Рада Європи привітала рішення ВР щодо закону про наклеп
«Я вітаю той факт, що законопроект про криміналізацію відповідальності за наклеп був відкликаний у Верховній Раді України. Наклеп є предметом для виправданої стурбованості, але криміналізація відповідальності це – неправильна відповідь», – йдеться в заяві Торбйорна Ягланда (Thorbjørn Jagland), яку у Страсбурзі поширила його прес-служба.
Генеральний секретар Ради Європи закликав українську владу до діалогу зі ЗМІ, громадянським суспільством та всіма політичними силами – для того, щоб «домовитися про громадянські засоби, які забезпечать належний захист від наклепів без втручання в свободу висловлювання».
На ранковому засіданні у вівторок, 2 жовтня, Верховна Рада України 349 голосами скасувала прийнятий у першому читанні проекту закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України, що стосуються посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини».
1 жовтня близько 300 журналістів, зокрема рух «Стоп цензурі!» та Незалежна медіапрофспілка України, провели під стінами Верховної Ради акцію протесту проти законопроекту № 11013 депутата Віталія Журавського, яким планується запровадити кримінальну відповідальність за наклеп.
Як писала «Телекритика», 18 вересня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.
Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєстрував народний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.
Ухвалення цього законопроекту засудили уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, Національна спілка журналістів України, опозиційні політичні сили, Незалежна медіа-профспілка України, рух «Стоп цензурі!», Організація з безпеки і співробітництва в Європі, «Репортери без кордонів», Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський, Міжнародна і Європейська федерації журналістів, Міжвідомча робоча група з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів.