Білоруська влада посилює утиски медіа під приводом боротьби з екстремізмом

00:00,
16 Листопада 2013
1216

Білоруська влада посилює утиски медіа під приводом боротьби з екстремізмом

00:00,
16 Листопада 2013
1216
Білоруська влада посилює утиски медіа під приводом боротьби з екстремізмом
Завдяки чинному у Білорусі закону «Про протидію екстремізму» місцева влада продовжує тиснути на пресу, відкриваючи шлях до нових проявів цензури та самоцензури, наголошують «Репортери  без кордонів» (RSF). 

Медіаорганізація наводить приклади цього.

Наприкінці жовтня 2013 року білоруський видавничий дім «Карандаш» відмовився виконати замовлення місцевого відділення Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода під тим приводом, що в медіа засіли «екстремісти». Замовлення RFE/RL не мало стосунку до тем, що компрометували би владу. Йшлося про друк карт мінського кладовища із вказаними місцями поховань видатних діячів білоруської національної історії. Однак видавництво інтерпретувало це замовлення як  прояв розпалювання антиурядових заворушень.

Цей випадок підтверджує, наскільки успішними є заходи влади, спрямовані на те, щоб прищепити почуття недовіри й страху до незалежної журналістики, роблять висновок «Репортери». В останні роки, нагадують вони, звинувачення в екстремізмі використовувалися багато разів з більш-менш серйозними наслідками для білоруських медіа та видавництв.

Особливо яскравий приклад цього – ставлення до журналістського фотоконкурсу Belarus Press Photo. У квітні 2013 року Ошмянський районний суд Гродненської області оголосив «екстремістським» виданий  2011 року фотоальбом, який містив знімки, відзначені на конкурсах. Суддя постановив  знищити копії альбому, а також оштрафувати співорганізаторів конкурсу  Юлію Дарашкевич і Вадима Заміровського та переможця 2011 року Олександра Васюковича  на суму еквівалентну близько €20.

Шість місяців потому на вимогу міністерства інформації судові органи позбавили ліцензії приватного підприємця, який опублікував  альбоми Belarus Press Photo-2011.

Закон «Про протидію екстремізму» Національні збори Республіки Білорусі ухвалили 16 грудня 2006 року. 4 січня 2007 року його підписав президент  Олександр Лукашенко.

Ст. 1 цього законодавчого акту визначає як екстремістські дії організацію, підготовку та здійснення заходів, що  принижують честь і гідність країни, а також ті, які з політичних та ідеологічних мотивів  закликають до хуліганства та вандалізму. Генеральний прокурор має право призупинити будь-яку діяльність, яку він вважає екстремістською, і звертатися до Верховного суду для визнання екстремістського характеру таких дій, заборони функціонування та закриття осередків організації, що несе  за це відповідальність. Поширення екстремістських матеріалів у масових медіа заборонено, і вони підлягають знищенню.

Завдяки цьому акту, наголошують «Репортери», білоруська влада має «законодавчу базу», що дозволяє їй ще більше посилювати репресії проти незалежної журналістики.

Нагадаємо, в нещодавно оприлюдненому Індексі свободи медіа шести країн Східного партнерства за липень – вересень 2013 року, Білорусь посіла останню сходинку.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
baj.by
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду