Польське видання Wprost змушують розкрити джерела скандальних записів урядовців
Польське видання Wprost змушують розкрити джерела скандальних записів урядовців
Співробітники Агентства внутрішньої безпеки двічі протягом дня – спершу самостійно, а потім разом із представниками прокуратури та поліції – приходили до редакції тижневика у Варшаві з вимогою до головного редактора Славоміра Лятковського «добровільно видати» скандальні записи розмов. Як повідомляє видання Press, після тривалих переговорів редакція запропонувала передати записи для ідентифікації джерела за умов дотримання закону та розблокування роботи редакції. Не дійшовши згоди із керівництвом тижневика та під тиском журналістів, які приїхали на місце події, спецслужби та силовики покинули приміщення.
Польські ЗМІ підтримали редакцію Wprost і заявили про безпрецедентну спробу тиску на медіа починаючи з 1989 року. Після інциденту кілька десятків журналістів підписали відкритий лист на захист видання. «Це перший після 1989 року випадок явних силових рішень щодо медіа та відкритого втручання таємних служб у сферу свободи слова у її найбільш вразливому аспекті, яким є охорона джерел», - сказано у листі.
Польське законодавство передбачає поняття «журналістської таємниці». Стаття 5 Закону про пресу зобов’язує журналістів не оприлюднювати інформацію про джерела, які бажають залишитися анонімними. Розкриття джерел можливе лише у низці випадків, передбачених законодавством, та виключно за рішенням суду.
16 червня Wprost опублікував записи розмови керівника Національного банку Польщі Марка Белькі та міністра внутрішніх справ Бартоломея Сенкевича, у якій обговорювалося фінансування центральним банком дефіциту бюджету та відставка колишнього міністра фінансів Яцека Ростовського. У інші записаній розмові колишній міністр транспорту Славомір Новак обговорює із екс-віце-міністром фінансів Анджеєм Парафяновічем податкову перевірку в компанії, яка належить дружині Новака.
Публікація записів спричинила політичну кризу в країні. Опозиційні сили вимагають відставки уряду або позачергових парламентських виборів. Водночас прем’єр-міністр Дональд Туск ініціює розслідування, яким чином виникла можливість прослухування розмов високопосадовців. Глава польського уряду заявляє про спробу державного перевороту. 18 червня польські правоохоронці також затримали власника ресторану, де було записано скандальні розмови.