Близький Схід: журналісти під кулями і пресом заборон
Останні перипетії з погляду становища журналістів у цьому регіоні, а також в Ірані та Марокко докладно висвітлюють у вересневому огляді міжнародної організації «Репортери без кордонів» (RSF).
Ємен: загинув третій журналіст
«Репортерам без кордонів» (RSF) стало відомо, що після госпіталізації у критичному стані помер у шпталі оператор телекомпанії Al-Hurra TV Хассан аль-Вадхаф.
Він отримав серйозне поранення в ліве око, коли висвітлював напади сил безпеки та міліціонерів на демонстрантів у м. Сана. Тоді загинуло 26 чоловік. Журналісти, які були разом з Вадхафом, розповіли, що люди в цивільному зумисне стріляли в натовп з гранатометів.
Вадхаф – третій журналіст, який загинув, відколи в Ємені почалися протести. Раніше, 18 березня, було вбито Джамаля аль-Шарабі з газети Al-Masdar та Мохамеда Яхію аль-Малайю з газети Al-Salam.
Висловлюючи щирі почуття родині Вадхафа, його друзям і колегам, «Репортери без кордонів» звертаються з настійним закликом до Ради ООН з прав людини призначити спеціального доповідача, щоб розслідувати насильство проти цивільного населення, зокрема, проти журналістів.
RSF стурбовані хвилею насильства проти репортерів в Ємені, відколи 23 вересня із Саудівської Аравії повернувся президент Алі Абдалла Салех. Злодіяння проти мирного населення посилюються.
Агенти сил безпеки обстрілювали 23 вересня у м.Сана домівки двох журналістів – Рашіда аль-Кійялі та Муджиба аль-Хаміді , який співпрацює з газетою Al-Sahwa. Того ж дня, коли репортер інформаційної агенції Saba Абдул Салам Мохамед вийшов з дому, в нього стріляв снайпер. Однак, на щастя, не влучив.
Увечері 23 вересня, коли урядові війська та проурядова міліція намагалася встановити контроль над однією зі столичних площ, під обстріл потрапила штаб-квартира спілки журналістів. Того ж дня опівдні снайпер поранив тележурналіста Абделя Маджида аль-Самаві, коли той йшов з 60-ої вулиці, де збиралися противники уряду. Його доправили до шпиталю, де лікарі поставили діагноз: рана не загрожує життю.
25 вересня, вдруге, відколи почалися протести, було заблоковано доступ до новинного сайту Yemen Nation.
Сирія: за гратами – 16 журналістів та блогерів
25-річну журналістку та активістку Малаку аль-Шанавані арештовано 22 вересня у Дамаску. Це – її третій арешт відколи почалися протести. Вперше її арештували 11 квітня і звільнили через чотири дні, не висунувши жодних звинувачень. Тоді урядники обшукали її дім, конфіскувавши комп’ютери.
Вдруге її арештували 9 травня у Дамаску за участь у демонстрації. Малаку аль-Шанаван звільнили під заставу, а її прізвище було додано до списку осіб помилуваних президентом.
Активного нетізена Каїса Абатілі арештували 25 вересня. Натомість іншого інтернет-автивіста Нізара аль-Бабу тримають у буцегарні з 21 вересня. Відколи почалося народне повстання, його арештували вже вп’яте.
За гратами й досі перебувають:
- Джехад Джамаль – блогер, більш відомий за псевдонімом Мілан (арештований 11 вересня).
- Нізар Адлех – журналіст, який співпрацює з багатьма сайтами (арештований 6 вересня).
- Мірааль Брурда – письменник і поет, який дописує до багатьох сайтів.
- Ахмед Білал - продюсер Falesteen TV (арештований у передмісті Дамаска 13 вересня).
- Амер Матар – журналіст щоденної газети Al-Hayat (арештований 4 вересня).
- Омар Абдель Салам.
- Самі аль-Халабі.
- Ханаді Захлут.
- Блогери Руді Отман та Асім Хамашо.
- Декілька кібер-громадян, зокрема Абд Кабані та Омар Саїд.
- Манаф Зейтун.
- Мохамед Тахан.
- Абд аль-Маджид Тамер і Махмуд Асем аль Мохамед.
