Сергій Лещенко, Олександр Абдуллін, Ольга Червакова та Олег Ляшко.
Як повідомляє сайт ІМП, за подання позовної заяви немайнового характеру, а також заяви про відшкодування моральної чи немайнової шкоди з ціною позову, що не перевищує 5 розмірів мінімальної заробітної плати, позивач має сплатити 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. У випадку подання позовної заяви на суму від 5 до 100 розмірів мінімальної заробітної плати – 5 % ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, понад 100 розмірів мінімальної заробітної плати – 10 % ціни позову.
В ІМП наголошують, що така шкала служить запобіжником від необґрунтованого тиску на засоби масової інформації через подання окремими особами мільйонних позовів щодо відшкодування моральної шкоди, адже такі позови, незалежно від того, чи будуть задоволені судом, несуть в собі«охолоджуючий ефект» для представників ЗМІ, що проводять розслідування соціально-важливих тем, викривають прояви корупції та доносять цю інформацію до суспільства.
Крім цього, законопроект передбачає внесення змін до Цивільного кодексу України, зокрема вводить розмежування між правом фізичної особи на відшкодування моральної шкоди за порушення права на повагу до її честі, гідності та ділової репутації та правом юридичної особи, яка, в силу своєї юридичної природи, може вимагати відшкодування лише немайнової шкоди за посягання на її ділову репутацію.
При цьому, норми Цивільного кодексу також приводяться у відповідність до вимог Конституції та міжнародних стандартів, які передбачають, що спростування та відшкодування шкоди можливі виключно якщо поширена інформація була недостовірною. Тобто, це право не поширюється на інформацію, яка є оцінними судженнями, навіть якщо вони є образливими.
Крім цього, подати вимоги про відшкодування шкоди можна буде лише протягом одного року з моменту поширення інформації. Зараз такий строк не обмежений зовсім, тому позов може бути пред'явлений навіть через 10 років після того, як інформація була спростована.
Інфографіка Інституту медіа права