Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
У Китаї блогеру загрожує смертна кара
Британська The Guardian посилається на адвоката підсудного, який засвідчив, що обвинувачення повністю знехтувало правом підсудного на захист, не повідомивши його про судове рішення.
«Я сам щойно побачив в інтернеті інформацію про те, що справу Ільхама Тохті передано до суду, - сказав Лі Фаньпінь (Li Fangping). - Це справді шокує. Прокуратура не відповідала на наші законні, вмотивовані усні й письмові запити надати нам аудіовізуальні матеріали».
Донька підсудного Джевгер Ільхам (Jewher Ilham), яка навчається в американському університеті штату Індіана (Indiana University), висловила обурення тим, що китайське правосуддя «обрало не правовий шлях».
«Мій батько лише намагався сприяти діалогу, - заявила вона. - Висунуті проти нього звинувачення неправдиві».
Прихильники Ільхама Тохті стверджують, що справу проти нього було порушено на знак помсти за критику політики Пекіна з національного питання і у зв’язку з тим, що він поставив під сумнів офіційні дані про число жертв репресій серед уйгурського населення в Китаї.
Директор з китайських питань Human Rights Watch Софі Річардсон (Sophie Richardson) заявила: «Якщо у сепаратизмі звинувачують людину, яка конструктивно й віддано шукає спільне міжетнічне підґрунтя, то надзвичайно важко виявити оптимізм стосовно політики (лідера Китаю. – Прим. MS) Сі Дзіньпіня щодо етнічних меншин. Мені не зрозуміло, чи хочуть у Пекіні чогось іншого, крім очевидного - викоренення будь-якої критики, якою м’якою, мирною й конструктивною вона не була б, навіть якби вона повністю вкладалася у китайське законодавство».
Закордонні джерела характеризують 44-річного Ільхама Тохті, уйгура за національністю, професора економіки пекінського університету Мінзу (Minzu University) як інтелектуала, захисника національних прав свого народу, який всупереч офіційним звинуваченням ніколи не мав жодного стосунку до радикальних дій. Він – один з найвідоміших у світі науковців з уйгурських проблем, засновник заблокованого нині в Китаї сайту Uyghur Online, член Уйгурського ПЕН-центру (Uyghur PEN Center).
Американський центр PEN-клубу (The PEN American Centre) відзначив Ільмара Тохті нагородою PEN/Barbara Goldsmith Freedom to Write Award.
«Він ніколи не виступав за насильство чи за відокремлення від Китаю, - говорилося у заяві організації. – Діючи замість цього у межах чинних в країні законів, сприяв утвердженню рівних прав для усіх громадян Китаю, заохочував обмін та взаєморозуміння між усіма етнічними групами».
«Переслідуючи Тохті за його ідеї, твори та викладацьку роботу, - наголошував PEN-клуб, - Пекін посилає меседж, що захищати права уйгурів будь-яким чином заборонено».
У середині січня ц.р. велика група агентів поліції здійснила рейд у квартиру Ільхама Тохті й арештувала його, вилучивши комп’ютери, флешки, книги та документи.
Це сталося невдовзі після того, як Компартія Китаю у грудні 2013 року оголосила новий «великий стратегічний план» підтримання «стратегічної стабільності» у Синьцзян-Уйгурському автономному регіоні, в якому живе національна меншість.
Наступного дня після арешту Тохті речник МЗС КНР стверджував, що його затримали за підозрою у скоєнні злочинів.
Невдовзі поліція звинуватила в’язня у тому, що він нібито використовував сайт Uyghur Online, щоб «вигадувати чутки, спотворювати та роздмухувати проблеми і в такий спосіб провокувати конфлікти, поширювати сепаратистське мислення, підбурювати до етнічної ненависті й домагатися незалежності Синьцзяну».
Професору університету інкримінували й те, нібито на лекціях він заохочував студентів «ненавидіти Китай», вести підривну антиурядову діяльність, заявляв, що уйгури повинні чинити опір, як китайці проти японських завойовників під час Другої світової війни.
Групу вихованців професора Тохті також арештували, звинувативши у сепаратизмі та «у розкритті державних таємниць». Місцеперебування декотрих з них й досі невідомо.
У червні справу Ільмара Тохті було передано до прокуратури адміністративного центру автономного району – міста Урумкі.
Лише наприкінці місяця йому вперше дозволили зустрітися із адвокатом. Той розповів, що протягом перших 20 днів ув’язнення Тохті тримали у кайданах, його також морили голодом.
Відколи Ільхам Тохті заснував 2006 року сайт Uyghur Online він часто зазнавав переслідувань пекінської влади за оприлюднення відвертих поглядів з уйгурської проблеми. Так, влітку 2009 року його затримали після того, як він засудив придушення етнічних заворушень у місті Урумкі. Його разом з двома іншими китайськими дисидентам звільнили на вимогу президента США Барака Обами.
Тохті забороняли виїжджати за кордон. 2010 року китайська поліція не дозволила йому відвідати міжнародну конференцію з турецької культури в Ізмірському університеті. 2013-го його затримали у міжнародному аеропорту, позбавивши можливості вилетіти до США і стати гостьовим професором університету штату Індіана.
The New York Times характеризує переслідування Ільмара Тохті як «прояв рішучого наміру китайського уряду змусити замовкнути один з поміркованих голосів уйгурів – мусульманів-сунітів, які розмовляють тюркською мовою й перебувають у Китаї у стані облоги».
За Індексом свободи преси «Репортерів без кордонів» (RSF) Китай посів 2014 року 175 місце серед 180 країн світу.