Спостерігач Європейської федерації журналістів розповів про суд над турецькими репортерами
Спостерігач Європейської федерації журналістів розповів про суд над турецькими репортерами
Як стало відомо на початку серпня, в рамках «справи Ergenekon» за звинуваченням в антидержавній змові було винесено вироки 23 журналістам. Співробітники ЗМІ засуджені до ув’язнення терміном від п’яти років до довічного. Винесені турецьким журналістам вироки розкритикували представники ОБСЄ і міжнародних медіаорганізацій.
«Суворі заходи безпеки в приміщенні суду. Родинам звинувачених не дозволяється бути присутніми. При цьому сотні поліцейських і жандармів, броньовики і вантажівки з водометами не завадили їм влаштувати демонстрацію. Родичам вдалося наблизитися до будівлі суду, щоб підтримати 275 обвинувачуваних у справі, розгляд якої розпочався в 2007 році після того, як у Стамбулі було виявлено склад зброї», – пише Патрік Каменка (Patrick Kamenka).
Поліцейські і жандарми, розповідає спостерігач Європейської федерації журналістів, застосовували сльозогінний газ і водомети, щоб прокласти серед натовпу шлях до Сіліврійської в’язниці, де відбувався суд. На дахах в’язниці працювали озброєні на випадок «терористичного нападу» поліцейські, а у повітрі чергували поліцейські гелікоптери.
«Щоб увійти до суду, необхідно було отримати спеціальну акредитаційну картку, незалежно від того, журналіст ви, юрист або член парламенту, – говорить про додаткові обмеження Каменка. – Вносити електронне устаткування до судової зали заборонялося». Президент турецької профспілки журналістів Ерджан Іпекчі (Ercan İpekçi) відзначав, що через додатковий рівень обмежень чимало репортерів так і не змогли потрапити до зали засідання суду.
Саму атмосферу судового процесу спостерігач Європейської федерації журналістів характеризує як «дуже напружену». Призначений на 9 ранку судовий процес розпочався тільки в 12.30. Підсудних, коли вони увійшли до зали, привітали гарячими оплесками, пише Каменка.
Під час оголошення рішення суду десятки адковатів залишили судову залу, заперечуючи той факт, що рішення оголошується «від імені народу». Після оголошення судового вердикту один з присутніх журналістів Мустафа Балбай (Mustafa Balbay) заявив, що турецький уряд зараз «охоплений страхом, який сіяв він сам», а підсудні журналісти «відчули себе вільними» під час нещодавніх протестів, хвиля яких прокотилися Туреччиною. У відповідь на це звернення деякі юристи і депутати почали скандувати: «Ми всі солдати Ататюрка!»
Сам Патрік Каменка в одному з інтерв’ю назвав останній день суду «чорним днем для турецької демократії і свободи слова».