Єгипет: суд над убивцями блогера
24 вересня відновився судовий процес над поліціантами Махмудом Салахом Аміном та Авадом Ісмаїлом Сулейманом, підозрюваними у вбивстві у червні 2009 року блогера Халеда Саїда. Згідно з висновками судмедекспертизи, прийнятої до розгляду судом, спочатку його побили до втрати свідомомсті, а потім задушили. Щоб він не міг дихати, поліціанти нібито заткнули йому рота мішком з наркотиками. Натомість охоронці порядку стверджували, що він помер від надмірної дози наркотиків, які вжив перед арештом. Пілся того, як було представлено висновки медекспертизи, процес було відкладено до 22 жовтня, щоб дати адвокатам змогу визначити «лінію оборони».
«Репортерам без кордонів» вітають прогрес, досягнутий у розслідуванні справи і на судовому процесі, та жалкують з приводу того, що на слухання 24 вересня не допустили журналістів. Біля будинку суду відбулася велелюдна демонстрація на підтримку 28-річного Саїда. Його смерть поблизу Інтернет-кафе в Александрії у червні 2009 року спричинила гнівний протест в єгипетській блогосфері.
Єгипетська влада наказала конфіскувати датоване 24 вересня число тижневика Sawt Al-Umma на тій підставі, що видання знехтувало обмеженнями на висвітлення судового процесу над колишнім президентом Хосні Мубараком. Обмеження були впроваджені 15 серпня, коли суддя Ахмед Ріфаат заборонив знімати процедуру, хоча перше слухання було дозволено транслювати.
7 вересня суддя видворив із зали усіх журналістів, запровадивши повну цензуру на показ новин про контент процесу. Це сталося за день до того, як у ролі свідка мав виступити голова верховного суду збройних сил Хуссейн Тантаві. 11 вересня суддя Мустафа Хассан Абдулла видворив журналістів і представників громадськості із залу суду, на лаві якого сиділи колишні високопоставлені урядовці, котрі у лютому віддавали наказ погоничам верблюдів стріляти в протестувальників. Пресі не дозволять повернутися, допоки не буде оголошено вирок.
RSF звернулися до генерального прокурора Єгипту з проханням дозволити відвідати блогера Майкела Набіла Санада в каїрській тюрмі аль-Марг, де його нині утримують.
Ізраїль, окуповані території: журналіста звільнено, фоторепортера поранено
«Репортери без кордонів» вітають рішення ізраїльського військового суду звільнити завідувача кабульського бюро Al-Jazeera Самера Аллаві. Його арештували 9 серпня, коли він після відвідин своєї родини поблизу Наблуса збирався повернутися із Західного берега в Йорданію.
Наступного дня після допиту у центрі для інтернованих осіб у Джаламеху його звинуватили у зв’язках зі збройним крилом Хамасу та в діях, що загрожують безпеці Ізраїлю. 7 вересня «Репортери без кордонів» зверталися до військового керівництва Ізраїлю, вимагаючи звільнення журналіста.
Французького фоторепортера Кріса Юбі, який співпрацює з агенцією Le Desk, поранили балончиком зі сльозогінним газом, коли він висвітлював демонстрацію в Набі Салеху – селищі поблизу адміністративного центру Західного берега - Рамаллаху. Він сказав «Репортерам без кордонів»: «Солдати не кидали газові балончики в повітря. Вони кидали їх майже по землі і один з них рикошетом двічі влучив мені в ногу». Невдовзі Юбі має повернутися до Франції.
Марокко: засуджено блогера
22 вересня суд міста Тетуан, що на півночі країни, засудив блогера Мохамеда Даваса до 19-місячного тюремного ув’язнення і до штафу 19 тисяч дірхамів. Під час арешту, вчиненого 5 вересня за сфабрикованим звинуваченням у торгівлі наркотиками, його побили та змусили підписати зізнання. На початку процесу адвокат заявив «Репортерам без кордонів», що арешт був «суто політичним».
Бахрейн: до парламентських виборів опозиційній газеті - зась!
«Репортерам без кордонів» стало відомо, що журналістам, які співпрацюють з опозиційною газетою Al-Wasat не дозволили висвітлювати вересневі вибори, під час яких точилася боротьба за майже половину місць у парламенті. Їм просто не надали акредитації.
Переклад Аркадія Сидорука