Медійна подяка тютюнових компаній Верховній Раді

Медійна подяка тютюнових компаній Верховній Раді

00:00,
2 Вересня 2014
1705

Медійна подяка тютюнових компаній Верховній Раді

00:00,
2 Вересня 2014
1705
Медійна подяка тютюнових компаній Верховній Раді
Медійна подяка тютюнових компаній Верховній Раді
Уряд пропонував суттєво підвищити акцизи на тютюнові вироби, однак Верховна Рада зробила інакше – підняла їх лише на 5%. Тому з 1 вересня сигарети подорожчали лише на 20-25 копійок.

Тютюнові компанії таке рішення парламентарів схвалили – у день голосування у низці ЗМІ з’явилися однотипні новини, в яких представники індустрії розхвалювали депутатів за «зваженість». А напередодні голосування у тих же ЗМІ вийшли не менш однотипні повідомлення з коментарями експертів, які намагалися спекулювати на темі війни, біженців, пенсіонерів і красномовно змальовували «жахи», що настануть, якщо раптом Верховна Рада таки ухвалить урядовий законопроект.

Це перша настільки потужна медійна активність тютюнових компаній опісля тривалого затишшя. Після того, як індустрія програла війну за впровадження законів про заборону реклами та куріння у громадських місцях, свою присутність у ЗМІ вона зменшила. І от раптовий сплеск наприкінці липня.

Ми проаналізували матеріали, що мали лобістський характер, виділили основні повідомлення і спростували міфи, які індустрія вкотре намагалася нав’язати громадськості.

Три великих міфи

Gazeta.ua, УНН, УНІАН, ТСН.ua, РБК, «Високий замок», «Експрес», «Главком» надрукували фактично ідентичні за змістом новини про те, що невдовзі сигарети можуть подорожчати щонайменше удвічі, а це, мовляв, призведе до зростання контрабанди і «дасть додатковий прибуток російським контрабандистам», «знизить рівень життя найбідніших верст населення [пенсіонерів – Ред.]», скоротить надходження до державного бюджету.

Це три мантри, які тютюнові компанії та їх лобісти повторюють з року у рік – щоразу, коли мова заходить про підвищення акцизів. У попередніх матеріалах ми неодноразово спростовували їх. Зробити це насправді дуже просто – достатньо бодай мінімально розібратися у темі: проглянути панічні «експертні» прогнози попередніх років і з’ясувати, що вони не збулися, побачити позитивну динаміку надходження акцизних коштів до бюджету за останні роки і порівняти з тим, що говорять лобісти…

А ще, корисно загуглювати прізвища експертів, коментарі яких наводяться у матеріалах. Тоді можна з’ясувати, що, наприклад, професор Валерій Воротін з Інституту законодавства Верховної Ради проти підвищення акцизів виступає постійно – коли б це не пропонувалося зробити. Так, 2009 року він пророкував «загрозу зростання контрабанди сигарет із Росії після різкого підвищення акцизів на сигарети», те ж саме казав 2011 року і 2013. Чи збулися прогнози?

Контрабанда сигарет

Далеко не у тих масштабах, якими залякували. Навіть при певному збільшені відсотку неоподаткованих сигарет на ринку, надходження до бюджету систематично зростали, кількість курців, вироблених та спожитих сигарет зменшувалася, а отже – закон працював (детальніше – див. презентацію).

Не хочемо вкотре втомлювати нудними розрахунками, які доводять хибність аргументів тютюнових лобістів.  Ґрунтовну аналітику з цього приводу – з цифрами, статистикою, витягами з офіційних документів –  регулярно готує Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень при МОЗ України.

Ось кілька статтей пана Красовського, важливих для розуміння ситуації: «Життєво важливий акциз» (20.09.2013, «Дзеркало тижня»), «Контрабанда сигарет – куди, звідки і як з нею борються в Україні» (22.08.2012, «Дзеркало тижня»), «Хай ростуть акцизи» (02.02.2010, «Економічна правда»), «Міфи про контрабанду сигарет» (04.12.2009, «Економічна правда»).

