Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Вирватися з сирійського полону
Минуло вже рік відтоді як кореспондент телекомпанії Al Hurra йорданець палестинського походження Башар Фахмі (Bashar Fahmi) і американський фрілансер Остін Тайс (Austin Tice) зникли в Сирії безвісти. Однак нещодавнє звільнення двох незалежних журналістів, яких тримали у цій країні протягом декількох місяців, породжує надію.
Фахмі зник безвісти під час перестрілки в Алеппо 20 серпня 2012 року разом із турецьким оператором Джюнейтом Юналом (Cüneyt Ünal). Того ж дня в Алеппо вбили японську журналістку Міку Ямамото (Mika Yamamoto). Сирійський уряд звільнив Юнала. Та про долю Фахмі й досі не чути жодного слова.
«Важко уявити, що й через рік нам усе ще не відомо, де перебуває Башар і що з ним», – заявив Майкл Міхан (Michael Meehan), голова правління, який здійснює нагляд за Близькосхідною мережею мовлення.
Американський уряд вказав, що Тайс перебуває в Сирії під вартою. Однак його родина стверджує, що досі не з’ясовано, хто його викрав. У серпні вона оприлюднила заяву у зв’язку з тим, що остання звістка про Остіна надійшла 365 днів тому. «Ніхто з нас не хоче надавати особливого значення саме цій даті. Адже ми знаємо, що кожен із цих днів був неймовірно складним для Остіна, – пише його сім’я. – Найтерпиміше можна ставитися хіба що до того, що ми ще на один день наблизилися до повернення Остіна, всіх інших бранців, до полегшення страждань сирійського народу».
Упродовж року після зникнення безвісти Фахмі й Тайса журналісти наражаються в Сирії на дедалі більші загрози. Як повідомив Комітет захисту журналістів (CPJ), за останні 12 місяців через професійну роботу було вбито принаймні 32 місцевих і міжнародних репортерів. Не менше 24 було викрадено. 9 місяців тому зник безвісти американський фрілансер Джеймс Фоулі (James Foley).
Однак двоє викрадених нещодавно вийшли на свободу. Незалежний журналіст франко-американець Джонатан Альпері (Jonathan Alpeyrie) та американець Метью Шраєр (Mathew Schrier) благополучно повернулися додому після декількох місяців полону в повстанців.
Альпейрі викрали у квітні в сільській місцевості поблизу Дамаска. В інтерв’ю Paris Match і Le Journal de la Photographie він описав 81 болісний день фізичних і психологічних тортур під вартою, які йому довелося пережити, поки благодійник не заплатив величезний викуп за його свободу.
Шраєру пережив довший, 7-місячний полон двох ісламістських повстанських груп, які звинуватили його в шпигунстві, повідомила минулого тижня The New York Times.
Викрадачі, здебільшого з Al-Nusra Front, пов’язаного з «Аль-Каїдою», били його, вивідали його дані в мережі, спорожнили його банківський рахунок, спілкувалися з його друзями та родиною. Наприкінці липня йому вдалося втекти, протиснувшись крізь вікно у підвалі.
Альпейрі та Шраєра викрали в різних районах Сирії і мотиви цього, очевидно, були різні. Волю Альперіку було куплено. Шраєр сам вирвався на волю. Однак із двох важливих поглядів їхня доля схожа.
Обидва вони наочно втілюють той величезний ризик викрадення, на який наражаються в Сирії журналісти. І водночас – надію для родин Башара Фахмі, Остіна Тайса, Джеймса Фолі та всіх інших журналістів, які зникли там безвісти. Якщо після декількох місяців полону Альперік і Шраєр безпечно повернулися додому, то, можливо, й інші теж повернуться до своїх рідних.
Цього місяця Rory Peck Trust, що опікується безпекою фрілансерів, оприлюднив заяву, закликавши журналістів переглянути свій намір їхати до Сирії. «Там – нова ситуація, – ішлося в ній. – Тож як би ретельно ви не готувалися, це не може надійно зменшити ймовірність того, що вас там викрадуть».
Декілька журналістів повідомили КЗЖ, що вони прислухалися до цих попереджень.
Автор: Джейсон Стерн (Jason Stern), науковий співробітник програми КЗЖ з Близького Сходу та Північної Африки Магістр близькосхідних студій Університету Джорджа Вашингтона та бакалавр із урядування Корнельського університету.
Джерело: Комітет захисту журналістів (CPJ)
Переклад: Аркадій Сидорук