Мартиролог журналістів: не просто статистика
Комітет захисту журналістів оприлюднив свій щорічний список журналістів, убитих по всьому світу. Для нас це завжди сумний привід, бо, складаючи його, згадуємо втрачених друзів. Водночас ми підтверджуємо свою відданість справедливості. Принагідно нам ставлять запитання щодо розслідування – чому наші цифри незмінно менші порівняно з тими, які наводять інші медіаорганізації?
Місія КЗЖ, що ґрунтується на міжнародному праві, – це боротьба за права всіх репортерів, не боячись репресій, вільно повідомляти новини. У цій боротьбі наш список загиблих журналістів – ключовий засіб пропагування. Зазвичай ми використовуємо його, щоб протистояти байдужості та некомпетентності урядів, як ми це робили останнім часом стосовно Пакистану, Мексики, Росії.
Тож ми виважено приймаємо рішення щодо кожного журналіста, включеного до нашого списку загиблих при виконанні професійного обов’язку. Щоби воно було обґрунтованим, спираємося на докладні дослідження своїх співробітників у Нью-Йорку і кореспондентів по всьому світу. Задля прозорості представляємо короткі відомості про кожного загиблого журналіста, обставини та мотиви його вбивства.
КЗЖ укладає також «непідтверджені списки». Йдеться про випадки, стосовно яких після ретельного дослідження ми не в змозі точно визначити мотивів убивства, хоча не виключено, що вони пов’язані з роботою. Ці списки лишаються у стадії активного розслідування. У тих випадках, коли стає доступною нова інформація, ми класифікуємо їх наново.
Цього року маємо незвично велику кількість непідтверджених випадків, передусім через украй заплутану ситуацію в деяких країнах Латинської Америки. Переплетення злочинності, корупції та повна відсутність офіційних розслідувань надзвичайно ускладнюють тут визначення мотивів убивств. Ми, як і раніше, закликаємо до справедливості, до того, щоб чинити тиск на уряди, аби вони розслідували всі ці випадки.
Наш мартиролог відрізняється від списків інших організацій передусім методологією. Колеги з «Репортерів без кордонів» складають свій список убитих журналістів. Міжнародна федерація журналістів і Міжнародний інститут безпеки інформації включають також до своїх списків репортерів, які загинули від час авто- та авіакатастроф або ж померли від хвороб. Це повністю відповідає їхній місії не тільки відстоювати справедливість, а й поліпшувати стандарти безпеки у сфері медіа.
Ми визнаємо, що у спільноті прихильників свободи преси різні групи проводять незалежні дослідження, використовуючи різні методики. Тож дані про загиблих різняться. Однак у нас спільна мета – висвітлювати те, яку ціну доводиться платити журналістам за право повідомляти новини. А ще – домагатися справедливості, коли репортери, виконуючи свій професійний обов’язок, наражаються на небезпеку.
Автор: Джоел Саймон, виконавчий директор Комітету захисту журналістів (CPJ)
Джоел Саймон – один із провідних світових експертів у сфері свободи преси. Автор численних публікацій з проблем медіа у Slate, The Columbia Journalism Review та в The New York Review of Books. Здійснив десятки міжнародних місій для сприяння свободі преси. Стежте за ним на Twitter @ Joelcpj.
Джерело: Комітет захисту журналістів (CPJ)
Переклад: Аркадій Сидорук