Казус із «танцівницями кабаре»

00:00,
1 Вересня 2011
1637

Казус із «танцівницями кабаре»

00:00,
1 Вересня 2011
1637
Казус із «танцівницями кабаре»
Авторитарний режим Уґо Чавеса змушений був піти на часткову поступку в гучній справі довкола газети Sexto Poder, однак свобода преси у Венесуелі лишається під загрозою.    

 

Судове рішення про закриття венесуельської газети Sexto Poder скасовано після протестів у країні та за кордоном, що тривали тиждень. Відтепер її публікацією опікуватимуться самі журналісти, оскільки судове переслідування видавця Леосеніса Ґарсіа все ще триває, заявив місцевій пресі юрисконсульт цього видання Педро Аранґурен.

 

20 серпня тижневик опублікував статтю «Впливові жінки прекрасної революції» ілюстровану фотомонтажем, на якому групу сеньйор-високопосадовців було зображено як танцівниць кабаре. У тексті йшлося, що жінки відіграють «специфічну» роль у кабаре, директором якого є Уґо. Прозорий натяк на венесуельського президента Уґо Чавеса!

 

Луїса Естелья Моралес, очільниця Верховного суду, подала скаргу й постановила арештувати редактора Дінору Хірон та видавця газети Леосеніса Гарсію. 22 серпня суддя заборонила друкувати й поширювати наклад видання.

 

І пішло-поїхало… Через день після того, як було опубліковано статтю, Хірон арештували агенти розвідувальної служби. Їґ звинуватили у «підбурюванні до ненависті, образі урядовців і публічному наклепі на жінок». Того ж тижня її звільнили, однак зобов’язали кожних 15 днів з’являтися в суді. Їй заборонили брати участь у публічних зібраннях, виїжджати з країни чи висловлювати свої думки стосовно цієї справи в медіа.

 

Тим часом місцеперебування Ґарсіа невідоме. У заяві, опублікованій минулого тижня в газеті El Nacional, він сповістив, що переховується, бо став жертвою політичних переслідувань. Після того, як суд скасував заборону на друк видання, він заявив місцевій пресі, що з’явиться через дві доби.

 

Видавець Sexto Poder уже перебував в ув’язненні з 2008 по 2010 рік. Оглядачі вважають його справу політичною. За словами сестри Марії Лусії Ґарсіа, нещодавно за нею стежили, дзвонили в двері її квартири та набивалися на розмову. Минулого тижня невідомі погрожували їй із автівки. «Скажи своєму братові, нехай віддасть себе в руки влади, інакше ми його вб’ємо», – вигукували вони.

 

Тим часом юрисконсульт тижневика Sexto Poder Аранґурен повідомив: уряд шукає приводу, щоб звинуватити Ґарсіа у відмиванні грошей і в такий спосіб виправдати його можливий арешт. Теперішні звинувачення не дають підстав для тюремного ув’язнення.

 

І ще один поворот у справі. Бланка Екоут, проурядова діячка та заступниця спікера Національної асамблеї, заявила, що газета фінансується з-за кордону. Це, як вона вважає, дає можливість владі розслідувати не тільки справу, пов’язану з публікацією статті, а й загалом із виданням.

 

За її словами, публікація фотомонтажу – це образа шістьох жінок, які очолюють державні інституції, вияв антиурядової кампанії. «Її мета – делегітимізація й дискредитація влади, виправдання насильницьких дій», – додала вона.

 

Редакція Sexto Poder оприлюднила заяву, в якій ідеться: «Судове рішення – це небезпечний прецедент, який засвідчує, що будь-яке видання можна закрити без попереднього розслідування. Це також порушення права на свободу слова і професійну діяльність». Журналісти вважають, що рішення мало політичний характер. Раніше видання розлогі інтерв’ю з урядовцями та сатиричні статті про лідерів опозиції.

 

Після того, як у Венесуелі було оштрафовано Globovision, закрито RSTV та 34 радіостанції й зазнали цензури провідні газети EL Nacional і TalCual, це перший випадок, коли уряд Чавеса закрив газету.

 

«Це рішення – кричущий напад на свободу слова та вільний доступ до інформації, воно ставить під сумнів неупередженість судової системи, яка швидко порушує справи з ініціативи вищих урядовців, однак діє повільно у справах, що стосуються звичайних громадян і менеджерів незалежних медіа», – заявила Національна гільдія журналістів (CNP).

 

Хоча CNP розкритикувала публікацію фотомонтажу, вона розцінила тимчасовий арешт редактора газети Sexto Poder , умови її звільнення та заборону видання як «порушення належного процесу та права на свободу слова». У заяві згадано також, що правління Національної асоціації журналістів закликало владу притягнути до судової відповідальності «прихильників уряду», причетних до нападу і жорстокого побиття у серпні 2009 року 12 журналістів. Відтоді минуло два роки, та нападники й досі на свободі.

 

Згідно з новим рішенням суду, Sexto Poder заборонено публікувати інформацію, що містить графічний або текстуальний матеріал, який «кривдить і ображає честь та репутацію урядовців або виставляє їх на осуд громадськості». Рішення забороняє також публікацію матеріалів, зміст яких «кривдить і ображає жінок».

 

Суд постановив вилучити весь наклад видання за 20 серпня, який ще є в обігу чи розповсюджується в інших медіа.

 

Директор Міжнародного інституту преси (IPI) Елісон Бетел Маккензі заявила: «Ми раді, що судове рішення проти Sexto Poder скасовано. Водночас ми рішуче засуджуємо попередній факт. Закриття газети чи будь-якого видання завдає шкоди демократії та громадянам Венесуели. Ми закликаємо владу повністю декриміналізувати дифамацію як явище».

 

Маккензі висловила також стурбованість щодо майбутнього рішення суду стосовно Леосеніса Ґарсіа та Дінори Хірон: «Сподіваємося, що їхні політичні та журналістські погляди жодною мірою не вплинуть на правниче рішення, як це, на жаль, набуло поширення у багатьох країнах Латинської Америки», – заявила вона.

 

Джерело Міжнародний інститут преси (IPI)

Переклад Аркадія СИДОРУКА

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
REUTERS/Miraflores Palace/Handout
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду