В Туркменістані судять кореспонента радіо «Свобода»

00:00,
6 Жовтня 2011
1190

В Туркменістані судять кореспонента радіо «Свобода»

00:00,
6 Жовтня 2011
1190
В Туркменістані судять кореспонента радіо «Свобода»
Проти репортера Radio Azatlyk – тукменомовної  служби радіостанції «Свобода» сфабрикували звинувачення.

Організація «Репортери без кордонів» (RSF) стурбована тим, що  Довлетмурад Язгулієв, репортер Radio Azatlyk   тукменомовної  служби базованої у Празі радіостанції «Свобода» постав в Ашхабаті перед судом за вочевидь сфабрикованим звинуваченням. Його підозрюють у спонуканні родички до спроби самогубства.

«У Туркменістані судове переслідування для незалежного журналіста  зовсім  не тривіальна справа, заявили у RSF. Зважаючи на криміналізацію журналістики,  повну відсутність незалежності правничої системи та жахливі тюремні умови, ми боїмося найгіршого. Очевидно, що висунуте проти Язкулієва абсурдне звинувачення   це  плата, яку нав'язують йому  за чесну журналістську роботу на Radio Azatlyk та на блогах».

Язкулієв один з перших, хто висвітлював смертоносний вибух на складі зброї, що стався 7 липня у передмісті Ашхабату Абадані. Незважаючи на урядові спростування, новина про інцидент швидко поширилася завдяки аматорському відео та online-повідомленням. Влада не втрачала час, влаштувавши погроми блогерам, журналістам і звичайним мешканцям Абадана, вдавшись до арештів, обшуків, погроз, допитів, вилучення матеріалів з мобільних телефонів і комп'ютерів.

14 липня Язкулієва викликали до поліційної дільниці в Аннау невеличкому містечку, в якому він мешкає. Офіційний представник міністерства національної безпеки попередив його про «можливі правничі наслідки», якщо він не припинить «розповсюджувати наклепницьку інформацію» і не утримуватиметься від «провокацій».

Директор  Radio Azatlyk Огулджамал Язлієва сказала «Репортерам без кордонів», що він завжди готовий висловитися відверто і часто торкається таких чутливих тем, як права людини та корупція. Його останні репортажі були про тортури та поліційне насильство. Щоб підготувати їх, він брав інтерв'ю у своїх земляків.

Язкулієва арештували 27 вересня за звинуваченням у підбурюванні до самогубства за статтею, що передбачає максимальний 5-річний термін тюремного ув'язнення. Його утримують у буцегарні поблизу столиці. 

Родичі Язкулієва заявили Radio Azatlyk, що їх змушували підписати заяви з вигаданими звинуваченнями, що він нібито спонукав свою невістку до самогубства. Зрозумівши, що їхні заяви можуть використати проти нього, вони безуспішно намагалися від них відмовитися.

Журналістам не дозволили бути присутніми на першому судовому слуханні, що відбулося у понеділок ввечері після зволікання, причину якого не пояснили. На слуханні не було адвоката підсудного.

«Влада не вперше користується родинними проблемами, щоб тиснути на журналістів, - додала Язлієва. Це стало стандартною процедурою. Скажімо, підставою для того, щоб у березні заприторити  до психіатричної лікарні Амангелена Шапудакова (80-річного активіста. ТК) за те, що він дав нам інтерв'ю».

Репортерів  Radio Azatlyk  постійно переслідують у Туркменістані, що є однією з найбільш закритих країн у світі. Одна журналістка Огулсапара Мурадова у вересні 2006 року загинула в ув'язненні від тортур.  Два інші туркменські журналісти Аннакурбан  Аманклішев і  Сапардурди Хаджієв  відбувають нині 8-річні терміни ув'язнення за те, що допомагали підготувати репортаж для програми французького телебачення  Envoyé Spécial («Спеціальний кореспондент»).

«Початок судового процесу того ж дня, що й офіційний старт президентської виборчої кампанії не провіщає обіцяної урядом «демократизації», заявили «Репортери без кордонів». Вільні й чесні вибори немислимі без вільної преси та незалежної  правничої системи».

За показником свободи преси RSF Туркменістан посідає серед країн світу 176 місце зі 178.

Джерело RSF

Преклад Аркадія Сидорука

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
RSF
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду