У В’єтнамі вперше створили спілку незалежних журналістів
У В’єтнамі 42 медійники зібралися публічно, щоб сприяти принципам «інформації, вільної та незалежної від будь-якої політичної волі». Їхня кількість зростає у різних регіонах 90-мільйонної країни.
Асоціація оголосила принципами своєї діяльності:
• чесно відображати глибокі суспільні та національні проблеми,
• викривати безглуздість державної політики управління суспільством та свободою преси,
• влаштовувати у разі можливості обмін думками та діалоги з владою у сфері свободи преси та управління суспільством,
• сприяти активній моральній і духовній взаємній підтримці та солідарності членів асоціації,
• захищати тих, хто через свою журналістську діяльність зазнає переслідувань, арештів, тюремного ув'язнення й терору,
• заохочувати та готувати молодих репортерів, які у майбутньому робитимуть внесок у професійну в'єтнамську журналістику,
• створювати сприятливе середовище для усіх журналістів – тих, які працюють на незалежних новинних сайтах чи в контрольованих державою медіа.
Асоціація заявила, що діятиме відповідно до демократичних принципів – таких, як вільний потік інформації, ухвалення рішень на основі консенсусу або більшістю голосів, спираючись на Загальну декларацію прав людини та Міжнародний пакт громадянських і політичних прав ООН.
Журналістська спілка, яка базується у Хошиміні та розгортає свою діяльність на місцях, має на меті організовувати семінари, співпрацювати з неурядовими організаціями та заснувати новинне інтернет-видання для репортерів і незалежних дописувачів.
«Створення цієї асоціації – гарна новина для свободи інформації у В'єтнамі, - вважає завідувач Азійсько-тихоокеанським бюро «Репортерів без кордонів» Бенжамін Ісмаїл (Benjamin Ismaïl). – Це додатковий щит для творців незалежної інформації, що, безперечно, сприятиме поширенню новин без будь-якого державного контролю».
Керівниками асоціації обрано відомих журналістів: президентом – Фам Ші Зунга Pham Chi Dung) а одним з віце-президентів – Ле Нгока Тханя (Le Ngoc Thanh). Обох їх RSF цього року назвала «Героями інформації»
Фам Ші Зунг висловив сподівання на конкретну підтримку таких міжнародних організацій, як RSF, Комітет захисту журналістів (CPJ), PEN International.
В інтерв’ю «Репортерам» він заявив про намір звернутися до міжнародних неурядових організацій із закликом посилювати тиск на в’єтнамську владу з вимогою звільнити 35 журналістів і блогерів, які перебувають нині за тюремними ґратами.
За Індексом свободи преси RSF В'єтнам 2014 року посів 174 місце серед 180 країн світу.