«Центр UA» перезапустив сайт «Доступ до правди»

«Історії, які ми представимо на сайті, будуть, в основному, розслідуваннями, зробленими зокрема і з допомогою інформаційних запитів, - розповідає про концепцію нового «Доступу до правди» редактор сайту Леся Ганжа. - Ми покажемо нашим користувачам, як покроково використовувати закон "Про доступ до інформації", щоб дізнаватися правду. Також ми представимо кейси наших користувачів – як їм вдається боротися за відкритість системи, відстоювати своє право на інформацію».

«Доступ до правди» виник у 2014 році. Сайт був сервісною платформою для відправлення інформаційних запитів в органи влади та місцевого самоврядування, а відтак – для ефективного контролю громадян за діями влади.

За час свого існування портал перетворився на найбільшу в Україні базу відритих даних – більше 6 500 запитів було надіслано за допомогою сайту – та містить найширший перелік розпорядників публічної інформації – 940.

«Народ (власник держави) взяв менеджерів на роботу, щоб управляти нею. Закон про доступ - це інструмент звітування влади перед народом, - вважає журналістка-розслідувачка Наталя Седлецька, автор і ведуча програми «Схеми» («Радіо Свобода», «UA: Перший»). - Скільки грошей власника менеджер витратив на будівництво дороги? Якій фірмі віддав підряд? Який план продажу активів держави на наступний рік? Це дієвий інструмент контролю за найнятим державним менеджером - щоб мати тверезе уявлення, чи той працює добре, чи варто підшукувати йому заміну».

За словами народного депутата Сергія Лещенка, закон «Про доступ до публічної інформації» робить країну цивілізованою. «Скрізь у світі головними викривачами корупції є журналісти. Для того, щоб репортери-розслідувачі могли робити свою роботи, їм потрібно мати в руках інструменти. Одним з них є закон про доступ. Зрештою, відкритість влади призводить до ментального зсуву – чим більше інформації у відкритому доступі, тим менше шансів приховати, і тим складніше схему треба вигадувати злодіям. Тому закон про доступ – це складова «інфраструктури» демократії, яка обслуговує всіх нас», – підкреслив Сергій Лещенко.

«Доступ до правди» функціонує завдяки підтримці Omidyar Network, Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), USAID, Pact Inc. і National Endowment for Democracy. Партнер проекту «Доступ до правди» – «Українська правда».

comments powered by Disqus