У РФ відзначили день пам’яті журналістів, загиблих при виконанні професійних обов’язків

00:00,
16 Грудня 2011
1065

У РФ відзначили день пам’яті журналістів, загиблих при виконанні професійних обов’язків

00:00,
16 Грудня 2011
1065
У РФ відзначили день пам’яті журналістів, загиблих при виконанні професійних обов’язків
У четвер в Росії відзначили День пам’яті журналістів, загиблих під час виконання професійних обов’язків. Смерті цих людей і дотепер залишаються одними з контроверсійних тем російської політики.

Згідно даних Союзу журналістів РФ, у Росії щорічно вмирають 10-20 журналістів, найчастіше це відбувається при висвітленні озброєних конфліктів у «гарячих точках», однак більшість було вбито у мирний час.

Як відзначає інформагентство РІА «Новости», голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін наприкінці минулого року доручив провести ревізію всіх кримінальних справ по факту нападів на журналістів, у тому числі заведених задовго до створення Слідчого комітету, слідство по яким було призупинено чи припинено.

У День пам’яті було згадано таких журналістів як, зокрема, Дмитро Холодов, Влад Лістьєв, Лариса Юдіна, Юрій Щекочихін, Пол Хлєбников, Наталя Естемірова, Анна Політковська та Анастасія Бабурова.

Дмитро Холодов. 17 жовтня 1994 року Дмитро Холодов загинув на робочому місці, у одному з кабінетів редакції «Московский комсомолец», від взриву. Смерть настала у результаті травматичного шоку та знекровлення. Під час слідства було з’ясовано, що вбивство організували офіцери повітряно-десантних військ Росії (ВДВ России). За підозрою у організації і здійсненні вбивства Холодова було заарештовано 6 військовослужбовців ПДВ РФ, проте Московський окружний військовий суд двічі виправдав всіх фігурантів справи. У 2007 році Генеральна прокуратура відновила розслідування факту вбивства Холодова. Підозрюваних у цій справі наразі немає.

Влад Лістьєв. 1 березня 1995 року у під’їзді будинку на Новокузнецькій вулиці в Москві розстріляли Влада Лістьєва. У пошуках замовника слідчі допитали десятки відомих людей, у тому числі підприємців Бориса Березовського, Сергія Лісовського і Сергія Михайлова. За підозрою у  вбивстві затримувалися кримінальні авторитети, однак прямих звинувачень так і не було пред’явлено. Термін давності по цій справі закінчився у 2010 році, однак Слідчий комітет заявив, що не бачить підстав для закриття справи.

Лариса Юдіна. Головред газети «Советская Калмыкия сегодня» була вбита у одній з квартир у Елісті. Після розправи Юдіну вивезли на окраїну міста, де її тіло знайшли 6 червня 1998 року у пруду «Ярмарочний». Слідство встановило виконавців цієї справи – за звинуваченнями у вбивстві було заарештовано чотири особи: радник президента Калмикії з юридичних питань Сергій Васькін, представник президента Калмикії у Волгоградській області Тюрбя Босхомджиєв, вже судимий колишній боксер Володимир Шануков і житель Елісти Андрій Липін. 1 липня 1991 року у Елісті розпочася судовий процес у цій праві. Васікіна, Шанукова і Липіна було засуджено на тривалий термін, Босхомджиєва було звільнено від кримінальної відповідальності через зізнання і «допомогу слідству». Замовника вбивства встановлено так і не було.

Юрій Щекочихін. 3 липня 2003 року від важкої загальної інтоксикації, яка, згідно гіпотез, могла бути викликана отруєнням, помер замголовреда «Новой газеты» Юрій Щекочихін. Щекочихін був відомий своїми журналістськими розслідуваннями. Останній раз справу відновили у вересні 2010 року, однак підозрюваних у справі поки що немає.

Пол Хлєбников. Головний редактор російської версії Forbes був застрелений 9 липня 2004 року. Слідство встановило особу замовника цього вбивства, ним виявився польовий командир Хож-Ахмед Нухаєв. 2010 року слідство повідомило, що він живий і переховується за кордоном. У травні 2006 Московський міський суд виправдав трьох народжених у Чечні осіб, які проходили у цій справі: Мусу Вахаєва, Казбека Дукузова, а також московського нотаріуса Фаїля Садретдінова. Генпрокуратура оскаржила це рішення і у листопаді 2006-го Верховний суд РФ скасував виправдовувальний вирок. Наразі цю справу відновлено.

Наталя Естемірова. За версією слідства встановлено, але не ув’язнено вбивцю правозахисниці Естемірової Алхазура Башаєва. Башаєва оголошено у міжнародний розшук і заочно арештовано судом.

Анна Політковська. Політковська була застрелена у під’їзді власного будинку на Лісовій вулиці 7 жовтня 2006 року. Слідство затримало виконавців та замовника вбивства, однак їх вину ще не доведено у суді.

Анастасія Бабурова. 19 січня 2009 року у центрі Москви було застрелено журналістку «Новой газеты» Анастасію Бабурову, яка разом із адвокатом Станіславом Маркеловим поверталася із прес-конференції. Маркелов помер одразу, Бабурова померла через декілька годин у реанімації. За звинуваченням у організації і здійсненні вбивства було заарештовано одного з засновників журналу «Русский образ» Нікіту Тіхонова та його громадянську дружину, активістку правозахисної організації «Русский вердикт» Євгенію Хасіс. 6 травня 2011 року Московський міський суд засудив Тіхонова до пожиттєвого ув’язнення, а Хасіс отримала 18 років позбавлення волі.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Same Old Stories
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду