Світанок свободи для бірманських журналістів
Розташована у Південно-Східній Азії М’янма (Бірма) опинилася у фокусі уваги світових ЗМІ. В країні, де при владі перебуває військовий режим, під тиском Заходу здійснено масову політичну амністію. Протягом дня було звільнено сотні в’язнів: колишніх урядовців на чолі з екс-прем’єр-міністром, дисидентів та опозиційних журналістів.
Щонайменше 16 репортерів було серед сотень політичних в'язнів і в'язнів сумління, звільнених урядом М'янми, відомої також як Бірма.
Телерадіостанція Демократичний голос Бірми (The Democratic Voice of Burma - DVB), що базується у вигнанні, в Норвегії, підтвердила на сайті: з тюрем випустили шістьох її кореспондентів - Сітху Зея, У Зея, Нґве Со Ліна, Хла Хла Він і Він Мау. Усі вони працювали тележурналістами у своїй країні.
Крім того, Міжнародний інститут преси (IPI) отримав пряме підтвердження від DVB: водночас звільнили ще вісьмох репортерів, імена яких раніше не називалися. Отже, усі кореспонденти DVB, яких бірманський уряд кинув за ґрати, вже на волі. Заступник головного редактора Демократичного голосу Бірми Хін Маун Він пояснив IPI: його телерадіостанція загалом не називає імен арештованих журналістів, щоб не наражати їх на жорсткіші покарання. DVB поки що офіційно заборонена у М'янмі.
Хла Хла Він і Він Мау арештували у вересні 2007 року за те, що вони висвітлювали очолюване ченцями повстання. Обоє відбували, відповідно, 27-річне та 10-річне покарання. Сітху Зея кинули до буцегарні за те, що він зафільмував серію загадкових терористичних нападів у Ранґуні в квітні 2010 року. Згодом під тортурами він зізнався, що його батько - У Зей також працює на DVB. Нґве Со Ліна, який зняв відзначену міжнародною нагородою документальну стрічку про тяжке становище бірманських дітей, осиротілих внаслідок руйнівного циклону Нарґіс, засудили до 13-річного ув'язнення.
Mizzima News - бірманська мультимедійна організація у вигнанні підтвердила IPI з Індії, що звільнено ще двох незалежних журналістів – Най Фон Латта і Зау Тхет Хтве. Першого з них, відзначеного нагородою ПЕН-клубу, засудили до 20-років тюрми за те, що він висвітлював на своєму блозі заворушення в країні. Згодом йому скоротили термін покарання до 12 років. DVB повідомила також про звільнення третього незалежного журналіста - Тхант Сін Ауна, який зняв на відео руйнування, спричинені 2008 року циклоном Нарґіс.
Головний редактор Mizzima News Co Міїнт (Soe Myint), відзначений нагородою IPI «Піонер вільних медіа (Free Media Pioneer Award), заявив Міжнародному інституту преси, що «нині в Бірмі відбуваються незвичайні події». За його словами, країна «йде шляхом мирного розвитку. Тим не менш, попереду – нові виклики». «Схоже, існує мовчазне розуміння опозицією того, щоб утримуватися від вуличних акцій», - додав він.
Висловлюючи оптимізм, Хін Маун Він (DVB) заявив, що звільнення журналістів слід розглядати на тлі загального політичного прогресу у М'янмі. Зокрема, йдеться про рішення дозволити взяти участь у майбутніх виборах очолюваній Аун Сан Су Чжі (Aung San Suu Kyi) (лідер опозиції, лауреат Нобелівської премії миру, – MS) партії Національна ліга за демократію (National League for Democracy) і про нещодавнє перемир'я з повстанцями Каренcького Національного союзу (The Karen National Union). Це дає підставу вірити в те, що становище ЗМІ у М'янмі й надалі поліпшуватиметься, сказав Хін Маун Він.
Його головний пріоритет - домогтися від уряду скасування заборони на діяльність DVB з тим, щоб вона легально могла вести передачі з території М'янми. Він висловив сподівання, що пропонований новий закон про ЗМІ, який обговорюватиметься на конференції, приведе у кінцевому підсумку до створення сприятливіших правових умов для журналістів. Цей форум відбудеться наприкінці місяця за участю представників незалежних медіа.
Менеджер зі свободи преси IPI Ентоні Міллз (Anthony Mills) сказав: «Вітаємо рішення бірманського уряду звільнити ув'язнених журналістів, арештованих тільки за те, що вони виконували свою роботу. Та попереду ще чимало роботи. Ми закликаємо уряд негайно зняти обмеження на діяльність незалежних ЗМІ».
Водночас Міжнародний інститут преси стурбований повідомленнями про те, що принаймні деяких журналістів звільнили умовно. Сіту Зей (DVB) повідомив ЗМІ: у тому разі, якщо у майбутньому він скоїть «злочин», то муситиме відбувати частку свого 18-річного тюремного ув’язнення.
Міжнародні ЗМІ, посилаючись на Бірманське державне телебачення, повідомили, що загалом 13 січня був звільнений 651 ув'язнений. Серед них - колишній прем'єр-міністр, керівники придушеного 1988 року студентського повстання та лідер найбільшої в країні етнічної меншини шан. Уряд оголосив, що у квітні відбудуться вибори, на яких, як очікується, до парламенту балотуватиметься Аун Сан Су.
Джерело: Міжнародний інститут преси (IPI)
Переклад: Аркадій Сидорук