Чілійський журналіст не може залишити країну через судову справу 61-річної давнини
Чілійський журналіст не може залишити країну через судову справу 61-річної давнини
Обгрунтовуючи свою відмову відновити паспорт ветерану журналістики, чілійська влада посилається на винесений йому 61 рік тому вирок у справі про дифамацію.
«Поновлення паспорту Ортеги з тієї ж причини затримувалося у 2006 році. Чи потрібно притягувати його до відповідальності за вирок багаторічної давнини щоразу, коли термін дії його закордонного паспорту закінчується?», – запитує RSF.
Ортегу, який працював у вже неіснуючій газеті Democracia, засудили до домашнього арешту у 1951 році за звинуваченням у образі тодішнього президента Габріеля Гонсалеса Віделу (Gabriel González Videla).
Подібне порушення, за прововими нормами, втрачає чинність через п’ять років – протягом цього ж терміну дійсні і чилійські паспорти, відзначають «Репортери без кордонів».
Свій останній закордонний паспорт Ортега використав у 2005 році, під час поїздки на форум FELAP у Буенос-Айресі.
Коли ж журналіст спробував поновити паспорт наступного року, щоб взяти участь у святкуванні ювілею регіональної журналістської організації в Мехіко, на нього очікували юридичні труднощі.
Чілійська Громадська реєстраційна та ідентифікаційна служба (Civil Register and Identification Service, SRCEI) попросила журналіста підготувати документальні докази того, що у 1951 році він відбув домашній арешт. Служба діяла згідно із ухваленим 2002-го року законом, який дозволяє робити подібні запити з метою пересвідчитися у відбутті вироків.
Тоді, у 2006 році, Ортега отримав свій паспорт в останню мить, завдяки підтримці колег-журналістів.
Нині, у 2012 році, «паспортна епопея» Ортеги повторюється. Чилійська Слідча поліція та SRCEI звинувачують одне одного у втраті документів. Що, в свою чергу, знову гальмує поновлення паспорту журналіста. І все це – незважаючи на приналежність паперів до справи із давно вичерпаним терміном давності.
Президент Асоціації чилійських журналістів Марсело Кастільйо (Marcelo Castillo) повідомив «Репортерам без кордонів», що він особисто порушував це питання у розмові з головою президентської адміністрації, – останній запевнив, що уряд від імені голови держави втрутиться у справу Ортеги.
«Бюрократична тяганина триває надто довго, і чілійський уряд повинен без зволікань покласти цьому край», – резюмує RSF.