Додаток FakesRadar: сервіс, який допоможе протидіяти пропаганді

FakesRadar

Попередньо запуск FakesRadar анонсовано на вересень цього року. Принцип роботи FakesRadar полягає у тому, аби дати можливість користувачам сканувати свої стрічки новин та повідомляти їм про знайдені фейки. Для цього додаток використовуватиме банки даних визнаних фактчекінгових організацій, таких як EUvsDesinfo та StopFake.  FakesRadar також пропонуватиме користувачеві посилання на спростування фейку та інформацію про сайт, який його запустив.

 

Скріншоти з додатка FakesRadar.

В FakesRadar можна буде також зіграти у свого роду гру: повідомити користувача, який став жертвою дезінформації й поширив фейк, надати йому та іншим корустувачам спростування фейка.

Автор ідеї та керівник проекту Дмитро Потєхін розповів MediaSapiens чим FakesRadar відрізнятиметься від інших ініціатив, націлених на протидію фейкам.

«Більшість проектів проти фейків - чудові й дуже потрібні проекти. Здебільшого вони створюють якісний антифейковий контент чи дослідження дезінформації. Втім, після повернення з донецького концтабору в 2014-му, я помітив, що фейки значно поширеніші, ніж їх спростування», - пояснив Дмитро. - «Ми з журналістом з BBC спростували фейк про співпрацю Ігілу з Азовом, який мав перешкодити наданню Україні Джавелінів. Звісно, я надіслав лінк на цей матеріал американським дипломатам й в Конгресі більше не було посилання на той фейк і Джавеліни таки були надані. Але в онлайні він був менш поширений, ніж фейк. Тому ми спробували зробити сервіс, який би допомагав професійним факт-чекерам поширювати їх контент. Перші дві версії нашого сервісу були не дуже вдалі, але тестування третьої дає чудові результати, тому зараз ми готуємо її запуск».  

Партнерами проекту виступають Стенфордський університет, StopFake.org і проект ОКО. Допомогти з тестуванням FakesRadar можна за цим посиланням.

Як писав MediaSapiens, дослідження мережі Public Data Lab показало, що аудиторія, яка читає фейки, майже не читає їх спростування. Це дві різні аудиторії, які не перетинаються. 

Також нещодавно співзасновниця StopFake Ольга Юркова написала посібник про розпізнавання фейків. Він доступний онлайн англійською та російською мовами.

comments powered by Disqus