Бразильські журналісти стають жертвами нападів військової поліції і учасників руху протесту
Бразильські журналісти стають жертвами нападів військової поліції і учасників руху протесту
Як відзначає медіаорганізація, більшість нападів були ініційовані військовою поліцією, однак деякі з них були проявом ворожості з боку демонстрантів. Зокрема, учасники акцій протесту напали на репортера TV Globo Како Барсельюша (Сaco Barcellos) і кореспондента TV Bandeirantes Ріту Лісаускаш (Rita Lisauskas). Крім цього, натовп радикально налаштованих демонстрантів закидав камінням і підпалив машину знімальної групи каналу TV Record.
«Критичне ставлення до ЗМІ та до висвітлення ними протестів може мати місце, однак вираження ненависті до журналістів на місці подій, а тим більше погрози і насильство – неприпустимі», – відзначає RSF. Право на висвітлення новин, нагадує медіаорганізація, як і право на участь у демонстраціях, гарантується ухваленою в 1988 році бразильською конституцією.
У місті Нітерой, неподалік Ріо-де-Жанейро, репортера Agência Brasil Владіміра Платонова (Vladimir Platonow) разом із декількома демонстрантами побили, коли вони рятувалися від нападу спецпідрозділу військової поліції. У тому ж місті каністрою зі сльозогінним газом було поранено колегу Платонова оператора Мурільо Азаведо (Murillo Azavedo). Біля мерії Ріо-де-Жанейро поліцейський гумовою кулею поранив у голову Педро Ведова (Pedro Vedova), кореспондента каналу GloboNews.
Раніше військова поліція заарештувала кореспондента Portal Aprendiz Педро Рібейро Ногейра (Pedro Ribeiro Nogueira), звинувативши його у «сколочуванні банди», репортера тижневика Carta Capital П’єро Локателлі (Piero Locatelli) і фотокореспонлента Portal Terra Фернандо Боржіша (Fernando Borges). Кореспонденту TV Folha Жуліані Авалллон (Giuliana Avallone) влучила в око гумова куля, а її колегу Фабіо Брагу (Fábio Braga) з газети Folha de São Paulo було поранено в обличчя. Проти п’яти журналістів з Folha de São Paulo і двох з газети O Estado de São Paulo поліція застосувала сльохогінний газ.
«Невже забуто той факт, що військову поліцію створювали у часи військової диктатури як підмогу армії? – заявив «Репортерам без кордонів» незалежний журналіст Іван Сейшаш (Ivan Seixas). – З тодішніх чорних днів диктатури її методи не змінилися». «Останні події, схоже, тільки підтверджують цей погляд», – погоджуються «Репортери без кордонів».
Демонстрації у Бразилії почалися на знак протесту проти підвищення вартості проїзду у громадському транспорті Сан-Паулу – і хоча влада змушена була скасувати це рішення, вони швидко переросли у масштабний загальнонаціональний протест. Сотні тисяч бразильців беруть участь в акціях протесту проти корупції, низької якості комунальних послуг, підвищення комунальних тарифів і вартості житла. Крім цього, протестуючі виступають проти необгрунтованих витрат на підготовку Чемпіонату світу з футболу, який повинен відбутися у Бразилії в 2014 році. У зв’язку з ситуацією в країні президент Ділма Руссефф (Dilma Rousseff) виступила на місцевому телебаченні зі зверненням, в якому пообіцяла провести у країні кардинальні реформи.