Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі турецьких журналістів-розслідувачів

Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі турецьких журналістів-розслідувачів

00:00,
10 Липня 2014
2244

Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі турецьких журналістів-розслідувачів

00:00,
10 Липня 2014
2244
Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі турецьких журналістів-розслідувачів
Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі турецьких журналістів-розслідувачів
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав неправомірним рішення турецької Феміди про тимчасове ув’язнення всесвітньо відомих журналістів-розслідувачів Ахмета Шіка (Ahmet Şık) та Недіма Шенера (Nedim Şener). Про це повідомили «Репортери без кордонів» (RSF).

ЄСПЛ вважає юридичні мотиви щодо покарання, яке відбували журналісти,  «недостатніми» і такими, що «не мають стосунку» до справи.

Турецькому правосуддю висунули вимогу відмовитися від звинувачень, які ще тяжіють над журналістами.

Європейський суд відшкодувати обом скаржникам моральні збитки на суму €10 тис і  €20 тис.

Обох журналістів кинули до в'язниці у березні 2011 року за підозрою у наданні допомоги мережі ультранаціоналістичного Ергенекону у підготовці державного перевороту.

Влада маніпулювала цією справою, щоб «прорідити» лави опозиції та заглушити незалежні голоси, вважає RSF.

Однак журналістам були офіційно пред'явлені звинувачення у належності до терористичної організації. Після понад річного перебування за ґратами обох в’язнів звільнили під заставу.

ЄСПЛ звинуватив турецьку владу у порушенні ряду положень ратифікованої країною Європейської конвенції з прав людини, а також національного законодавства.

Тривале досудове ув’язнення журналістів, йдеться у рішенні, було порушенням свободи слова і «може сприяти створенню «атмосфери самоцензури для будь-якого журналіста-розслідувача, котрий досліджує і коментує поведінку та дії державних органів».

«Це рішення – крок на шляху до довгоочікуваної справедливості для Ахмета Шіка і Недіма Шенера, – заявив менеджер «Репортерів без кордонів» з питань Східної Європи та Центральної  Азії Йоганн Бір (Johann Bihr). - У ньому визнано абсурдність та несправедливість  їхнього арешту, відображено те, що він викликав хвилю шоку серед усієї медіаспільноти. При цьому ЄСПЛ знову відзначив структурні зловживання турецького правосуддя, в якому, незважаючи на нещодавні реформи, постійно спрацьовують так звані рефлекси безпеки».

Свавільний арешт Ахмета Шіка і Недіма Шенера став поворотним пунктом у справі Ергенекона, збуривши безпрецедентну хвилю протестів в Туреччині і за кордоном, відзначає  RSF.

Правозахисна організація характеризує його як «символ параноїдального ставлення до медіа та систематичного зловживання досудовим ув’язненнями».

Судовий процес проти цих журналістів триває. Їх і досі притягують до відповідальності за розкриття інформації у справі Ергенекону, що становить суспільний інтерес. Тож їм загрожує  позбавлення волі терміном до 15 років.

RSF відзначає, що Європейський суд з прав людини наголосив на неприйнятності звинувачень Ахмета Шіка та Недіма Шенера у тероризмі. Тим самим підтверджена абсурдність інкримінованих їм звинувачень. Організація вимагає закриття справи, шитої білими нитками.

«Репортери без кордонів» брали участь у більшості судових слухань у цій справі і 2011 року опублікували власне розслідування.

Цього року Ахмета Шіка відзначили нагородою ЮНЕСКО «За свободу світової  преси» ім. Гільєрмо Кано (World Press Freedom Prize). А Недім Шенер став 2010-го лауреатом премії Міжнародного інституту преси (IPI).

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Недім Шенер та Ахмет Шік, medyafaresi.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду