Ямайка повністю скасувала кримінальне переслідування за дифамацію
Ямайка повністю скасувала кримінальне переслідування за дифамацію
Палата представників підтримала Defamation Bill 2013, що привів законодавство країни у цій сфері у відповідність із міжнародними стандартами. Раніше законопроект одноголосно ухвалив сенат.
Новий закон заміняє як закон про наклеп і образу (Libel and Slander Act) ХІХ століття, так і закон 1963 року про дифамацію (Defamation Act).
Окрім скасування кримінальної відповідальності за наклеп документ передбачає проведення низки реформ: усунення відмінностей між наклепом та образою, скорочення строку чинності подання позовів з шести до двох років, заміна захисту виправдання захистом істини (правди), запровадження захисту розповсюдження інформації без злого умислу за умови, що відшкодування визначатимуть судді, а не присяжні.
Ямайка стала першою країною Карибського басейну, яка позбулася кримінального законодавства про наклеп, відзначає Міжнародний інститут інформації. 2012 року кримінальну відповідальність за наклеп скасувала Гренада, однак вона й досі дотримується закону про кримінальне переслідування за поширення наклепницьких чуток у підривних цілях та за образу монарха.
Міжнародний інститут преси розцінив ухвалення на Ямайці нового закону у сфері медіа як «наріжне досягнення свободи преси у країнах Карибського басейну».
«На Ямайці існував чіткий консенсус між урядом, медіа та громадянським суспільством стосовно того, що кримінальне законодавство про дифамацію – архаїчний пережиток колоніальних часів», - відзначила виконавчий директор медіаорганізації Елісон Бетель Маккензі (Alison Bethel McKenzie). Маккензі закликає інші країни регіону наслідувати «мужній приклад Ямайки».
Уряд Антигуа і Барбуда вже оголосив, що представить на розгляд парламенту законопроект про декриміналізацію дифамації у першому кварталі 2014 року. Тринідад і Тобаго та Домініканська Республіка нині розглядають законопроекти, які частково скасувати б кримінальну відповідальність за наклеп.
Міжнародний інститут преси також звернувся з настійним закликом до ямайських судів утримуватися від ухвалення рішень про сплату надмірних фінансових відшкодувань, оскільки це може серйозно обмежити медіа у тому, щоб належним чином інформувати громадськість.
Прецедент виник 1996 року, коли суд постановив, щоб ямайська газета Gleaner сплатила екс-міністру туризму Еріку Ентоні Абрахамсу (Eric Anthony Abrahams) суму еквівалентну €602 тис. Це сталося після того, як видання опублікувало статтю Associated Press, в якій екс-міністра було звинувачено в отриманні хабарів від американської рекламної компанії. Апеляційний суд Ямайки визнав цю суму надто високою і скоротив її до € 242 тис.
У медіаорганізації вважають, що фінансові відшкодування за наклеп – крайній варіант задоволення позовів проти дифамації, оскільки передусім слід використовувати публікацію поправок та вибачень.