А в останній своїй публікації «Уряд фільтрує акцизи» (08.08.2014, «Главком») Красовський з допомогою все тієї ж офіційної статистики розвінчує найсвіжіші міфи  щодо акцизів, озвучені у ЗМІ наприкінці липня (на його контраргументи, попередньо перевіривши їх, ми теж опираємося у цьому матеріалі).  

Зокрема, він спростовує слова Валерія Воротіна про те, що «дешеві російські сигарети "Донський тютюн" активно завозять в Україну (в т.ч. через зону АТО) і підпільно продають на ринках по всій країні. Різке подорожчання безфільтрових сигарет в Україні дасть додатковий прибуток російським контрабандистам».

«За даними сайту Федеральної податкової служби, на ЗАО "Донской табак" сигарети без фільтру взагалі не виробляються, а дешеві сигарети з фільтром марки «Beverly» там в липні 2014 року коштують 45 рублів (15 гривень). За даними Державної фіскальної служби України, сигарети саме цієї марки легально імпортуються в Україну дніпропетровською фірмою «Вега-плюс» і в липні 2014 року на легальну пачку сигарету «Beverly» було встановлено максимальну роздрібну ціну 6,80 гривень за пачку. Тобто сенсу купувати такі сигарети в Росії для нелегального завозу в Україну немає», – пояснює Костянтин Красовський.

Консультації з тютюновою індустрією

Серед усіх згаданих протютюнових матеріалів найбільше питань викликає текст Gazeta.ua «Сигареты подорожают вдвое уже в сентябре?»,  опублікований без авторства, вказівки на першоджерело і лише на російській (не стартовій) версії сайту. Стиль матеріалу відрізняється від решти матеріалів видання, і містить оціночні судження, що для  Gazeta.ua  теж непритаманно. Цей же текст, але українською, з іншим заголовком і за авторства Ольги Петрів з’явився того ж дня на сайті видання УНН.

У матеріалі нарікають, що ініціатива підвищити акцизи «з'явилася без попередніх консультацій з тютюновою індустрією, без аналізу соціально-економічних наслідків і більш прийнятних альтернатив збільшення надходжень від тютюнової індустрії». Однак, чомусь не згадують про необхідність долучення до консультацій представників охорони здоров’я.

Забувають і про те, що відповідно до частини 3 Статті 5 ратифікованої Україною Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну тютюнова промисловість не може мати доступу до розробки законодавчих ініціатив, спрямованих на боротьбу з курінням. А підвищення акцизів визнано ВООЗ одним із найдієвіших способів протидії курінню і має розглядатися, насамперед, у цьому ключі.        

Непродумане підвищення акцизів

«Мінфінівська ініціатива» зрівняти акцизні ставки на сигарети без фільтру та з фільтром не виникла на рівному місці.  Це світова практика. В країнах ЄС вона діє відповідно до частини 2 Статті 7 Директиви 2011/64/ЄС. А підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС містить Статтю 352, яка передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби до рівня європейських – мінімальний акциз на 1000 сигарет там становить 64 євро, а до 2018 року має сягнути 90 євро. В Україні ж він складає 18 євро на сигарети з фільтром і 8 євро на сигарети без фільтру.

Важливо й те, що Україна може лишитися єдиною країною в регіоні, де сигарети без фільтру коштують так дешево. А значить, контрабанду будуть активніше ввозити не в Україну, а навпаки – з неї. Бо, приміром, та ж Росія зрівняла акцизні ставки на усі сигарети ще 2012 року – вони становлять 1040 рублів (350 гривень). З 2014 року те ж  саме зробив Казахстан, а з 2015 року до нього приєднаються Білорусь та Молдова.

…Напрошується думка, що згадані матеріали мали ознаки замовності. Однак, все може бути значно простішим: інтернет-видання радо роблять новини з прес-релізів, а інфоприводом може стати просто чиясь заява або коментар. Такий підхід значно спрощує ведення лобістських інфовоєн – достатньо написати притомний текст, засвітити у ньому прізвища кількох експертів і розіслати на редакційні пошти. Хтось надрукує, хтось передрукує. Далеко не усі інформацію перевірятимуть чи братимуть коментарі інших дотичних до питання сторін, аби дотриматися балансу думок і докопатися до правди. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
galleryhip.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду