«Репортери без кордонів»: Число «хижаків за свободою інформації» зросло

00:00,
3 Травня 2013
985

«Репортери без кордонів»: Число «хижаків за свободою інформації» зросло

00:00,
3 Травня 2013
985
«Репортери без кордонів»: Число «хижаків за свободою інформації» зросло
З нагоди Всесвітнього дня свободи преси «Репортери без кордонів» (RSF) оприлюднили перелік із 39-ти ворогів преси, антирейтинг Predators of Freedom of Information in 2013 («Хижаки за свободою інформації»-2013).

До списку увійшли президенти, політики, релігійні лідери, угруповання бойовиків і злочинних організацій, які піддають цензурі, кидають до в’язниць, викрадають, катують і вбивають журналістів.

Список поповнився п’ятьма новими «хижаками за свободою інформації»: лідером Китаю Сі Цзіньпінем (Xi Jinping), джихадистським угруповання Jabhat Al-Nosra у Сирії, політичним рухом «брати-мусульмани» в Єгипті, озброєними групами у пакистанському Белуджистані, а також релігійними екстремістами на Мальдівських островах.

Одні «хижаки» приходить на зміну іншим, наголошують «Репортери без кордонів»: колишнього китайського президента Ху Цзіньтао (Hu Jintao) замінив Сі Цзіньпін. Зміна особи, відзначає медіаорганізація, жодним чином не зачепила створеної КПК репресивної системи.

Прихильники партії єгипетського президента Мухаммеда Мурсі (Mohamed Morsi) винні у переслідуваннях і фізичних гоніннях на ЗМІ та журналістів, які критикують «братів-мусульман», пише медіаорганізація. Натомість включення до розряду хижаків естремістської Jabhat Al-Nosra відображає еволюцію сирійського конфлікту, той факт, що винуватець порушень вже не виключно режим, представлений у списку президентом Башаром Асадом, а й опозиційні збройні  групи, котрі виявляють дедалі більшу нетерпимість й підозрілість до медіа.

Щоб привернути увагу до їхніх зловживань, «Репортери без кордонів» сформулювали  звинувачувачення проти деяких «хижаків», сподіваючись, що вони постануть перед компетентним судом.

34 «хижаки за свободою інформації», котрі фігурували у списку в 2012 році, як і раніше, зневажають свободу слова, виявляють до неї повне презирство й байдужість, наголошують «Репортери без кордонів».

Лідери диктаторських режимів насолоджуються власним мирним існуванням у той час як ЗМІ та журналістів змушують мовчати або знищують. До цих «хижаків» належать Кім Чен Ин (Kim Jong-un), Північній Корея, Ісаяс Афеворкі (Issaias Afeworki), Еритрея, Гурбангули Бердимухаммедов, Туркменістан.

RSF закликає міжнародну спільноту «не прикриватися економічними та ґеополітичними інтересами». Завдяки багатим природним ресурсам президент Азербайджану Ільхам Алієв і президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв впевнені, що «ніхто не викручуватиме їм пальці». Економічні інтереси – на першому плані у відносинах з Китаєм. Те саме стосується країн, які Захід вважає «стратегічними».

Двоє «хижаків за свободою інформації» в Ірані, президент Махмуд Ахмадінежад і верховний лідер аятола Хаменеї, пише RSF, вжили превентивних заходів – здійснили хвилю арештів, щоб запобігти незалежному висвітленню призначених на червень президентських виборів.

Характеризуючи становище медіа у Росії, «Репортери без кордонів» відзначають: «Після повернення Володимира Путіна на посаду президента у відповідь на безпрецедентні протести опозиції ще більше закрутили гайки. Країна, як і раніше, відзначається абсолютно несприйнятливим рівнем безкарності стосовно тих, хто несе відповідальних за насильство проти журналістів».

Серед «хижаків», крім президента Росії Володимира Путіна, опинився також президент Білорусі Олександр Лукашенко.

RSF називає «хижаків за свободою інформації» «сильними, небезпечними та жорстокими, особами, які вважають себе понад законом». «Вони несуть відповідальність за найгірші зловживання стосовно медіа та журналістів, – заявив генеральний секретар медіаорнанізації  Крістоф Делуар (Christophe Deloire). – Вони діють дедалі ефективніше. У 2012 році рівень насильства щодо журналістів був безпрецедентним, загинуло рекордне число репортерів».

У заснований з ініціативи «Репортерів без кордонів» Всесвітній день свободи слова, наголосив Делуар, слід віддати належне усім  журналістам, професійним та громадянським, які заплатили за прихильність принципам свободи слова власним життям, здоров’ям або свободою.

Втім, чотирьох «хижаків» викреслено з цьогорічного списку. Це – колишній сомалійський міністр інформації та комунікацій Абдулкадір Хусейн Мохаммед (Abdulkadir Hussein Mohamed), президент М’янми Тейн Сейн (Thein Sein), у країні якого, незважаючи на етнічне насильство, відбуваються безпрецедентні реформи, баскське угруповання ETA, Hаmas та сили безпеки Палестинської адміністрації, які вже менше переслідують журналістів.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: WAN-IFRA.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду