Експерт дає поради, як у соцмережах розпізнати ботів, фейки та «вкиди»

Експерт дає поради, як у соцмережах розпізнати ботів, фейки та «вкиди»

00:00,
24 Січня 2014
5625

Експерт дає поради, як у соцмережах розпізнати ботів, фейки та «вкиди»

00:00,
24 Січня 2014
5625
Експерт дає поради, як у соцмережах розпізнати ботів, фейки та «вкиди»
Експерт дає поради, як у соцмережах розпізнати ботів, фейки та «вкиди»
АIN.UA дає поради, як поводитися в умовах інформаційної війни. Видання опублікувало поради PR-стратега Сергія Дідковського, як відрізняти реальні новини від несправжніх, як розпізнати бота й інформаційні «вкиди».

За словами Сергія Дідковського, існують прості правила, за допомогою яких можна відрізнити справжню новину від фейкової.

По-перше, новина повинна базуватися на офіційній заяві якоїсь із сторін. Наприклад, на основі прес-релізу чиновника чи бізнесмена. Першоджерелом має бути його офіційний сайт або газета.

По-друге, сайт або сторінка в соціальній мережі, де опублікована ця новина, повинні мати історію. Не можна довіряти «сенсаційним» новинам невідомих сайтів.

По-третє, несправжньою може бути новина, в якій подається посилання на анонімне джерело.

По-четверте, сумніви повинна викликати новина, написана «зі слів очевидця». Потрібно підтвердити існування цього очевидця, а по-друге перевірити його кваліфікацію. Щодо цього експерт наводить приклад: «Директор інтернет-провайдера з більшою вірогідністю може знати про тотальне відключення Інтернету, ніж студент-гуманітарій».

По-п’яте, немає підстав довіряти новині, яку розмістили за допомогою ботів. Окрім ботів, у соцмережах працюють «автори», які мають сотні аккаунтів і спілкуються заготованими заздалегідь меседжами. Їхнє завдання – вступати в полеміку із користувачами, провокувати їх.

Сергій Дідковський також пропонує чотири пункти, за якими можна розпізнати бота:

1.  Дивне ім’я та прізвище (наприклад, Регіональний Бандерлог)

2. Відсутність активності у профілі (немає історії комунікації з іншими людьми, яка б підтверджувала реальність людини).

3. Надмірна надокучливість у розповсюдженні інформації (спам у коментарях – однотипні слова, одне й те саме посилання).

4. Боти ніколи не відповідають на особисті повідомлення.

Крім цього, експерт з PR пояснює як працюють інформаційні «вкиди»:

1. Визначається «спільний ворог» та соціальна група, яка йому протистоїть.

2. Створюється зрозумілий для цієї соціальної групи набір меседжів. Кожен із них бінарний: «ми хороші – ворог поганий». Меседжі, як правило, зорієнтовані на мінімум раціональної складової, лише на емоції.

3. Для розповсюдження меседжів обирається пул інформаційних каналів – сайтів, блогів, форумів, соцмереж.

4. Обираються лідери громадської думки, готові стати першоджерелами для розповсюдження повідомлень.

5. За допомогою ботів інформація розповсюджується у всіх місцях, де є представники соціальної групи. Експерт Дідковський пояснює, що саме боти підтримують градус інтересу. Вони генерують чутки. А для чуток вже цілком природно «обростати» додатковими деталями, домислами – вже від представників соціальної групи.

6. Зрештою, група сприймає «вкид» і будь-яку інформацію проти спільного ворога приймає як правдиву.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Sans Science
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду