Монолог нікарагуанського президента
Протягом останніх п’яти років перебування на посаді президента Даніеля Ортеґи, який за результатами президентських виборів став на переможний шлях до другого поспіль п’ятирічного терміну, загальний підсумок його прес-конференцій дорівнює нулю. Він погодився на два телевізійних інтерв’ю: одне 2009 року з (відомим британським тележурналістом. – ТК) Девідом Фростом, інше – 2010 року з російським репортером. Однак для нікарагуанських медіа він закритий.
«Відколи Ортеґа прийняв 2007 року присягу, він відповів приблизно на 15 наших запитань. Я не згущую фарби», – каже головний редактор газети El Nuevo Diario в Манагуа Луїс Ґалеано.
Ортеґа настільки замкнений, що репортери іноді дізнаються про його виїзд із країни тільки тоді, коли бачать повідомлення в новинних стрічках [міжнародних агентств] та знімки нікарагуанського президента, який вітає закордонних лідерів.
Колишній партизан, який у 80-х роках очолював революційний сандиністський уряд, Ортеґа завжди з осторогою ставився до преси. Під час попереднього перебування на посаді президента з 1985 по 1990 рік, коли за підтримки США «контрас» намагалися повалити його уряд, він вдався до цензури й тимчасово закрив опозиційну газету La Prensa.
Цього разу медіастратегія нікарагуанського уряду полягає в тому, щоби нехтувати допитливими журналістами.
Росаріо Мурільо, дружина Ортеґи та його прес-секретар, попередила, що засоби масової інформації «забруднюють» урядові повідомлення. Так стверджує Лусідаліа Бака, яка висвітлює діяльність Ортеґи в газеті La Prensa. Отже, він та інші офіційні особи виголошують промови, але майже ніколи не спілкуються з журналістами, навіть із тими, хто працює на проурядові медіа.
«Існує офіційний монолог», – сказав Карлос Фернандо Чаморро, колишній сандиніст. Нині він видає незалежний інформаційний бюлетень Confidencial і веде на телебаченні новинну програму Esta Semana, в якій критикує уряд. «Репортерів вважають ворогами і коли справа доходить до них, застосовується найсуворіше ембарго, – каже він. – Чимало чиновників стверджують, що вони хотіли би поспілкуватися зі мною, та не в змозі цього зробити».
Принцип «я тобі, ти мені» у стосунках із урядовцями діє так рідко, що журналістів іноді розгублюються.
«Якось Ортеґа спонтанно відповів на запитання репортера, – пояснив Ґалеано. – Всі ми були настільки шоковані, що втратили дар мовлення. Ніхто не ставив більше питань, і нагоду було втрачено».
Навіть на нижчих рівнях влади вивідати інформацію дуже важко. Урядові міністри та керівники державних відомств мусять узгоджувати прохання про надання інтерв’ю з Мурільо, яка зазвичай відмовляє журналістам у доступі. За словами Чаморро, в рамках чинного в Нікарагуа закону державні посадовці зобов’язані забезпечувати ЗМІ своєчасною і точною інформацію, та цей закон не діє.
Блукати залами президентського палацу в пошуку інформації – безглузде заняття: президент там майже ніколи не буває. Ортеґа керує урядом зі свого відгородженого від світу приватного будинку в Манагуа, що служить також штаб-квартирою Сандиністського фронту національного визволення. За словами Баки, декілька кімнат палацу перетворено на теплиці з буйними тропічними рослинами. Ними часто прикрашають сцену, коли Ортеґа виголошує промови.
Тож яким чином виплутується з ситуації журналістський корпус? Бака каже, що вона часто бере інтерв’ю в колишніх урядових чиновників, аби мати уявлення про те, що може відбуватися за зачиненими дверима. «Ми їх запитуємо: “Що б ви робили, якби були міністром?”», – сказала вона. У кожній своїй історії Бака чітко зазначає, що теперішні чиновники не захотіли з нею розмовляти.
Тим не менш репортери кажуть, що громадськість дурять. «Люди відчувають, що існують проблеми, про які їм потрібно знати більше», – сказав Ґалеано. Нехтування урядом засобів масової інформації «зачіпає наш професіоналізм. Журналістика сильно постраждала під час президентства Ортеґи, бо читачі не отримують того, чого хочуть. Але це – не наша провина».
Репортери обговорювали питання про можливий бойкот президента в новинах. Та швидко відмовилися від цієї ідеї частково тому, що їхні читачі не отримували б від них жодної інформації. Тим часом Ортеґа звертався би до аудиторії зі старанно відшліфованими меседжами. Його промови та повідомлення про публічні заходи передають в ефір чимало просандиністських теле- і радіостанцій.
«Ми не можемо відмовитися від нашого права висвітлювати діяльність президента, – сказав Ґалеано. – Тож ми це робимо, коли є щонайменша можливість поспілкуватися з ним».
Якось Бака зіткнулася з Ортеґою на поминках матері посадовця з сандиністської партії. Вона спробувала поставити йому декілька запитань, та коли Ортеґа дізнався, на кого вона працює, відмовився розмовляти. «Він сказав: поки я пишу для La Prensa, нам немає про що говорити», – розповіла Бака.
Джерело CPJ
Автор Джон Отіс, співробітник CPJ за південноамериканською програмою. Працює кореспондентом Time і Global Post у Колумбії. Автор книги «Закон Джунглів» про американських військових підрядників, викрадених колумбійськими повстанцями.
Переклад Аркадія Сидорука